bugün

(bkz: türkler)
orta çağ devrinde avrupa'yı, balkanları ve ortadoğu'yu istila etmiş turanilerin en önemli kolunu oluşturan topluluk.
Istilacı türk boyu. Boyum.

Bugün mevcut 4 devletleri var.
ortadoğu'yu ve balkanları istila etmiş altaic bir millet.
Uzlar da denir.
Türk dünyasının en kalabalık boyudur/kabile.
Çoğunluğunun Müslümanlığı kabul etmesiyle islam dininin uzun bir süre ayakta kalmasını sağlamışlardır. Tarihteki Oğuz Yabgu devleti, Selçuklu imparatorluğu, Osmanlı imparatorluğu gibi devletler Oğuz soyundandır. Günümüzde Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan gibi Türk devletleri Oğuz soyundandır. Türk dilinin Güney koludur Oğuz lehçesi.
Hristiyan versiyonları da vardır: Gagavuz/Gökoğuz
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
çok güzel boydur, 1000 senedir (rakam ile bin) anadolu'dayız..

tek yaptığımız....??

https://youtu.be/juYjp1BX8ds
Bana göre Tek başına dünyadaki ulusların genelinden çok daha büyük başarıları olmuş bugün de 4 bağımsız devleti olan türk grubudur. Her ne ise Bu bazı komünistlerdeki türk tarihini ve genel olarak türkleri küçümseme merakı nerden geliyor acaba?
Ayrıca (bkz: #46563711)
merak ediyorum niye gagavuzlar kendilerine direk gök oğuz dememişlerde gagavuz demişler.

bak şu olabilir anadolu'da ki gibi türkçe'ye dili dönmeyip sürekli uydurdukları için mi acaba.

birde uzlar var çok eski onlarda oğuz dememişler biz yakıştırmışız.

olmadı gök türk'e bağlamışlar behey gafiller orhun'u da mı okumadınız sallamacılar,
'' dokuz oğuzlar'' ile gök türk'ün sürekli savaştığını bilmiyor musunuz...

at palavrayı sonra biz gerçekleri yazalım ,ama komünistler diye ağla.

ulan devşirme keko sovyet üniversiteleri olmasa tarihimiz bilmeyecektik.

öncesi orhun anıtlarını modern arkeoloji bilimi bulmasa ,şimdi yahudi cahun'un kürt ziya'nın yazdıklarını türk tarihi diye yutturacaklardı...

oğuz bir efsanedir. mö.700 yıllarında şekillenmiş mö.300 yıllarında yayılmış bir ilk-ilkel/ön türk efsanesidir.

öküzspor aç tarihin kutbu halil inalcık hocayı oku.

(yaz tarayıcıya öküzspor 23/9/2009-sabah gazetesi-halil inalcık-kayı)

götünüzden tarih uydurmayın...
--spoiler--
her ne ise bu bazı komünistlerdeki türk tarihini ve genel olarak türkleri küçümseme merakı nerden geliyor acaba?
--spoiler--

kırdo yalakası oldukları için. pkk onların tek varisi artık. diğer terör örgütlerinin içinden evren paşa geçmişti. kırdolar olmazsa o sixxo ideolojilerini bu ülkede devam ettiremezler.

80'lerde yaptıklarıyla kemalist cumhuriyeti yıkıp, proleterya diktatörlüğü kurmayı hedefliyorlardı. gomanistler hayalperest bomboş heriflerdir. dinden nefret ederler ama ideolojileri de din gibi dogmatiktir. nefret ettikleri şeyin ta kendisidir bu gomanistler.
Git önce göktürk dönemindeki oğuzlar ile şimdiki oğuzların aynı toplum olmadığını öğren. Oğuz Ok ve uz sözcüklerinin birleşimiyle doğmuş boylar birliği gibi bir anlamı olan bir addır. Tarihte farklı türk boyları oluşturdukları birlik nedeniyle oğuz olarak anılmışlardır. Şimdiki oğuzlar türgişlerin devamıdır.

Sonra tabi türkolojiyi kuran da bu alanda çalışmış tek toplum da sovyetlerdir zaten. Bu alanda Hiç türk macar fransız ne yoktur değil mi?

