1. 1.
  ambalajlı gıdalardaki tuz oranı 2023 yılına kadar kademeli olarak azaltılacak olmasıdır. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu arasında imzalanan “Sodyum/Tuz Azaltma Protokolü”, 2018-2023 arası dönemi kapsıyor. Ayrıca 31.12.2019 tarihinde yürürlüğe girecek uygulamayla, Buna göre paketlenmiş ve ambalajlanmış gıda ürünlerinin içerisinde mevcut bulunan tuz oranını belirtmek mecburi hale gelecek.

  --spoiler--
  Ambalajlı gıdalarda tuz oranı 2023'e kadar azaltılacak

  Peynir zeytinden baharata, hazır çorbadan kuruyemiş ve turşu ile krakere kadar ambalajlı gıdalardaki tuz oranı 2023 yılına kadar kademeli olarak azaltılacak. Konuyla ilgili protokol Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu arasında imzalandı. Türkiye'de tüketilen günlük tuz miktarı, Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiye ettiği limitin 2 katı.

  Sağlık Bakanlığı, beslenmeye bağlı kronik hastalıkların önlenmesine yönelik bir projeyi daha hayata geçirdi. Başta hipertansiyon ve kalp damar hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açtığı bilinen tuzun azaltması çalışmaları kapsamında gıda sektörü ile işbirliği yapıldı. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu arasında imzalanan “Sodyum/Tuz Azaltma Protokolü”, 2018-2023 arası dönemi kapsıyor.

  Protokole göre firmalar, ambalajlı 18 kategoride yer alan gıda ve içeceklerde tuz oranını düşürecek. Bu kategoriler peynir, zeytin, baharatlar, hazır çorbalar, et, tuzlu soslu kuruyemişler, hazır turşular, cipsler, bisküviler-kekler-krakerler, süt ürünleri, yağlar ve margarinler, makarna ve erişteler, hazır öğünler, kahvaltılık gevrekler, cipsler, balık ürünleri, kümes ürünleri ile sos ve çeşnileri kapsıyor.

  imzalanan protokol, iş yerlerinde aşırı tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmaların ve fiziksel aktiviteyi destekleyen faaliyetlerin gerçekleştirilmesine de imkân tanıyor. Tuz azaltma çalışmaları kapsamında başarılı örnekler, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanacak bir internet sayfasından duyurulacak.

  https://www.cnnturk.com/a...i-2023e-kadar-azaltilacak
  --spoiler--
  2 ... gazeloglu
 2. 2.
  paketli gıdalarda tuz oranının azaltılması
  2 ... gazeloglu
 3. 3.
  Azaltılsın. Gofrete bile tuz koyuyorlar.Hele corbaları hîç sormayin.
  1 ... basarc3