1. 1.
  19. yüzyıl osmanlı tarihinin son demlerindeki ilginç olaylardandır. nadir bir örnek olarak, bir osmanlı padişahı (üstelik tahta geçtikten sonraki yaşamında) avrupa ülkelerini uzunca sayılabilecek bir seyahatle gezmiş ve avrupa kralları ve/veya önde gelen devlet adamlarına misafir olmuş, ya da en azından biraraya gelmiştir. muhtemelen işin popüler boyutunun yanı sıra, giderek durumu zorlaşan osmanlı devleti'ne uluslararası arenada siyasi ve ekonomik destek sağlamak gibi bir arka planı da vardır. başlıca hedefleri fransa ve ingiltere olmakla birlikte, güzergahı belçika, prusya ve avusturya'dan da geçen ve oralarda da bazı temasları kapsayan bir seyahat olmuştur. muhtemelen avrupa karşısında giderek artan geri kalmışlığın örneklerinin de birinci elden bol bol gözlendiği bir gezi olmuştur.

  (bkz: abdülaziz)
  2 ... usualsuspects
 2. 2.
  (#20126404)
  ... usualsuspects
 3. 3.
  Sultan Abdulaziz sehzade Yusuf Izzetin efendi .ve sehzade Abdulhamit 1867 Avrupa seyehati Avusturya civari . burdaki 3 kisiden ikisi suikasle öldürüldü biride darbe ile tahttan indirildi.

  sultan abdülaziz in avrupa gezisi
  2 ... mandira feylozofu
 4. 1.
  padişah abdülaziz'in 21 haziran 1867 yılında gerçekleştirdiği ve 47 gün süren Avrupa ziyaretleridir.

  18'inci yüzyıldan sonra avrupa devletlerinin reformları karşısında geri kalmaya başlayan osmanlı imparatorluğu'nun eksiklerini görmek, buna istinaden kalkınma çalışmalarını başlatmak isteyen padişah abdülaziz, içlerinde veliaht şehzade murad(padişah beşinci murad), şehzade hamid(padişah ikinci abdülhamid), şehzade yusuf izzeddin(yusuf izzeddin efendi) ve bazı paşaların da bulunduğu 56 kişilik heyetle avrupa'nın önde gelen devletlerini ziyaret etti.

  padişah abdülaziz in avrupa seyahati
  padişah abdülaziz in avrupa seyahati
  padişah abdülaziz in avrupa seyahati
  padişah abdülaziz in avrupa seyahati
  5 ... neff teymur
 5. 2.
  Padişaha yalandan bir şeyler gösteriyorlar saygı duyuyorlar ama demiyorlar ki sizi içten bölüyoruz diye. Osmanlı sen bu hallere düşecek devlet miydin. Onların bizden feyz alması lazımdı. Ah ah.
  5 -2 ... kale3112
 6. 3.
  osmanlı hanedanının en uyuz olduğum özelliği hiç hacca gidenin olmamasıdır. (cem sultan hariç)
  son dönem padişahları Avrupa'da fink atarlar ama kendi toprkalındaki Mekke Medine'ye hiç uğramamışlardır.
  sorsan ünvanı
  "Hâdimü'l-haremeyni'ş-şerîfeyn"
  3 -3 ... little little man
 7. 4.
  Gel görelim ki türklerin zerre ilerlemesini istemeyen hain güruh, ülkesi ve milleti için gayret gösteren tüm devlet yöneticilerinin hep kuyusunu kazdılar.

  Padişah abdülaziz'de o kuyusu kazılanlardan biri.
  4 ... idolnn
 8. 5.
  Dönüşte avrupanın müslümanlığını alalım tartışması yapılmış.
  2 -1 ... erecto hz
 9. 6.
  ülkesini ilerletmek isteyen dönemin aydın (gerçekten ama, süveter atatürkçüleri aydınlığı değil) padişahını her zamanki gibi katlettiler.
  1 ... masklavi
 10. 7.
  Detaylarını okuması hem ilginç gelen, hem de yer yer buruk hisler uyandıran bir tarihi olay.
  1 ... usualsuspects