Kısaca Bildiğin bir halt yok sana bıraksan türk diye bir şey yok da diyebilirsin sen.
altunkanatligtalimkarakuş:
deveye sormuşlar neren eğri diye, cevap vermiş oğuz'danım.

bak yeni çıktı fırından hacibekir unundan.

neymiş ok ve uz kelimelerinden oğuz olmuş.
vay vay vay vay da vay vay.

peki oğuz efsanesi ne oluyor,direk okuz,ok-uz diyememişler oğuz demişler ha.

birde dokuz oğuzlar şimdi ki oğuz değilmiş.

hangi oğuz acaba anadolu'da olmayan,1400 yıllarında timur sonrası osmanlı'nın uydurduğu kendini de kayı'ya yamadığı oğuz mu.

1400'e kadar oğuz adından esame yok birden '' zeus ol diyor anadolu'da oğuz var oluyor''..

tabi hemen linç aaa,bak türk yoktur diyor..

allah belanı versin yalancı cahil.ulan tek br yazımda türk yoktur lafı var mı
,yalancı e-5'de vurdunsun mu ?

sabah gazetesi yazısı verdim-maçan yiyorsa eleştirsene ,yazıyı...

2700 senedir ok uz muş biz bilememişiz.

sallamacı cahil.

had oğuz var,ms.1000-1400 arası anadolu'da peki niye tek bir oğuz adı ile kurulmuş bir yerleşim yda beylik yok.

var bak,''devlet-i rumi salcık var,'' saf oğuz ama rumluğu seçmiş.
götünüzden tarih uydurun sonra türk yoktur diyor diye cahiliğinizi ortaya serin.
şu var %90 eminim atan devşime yada anadolu yerlisidir.

başlarınız da öyle, faşo ümit var,palavracının alası,tweter'de yazdım altına cevap tunne. nasıl 7000 senedir suriye türk yurdu oluyor diye..

asya'da tavşan kulağı işaretini burada kurt işareti diye yutturma cabası.

rezil ,palavracı . en ufak bilgin yok ama sorsan alim.

hasssskktir.
Öncelikle git iki türkçe ve türk tarihi hakkında bir şeyler oku. Söylediklerinin gözümde feslinin söylediklerinden pek bir farkı yok.

Sanırım Oğuz yabgu devletinden sonra oğuz adı az anılır oluyor çevresindeki toplumlarda onlara oğuz demek yerine türk türkmen ne diyordu. Oğuzlar da kendine ya türküm diyor ya da bayatım avşarım ne diyordu. Yine de oğuz adı oğuz kağan destanı ve dede korkut hikayeleri ne hemen her zaman bilinir kaldı denebilir. Sonra Selçuklular anadoluya romalı gibi anlamı olan rumi diyordu. Sanırım kendilerini de rumi olarak görüyordu ancak buradaki rumi yunan gibi bir anlamı yoktu denebilir.

Diğer konuya gelirsek Ben sana öyle bir şey dedin demedim. Daha okuduğunu anlamamışsın. Bir de sana en ufak kötü söz söylemediğim halde bana hakaret edip canımı sıkma. Böyle hakaret edince haklı olmunmuyor.

Son olarak benim herhangi bir grup ile parti ile ideoloji ile bir bağlantım yoktur. Fiziksel özelliklerimden atalarımın tamamının orta asyadan gelmediği belli zaten. Bununla da bir sorunum yok. Ben hititleri ne de sever kendi atalarımdan sayarım zaten..
Hristiyanına uz, müslümanına türk, türkmen denir.
sultan bir gün sıkılır bana öyle bir şey yapın ki özrü kabahatinden büyük olsun, ödülü de büyük vereceğim der fakat beceremezseniz durum kötü kolla götü olayı kele gider diye de ekler.
bir iki kişi cesaret eder, ııııhhh ,yok ,kelle gitti.

gelelim kıssadan hisseye,sarayda ki hizmetkarlardan biri parasızlıktan canına tak eder , sultan gezerken arkadan yaklaşır sultanın götünün ortasına bir parmak atar ,sultan biri zındık bu ne hadsizliktir öldürün bunu der ama hizmetkar aman sutanım özür dilerim ben valide sultan hanım hazretleri sandım ondan parmak attım der ..
sultan şaşırır ama farkına varır basar kahkahayı , helal olsun sana der,10 kese altın veriri hizmetkara..

altunkanatligtalimkarakus,denilen keko'nın durumu aynı efendim rum-i demelerinin sebebi roma ülkesi olduğundanmış yuksa yunan'a özenti yokmuş,ulan romalı ne bizans ne ,rum ne hepsi aynı bokun soyu değil mi.
yrındçıkat bu öküzpor ,aaa atürk musolini antalya'yı isteyince giymiş çizmelerni der, mussolini etopyalı ya..

