bugün

Sözlük olarak gezi düzenlememiz gereken yer. Ya da gelecek olan gelsin gidelim beraber.

Ayrıca başlıgının açılmaması büyük ayıp.
yaran yanlış okumalar başlığına aşırıcı derecede teşvik içermektedir. *
o toprakların kıymetidir. güzelliğidir.
denizli'de bulunan, kireçli suların yayılarak aktığı alanlarda kireçtaşının yani kalsiyum karbonatın çökelmesiyle meydana gelen jeolojik bir oluşumdur.
En son bozulma yaşadığını okumuştum. Eskisi gibi bembeyaz değil falan yazanlar vardı. En son durumu hakkında bilgisi olan varsa duymak isterim.
alanda bulunan mineralli kaynak havuza kesinlikle girilmelidir,hayatımdaki en keyif aldığım anlardandı.
Eskiye gore bir hayli kuculen turizm anlamindada hic bir yatirim yapilmayan yerdir. Balkondan bakinca bembeyaz gozukuyor. Arabaniz varsa havalar isininca gece gidin. Onunde park var gece travertenleri cok guzel aydinlatiyorlar. Cekirdek falan citliyor herkes saat 3 olsa bile aile coluk cocuk dolu yazin. Bir de serin oluyor sehre gore.

Manzarasida cok guzel. Cikin cikin gelin.
ilk kez 1980 sonralarında daha sonra 1990'lar da gitmiştim.
Turistler çıplak ayakla, yerli olanlar terlik sandalet ayakkabı ile dolaşıyorlardı. Biz bu durumun verdiği mesajdan bi'haber kucağımız da karpuzlar (!) Traverten göletleri içinde sulu güreş yapıyorduk.
Sık sık bodrum dan Pamukkale'ye kaçamak yapıyorduk. O zaman bile bize harika gelen yeri oranın yerlileri köylüleri "bozuldu böyle miydi?" diye ağlıyordu ki şimdi ki durumu ile bizim zamanımız karşılaştırma yapınca...

Düşünün, toplum olarak o zamanlar bu kadar yozlaşmamıştık. Şimdi ne halde olduğuna şaşırmadım, iyi dayanmış, iyi halde bile sayılır.

Unutmadan; travertenlere su sağlayan kaynak sanırım aydın Buharkent taraflarında. O tarafta bulunan jeotermal santralın bulunduğu kaynak ile Buharkent de bulunan ve traverten suyu ile aynı özellikleri barındırır.
Buharkent tarafında jeotermal santralinden çıkan ve küçük bir çay şeklinde akan suya elinizi sokamazsınız. Kaynağı ise içerdiği minareler sayesinde, suyun kaynama durumunda ki derecesinden daha fazla bir sıcaklığa sahip. Oysa traverten suyu bu kaynağa göre daha soğuk.

Ayrıntılı bir inceleme, planlama ile traverten suyunun kesin bir kaynağı belirlenip, civarda yapılan otel motel pansiyon vb yerlerin gerekirse bu sudan faydalanması kesilip kaynak tamamen travertenlere aktarılıp doğal haline dönüşmesi için çalışma yapmak lazım.

Bunu sıradan yerel halk veya orayı bilen etrafı gezen biri bile görür bilir yapar. Ama idareciler nasıl bu kadar bilgisiz umarsız oluyor?

Şaka değil, bazen bu vb yerler ile istanbul gibi tarihin görsel delili olan kent ve yerleşkelere bakıp "keşke Yunan galip gelseydi" diyen Maraş dondurmacısına hak veriyorum.
Afedersiniz bazen kadın taklidi yapar bunlar.
Donuza alınması tavsiye edilir. insan rahatlıyor.
Bu ikisi aklınca bana laf sokiyir zaarlar.

Tanrının sizleri h☆lak etmesi dileğiyle. Dualarım da genelde kabul oluyor. Benden söylemesi * ...

Coming soon * ...
Arkadaş ben pamukkale travertenleri diyorum pamukkale

Alooooooooo

Sen niye alındın ayıptır sorması?
Ahlaksız, akıl fukarasıdır bunlar .
Salda, Kapadokya, Uzungöl bir çekin ellerinizi artık.
Yıllar yıllar önce gitmiştim. (1998)O dönemde bugünkü kadar meşhur ve turistik değildi. Öylesine beyaz öylesine pamuk gibiydi kii şimdiki hali çok üzücü.