1. 1.
  panama Kanali atlantik okyanusu ile pasifik okyanusunu
  birbirine baglar. kanalın deniz seviyesinden yüksekliği 26 metredir. geçtiğimiz günlerde panamada yapılan referandum sonucu genişletilmesine karar verilmiştir.
  2 ... t bag
 2. 2.
  kanalın yapımı için ilk ciddi çalışmalar Fransızların öncülüğünde 1880'de başlamış fakat bir sonuç vermemiştir. inşaat ABD tarafından tamamlanmış ve kanal 1914'te hizmete açılmış , tarihin en büyük ve en zor mühendislik projelerinden bir olmuştur. 77 kilometre uzunluğundaki kanalın yapımı sırasında yaklaşık 27.500 kanal çalışanı can vermiştir. Kanal boyunca yolculuk yaklaşık 9 saat sürmektedir. Bugün New York'tan San Francisco'ya giden bir geminin, Panama kanalını kullanarak 9.500 km yol yapması, Horn Burnu'nun dolaşılmasını zorunlu kılan eski günlerdeki 22.500 km yola oranla büyük bir kolaylıktır.
  (kaynak:http://tr.wikipedia.org/)
  ... bohemian rhapsody
 3. 3.
  (bkz: kanal d)
  -3 ... gerko
 4. 4.
  çok ilginç bir çalışma sistemi vardır. bunu anlatan kısa bir animasyon mevcut tekrar bulamadığım. lakin şurada canlı webcamlar var.
  http://www.pancanal.com/eng/photo/camera-java.html
  ... cryptic
 5. 5.
  Panama kanalının çalışma prensibi:

  Okyanus ötesi sefer yapan büyük gemiler, içi su ile doldurulan üç havuzda aşamalı olarak deniz seviyesinden otuz metre yükseltilerek dağların arasındaki bir göle çıkartılmaktadır. Bu küçük gölde bir müddet kendi Makina güçleriyle ilerleyen gemiler, çıkışta yapılan işlemin tersi uygulanarak, su seviyesi kademeli olarak düşürülen üç ayrı tan daha geçerek diğer okyanusa varabilmektedir. Herbiri diğerinden on metre daha yüksek su tutma özelliğine sahip olan bu lokların genişlikleri 32 metre, uzunlukları ise 294 metredir.

  Basit olarak izah edilmek istenirse: Geminin ilk loka alınmasının ardından kapaklar kapatılarak, deniz seviyesinden otuz metre yukarıda bulunan Gatun gölünden buraya su basılmaktadır. Kısa bir zaman sonra suyla birlikte on metre yükselen gemi, birinci ve ikinci loktaki su seviyesi eşit olduğu anda, kapakların açılmasıyla lokomotifler tarafından ikinci loka çekilmektedir. Aynı su yükseltme işleminin burada da tatbik edilmesiyle üçüncü loka geçilmekte ve sistematik olarak yapılan son operasyon sonucunda, gemi dağların üzerindeki göle çıkabilmektedir. Karşıdan gelen konvoyun geçişini müteakip gölde harekete geçen gemiler, çıkıştaki işlemin tersi bir uygulama sonucunda üç loktan daha geçerek diğer okyanusa ulaşmaktadır.

  Uzunluğu yaklaşık 80 kilometre olan Panama kanalının Atlantik ayağındaki Kristobal de altı, Pasifik ayağındaki Balboa da da yine altı olmak üzere toplam oniki lok u bulunmaktadır.

  Fakat insanoğlunun 86 yıl evvel bütün imkanlarını kullanarak yapmış olduğu bu akıl almaz projenin birtek güvencesi vardır ki, o da Allah ın Rahmeti yani yağmurdur. Bize bir seferinde kılavuzluk eden Amerikalı kaptanın deyimiyle Yağmur olmazsa, Panama kanalı da olmaz.sözü, gerçeği öylesine açık olarak izah etmektedir ki, ...Günde onbinlerce tonluk kapasitelere sahip pekçok geminin geçtiği oniki lok a su veren küçük göle bugünkü teknolojiyle dahi denizden su yetiştirmek neredeyse imkansızdır. Oysaki yağmur ormanlarının kuşattığı Panama nın Gatun Gölü ve çevresine, Rahmet timsali olarak hergün yağan tropik yağmurlar, bu ihtiyacı karşılamaktadır. Çoğu zaman farkında dahi olmadığımız bu ilahi rahmet ve koruma, biz deniz insanlarının zor günlerinde hep yanında olmuştur.
  kaynak:http://zaferdergisi.com/article/?makale=466
  6 ... bohemian rhapsody
 6. 6.
  http://www.pancanal.com/e...owitworks/como-tour1.html
  2 ... bohemian rhapsody
 7. 7.
  kanalın genişletilmesi için çalışılmaktadır. halk oyuyla genişletilme kararı alınmıştır ama sivil muhalefet dış borç alınacağı*** ve oraya harcanacak paranın ülkenin öncelikli ihtiyaçlarına kullanılmasını istedikleri için bu işe karşı çıkmaktadır. sonuç itibariyle kanal genişletilecek gibi görünüyor efendim*
  ... rommel
 8. 8.
  atlas okyanusunu büyük okyanusa bağlar.
  ... unique270
 9. 9.
  --panamayın lan kanalı , bak kime diorum. alüü. panamasaa olum kanalı. haydaaa.. panadı lan . (bkz: iğrenç espriler)
  -5 ... zerokey
 10. 10.
  çalışma prensibini anlatan bir diğer animasyon için ;
  http://www.pancanal.com/e...tworks/como-funcion1.html

  gerçek video için;
  https://video.uludagsozluk.com/v/panama-kanalı-7279/

  2 ... ardahan