1. 1.
    Bugün attığım "ürününüzün üretiminde hangi tür bakteriler kullanılıyor" sorulu mailime üşenmeyip akşam üstü telefonla arayarak yanıt vermiş oran müşteri odaklı yoğurt markası. Karşıyaka'lı olduğumdan mümkün olduğunca Pınar ürünleri tüketirim ancak yoğurdu gerçekten lezzetli olduğundan özellikle yoğurdunu tüketirim. Market yoğurdu almayın ev yoğurdu yapın dediği için üşenmedim araştırdım, market yoğurtlarında genelde jelatin oluyor bunun dışındaki tek fark kullanılan bakteri çeşitleri. Standart olarak neredeyse her yoğurtta Lactobacillus bulgaricus bulunuyor. Bu bakterinin bulunmadığı yoğurdu dövüyorlar. Kaldı ki bu bakteri laktozu laktik aside dönüştürerek bağırsaklarda asidik bir ortam yaratıyor ve bu sayede patojen (hastalık yapan) bakterilerin yaşamasına izin vermiyor. bifidobacterium bifidum ise probiyotik yoğurtlarda ek olarak kullanılan bakterilerden birisi. Aynı zamanda eczanede toz halinde satılan probiyotik takviyeleri de aslen bu bakterinin sporlarıdır. Ancak dediğim gibi yoğurt için esas olan bizim bulgaris abi oluyor, anadolu yoğurdunun esas oğlanı bu. Neyse efendim, Markette satılan her yoğurt aynı zamanda probiyotiktir ve gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Ben lezzet olarak Pınar yoğurdu beğeniyorum. (Bu arada Pınar yoğurt üretiminde iki bakteri beraber kullanılıyormuş, Lactobacillus bulgaricus ve streptococcus thermophilus)
    2 ... humussuztoprak