türkiye kurulurkan ad aranır,bazı şaşkınlar atatürk'ün hitit-eti hayranlığını bildiğinden atatürk'ün meclislerinde paşam hitidevleti desek ne olsur derler, paşanın cevabı ,ananın amı olur..

cahillik çok kötü bir şeydir ,bakın bu kemaliz kafaların kütlüğünden koca cumhuriyet,hiç bir gücü olmayan kuru kalabalık dinci-gericilere teslim oldu.(suriye-esad örneğine bakın anlarsınız bu kemaliz sığırların nasıl becereksiz olduklarını safi çene)

gelelim diğer olaya uz demiş bir ,cahilden öte zir...
uzlar aynı peçenek-kıpçak (tatar) savaşçıları gibi bizans'ta paralı askerklik yaparlardı ,şu var 1050 sonrası dağıldılar ama yine de 1071'de alpaslan-selçuklu ordusuna karşı bizansın yanında iken durunu ahval ianlayınca bunlar türk bizden deyip parayı-unvanı terk edip alpaslan tarafına geçtiler.

kendine rumi diyen keko selçuk ise siktiret türklüğü rahatımız bozulmasın biz romalıyız-rumiyz dediler.
gelelim gaga'ya , türklerde kuşların değerini bilmeyen öküzspor tavşan kulağını kurt sanar. gaga -pençe olamaz mı ,haddızatında kuşa (kaz'a) tapan gelenekten geliyoruz(tahmindir) .sen cemevin'deki semahın kökenini biliyor musun.
hiç şaman ayinini merak ettin mi.
türkü tarihi bunlar bozdular ,bakın ülkemize anlarsınız mustafa kemal'in uluslaşma bayrağını alıp sürderemediler ,sonuç.???

yakup kadri-yaban; biz ümmetiz beyim,türk dediklerin haymana'da yaşar(timur'dan kalanları söylüyor)

bunlar türk ,kanında tatar-nogay-çepni kanı taşıyan ben türk düşmanı.

allah belanızı versin,başka bir şey demem.
Yanlış anımsamıyorsam eğer milattan önceki dönemlerden beri en kalabalık türk gruplarından birisi olup dönem dönem farklı adlarla anılmışlardır. Zaten kırgızlar gibi bir iki istisna hariç türk boylarının tamamı benzer şekilde farklı adlar almişlardır kendilrtine. Neyse Önceki adları aklımda değil belki tekrar öğrenip yazarım buraya..
menşur sözlük yalancı ve iftiracısı hitoş dümbülüboş nam lakaplı poğaca han diye de bilinen hitay zırtosu yine saçmalamış.

ben demiyorum türkçü -ırkçı h. nihal atsız çingen diyor bunlara.(türk tarihinde meseleler(69-70 basımı)

allah'ın kekosu türkçü-kemaliz kakmış masal anlatıyor.
ayrıca,13. kabile(koessler) kaşıma sayfasını okuyalım.

hintliyi yutturmuşlar buna ,zırto inek hırsızı osman'da oğuz'un diyor.

allah belaaamcığını versin.
cahil.

https://youtu.be/PvGjjWTXu2g (yalıyormuşlar)
salak ve cahil keko..

kitabı ve makaleyi okumadığın nasılda belli , ben hint lafımı ettim.

çingene demiyor ,çingenelerin yaşamına benzer yaşamları diyor .
sazan düştü oltaya.

allah'ın kekosu..

sürekli internet'te bulduğun üç-beş cümleyi satma yumuşakpoğaça han,hitay.

boş beleş birisin ,cahilliğinde cabası.

biraz evvel camoka başlığı açıldı orada tengoş abin sallamış yine örnek olarak yazayım moğolca damat-enişte tanımı olan gürkan'ı , sözlük okuyucusuna gürk han diye yutturmaya kalkmış.
yutar mı kokoreççi ..
zırto cahilim de bakayım...

hüsamettin koyuverdi,kocaman kocaman,koyuverdi hüsamettin kocaman koyuverdi hüsamettin.

notingen önemliov; sen nerelisin bir kus bakayım, e-devlet hint tarafından mı yazdı secereyi.
güncel Önemli Başlıklar