bugün

düz mantıkla şu şekilde bir çıkarımda bulunabiliriz.

şimdi birinci murad ın annesi bizans asıllı olduğuna göre kendi de yarı bizanslı dır, onun eşi bulgar olduğuna göre yıldırım bayazid ise bulgar-rum-türk tür ve aynı orantıda devam eder ki buna göre padişahların hemen hepsinin kanı genelde yabancıdır...

osmanlı da ataerkil düzen geçerli olduğundan erkek hangi toprağı ekerse eksin oğlu da onun ırkından olur anlayışı vardı.
(bkz: 1/4678)

(bkz: küsürat vereyim salladığım belli olmasın)

edit: acaba nasıl sallamışım dedim;
tüm şüpheli ve tartışmalı sultanları türk soylu sayarak 25 anneye kadar indirdim türk dışı soyluları ve hesaplamaya başladım:

1- 1/2 --------------- 13- 8000
2- 1/4 --------------- 14- 16000
3- 8 --------------- 15- 32000
4- 16--------------- 16- 64000
5- 32--------------- 17- 128000
6- 64 --------------- 18- 256000
7- 128--------------- 19- 500 000 de
8- 256--------------- 20- 1 milyon
9- 512- 500 olsun---- 21- 2 milyon
10- 1000-------------- 22- 4 milyon
11- 2000-------------- 23- 8 milyon
12- 4000-------------- 24- 16 milyon
-----------------------25. de 1/36 milyon a ulaştım .
(bkz: padişah anaları)
(bkz: gucune guvenmedigin yerde emperyalist isgal baslar)*
Hic bir osmanli padisahi Bir turk soylu kadindan dogmamistir . Tamami rum , ermeni , yahudi , rus , bosnak , sirp vs vs yabanci soylu hristiyan devsirme kadinlardan dogmustur . Bu kadinlar ya savaslarda esir olarak ele gecmistiler yada para karsiliginda esir pazarlarindan alinip saraya getirilirlerdi . Bir yasa ile Padisahlarin Turk soylu kadinlardan cocuk yapmasi yasaklanmisti . Osmanli hanedanina giren ilk yabanci soylu kadin orhan gazi ile evlenen horofira dir . daha sonra bu rum devsirmesi kadinin adi nilufer hatunolarak degistirilmistir .
padişah anaları isimli kitabın konusudur.ya tamam osmanlı türk olmyabilir,bunu araştırmanız da güzel de niye bunu paranoya haline getiriyosun?

sen sanki yüzde yüz türksün,süpersin harikasın...

edit:oha feci taramışlar,tamam lan kızmayın...
padişah anaları kitabından eğer bahsediliyorsa tamamen oryantalist yaklaşımla yazılmış romandır. eğer buna dayanılarak yorum yapılıyorsa ve ahkam kesiliyorsa vay haline şu ülkenin tarihçilerinin. sen o kadar çalış, araştır, literatüre yeni şeyler kazandır. kıytırık romancıların popülist yaklaşımları sayesinde bütün yaptıkların heba olsun. yazıktır.
(bkz: ama bu anket)
(bkz: osmanli turk degildir)

pesinen edit: baslikta hangi padisahin annesi hangi milletten guzelce anlatilmis.

pesinen edit yetmemis, bu editi de yazmak gerekiyor: bu bakinizi basliga cevap olsun diye vermedim, konu ile ilgili oldugu icin verdim.

yahu ilk defa bakinizi maksata yonelik kullandim, onda bile laf edildi ya, helal olsun.
*
hayme hatun*-türk
mal hatun*-türk
nilüfer hatun*-rum
gülçiçek hatun*-rum
devlet hatun*-türk
hüma hatun*-türk
1.gülbahar hatun*-türk
2.gülbahar hatun*-türk
ayşe hafsa sultan*-tatar türk
hürrem sultan*-leh
nurbanu sultan*-yahudi
safiye sultan*-venedikli
Handan Sultan*-rum
Mahfiruz Hadice Sultan*-Sırp
Kösem Sultan**-Sırp
Turhan Hatice Sultan*- Rus
Saliha Dilaşub Sultan*-Sırp
Hatice Muazzez Sultan*-Leh
Emetullah Rabia Gülnuş Sultan**-Venedikli
Saliha Sultan*-Rum
Şehsuvar Sultan*-Sırp
Mihrişah Sultan*-Fransız
Rabia Sermi Sultan*-Fransız
Mihrişah Valide Sultan *-cenevizli
Ayşe Seniyeperver Sultan *-bulgar
Nakşidil Sultan*-fransız
Bezmialem Sultan*-rus
Pertevniyal*-romen
Şevkefza Sultan*-fransız
Tirimüjgan Sultan*-çerkes
Gülcemal Kadın Efendi*-arnavut
Gulüstü Kadın Efendi*-çerkes
Aslinda onemli olan mevzu ne padisahlarin nede onlarin annelerinin milliyetidir . Cunku padisah ulkenin tek sahibidir ama ulkeyi onun adina yoneten kisi sadrazamdir . Sadrazamlik makaminada Fatih doneminde gorev yapan candarli halil pasa' nin ardindan hic bir turk soylu cikmamistir . Candarli halil pasa' nin akabinde rum zaganos pasa sadrazam olur ve olaylar devam eder .
osmanlı devletinin neresinden bulsak ta yorum yapsak diye debelenilen durumudur. osmanlı devleti milliyetçi bir devlet değildi. bir hükümdarlıktı efendim. hangi cariyeden hangi devlet görevlisinden bahsediyorsunuz allah aşkına. önemli olan o işi yapabilecek kişiye görev verilmesidir. osmanlının hükümranlığı da buradan gelir.bu ülkeyi bir tek anadolu yada o günün deyimiyle taşradan saymak yersizdir. ayrıca bu kişiler başka ülkelerden gelseler bile türk adet ve örflerine, islam dininin ışığında eğitilirlerdi. yani bir türk gibi.
osman gazi'den sonraki padişahları at, diyeceğim başlıktır.
yabancı cariye olmaları bir eksiklik değildir.
hayme hatun*-türk
mal hatun*-türk
nilüfer hatun*-rum
gülçiçek hatun*-rum
devlet hatun*-türk
hüma hatun*-türk
1.gülbahar hatun*-türk
2.gülbahar hatun*-türk
ayşe hafsa sultan*-tatar türk
hürrem sultan*-leh
nurbanu sultan*-yahudi
safiye sultan*-venedikli