bugün

hala beyniniz olduğunu gösterir.
o kadar cok duydum ki bu videoyu. sonra izledim ama mantık nedir? Çocuk zorla dayak attırıyor kendine komik olan ne?
sosyal paylaşım sitelerinde "oğlum bak git" cümlesi o kadar kullanılır oldu ki değil gülmek bu lafı duyunca içimden ağlamak geliyor doğrusu.
çocuğun kemerini çıkarıp yere vurması bölümünü atlamak suretiyle gelişmesi muhtemeldir. Ama boku çıktı, orası ayrı.
"oğlum bak git." lafında komik bir yön bulamayan kişinin içersinde bulunduğu durum. ben gülemiyorum bu videoya, adam "oğlum bak git." diyor, çocuk kaçıyor ama komik bir şey yok ki burada. bir "beyin bedava"ya, bir "salak yemin ediyorum gerizekalı bu çocuk ya"ya, bir "okulun ağasıyım ben"e kahkahalarla gülüp bu videoları art arda izlemiş biri olarak beğenmedim ben bunu.
gülünecek birşey olmamasından ileri gelir.
normaldir. zaten video komik değildir. videoda insanı güldüren durum; feci şekilde dayağı hak eden veledin, layığını bulmasının verdiği hazdır.
En doğru olandır bir meslek ile dalga geçilmez.
komik olmadığı için gülmemektir.
ayrıca netekim köşesi; ben de bazı bazı bir çok insana sinirleniyorum, hadi tamam dayak çözüm değil diyelim bunun yanında da dayak cennetten çıkmadır ata sözümüzün de olduğunu var sayalım ama bilader, bir adam ya da çocuğun bu sebepten ötürü kafasına daaank diye sopa geçirilmez ki. Ha kıçına ne bileyim bacağına bir taciz atışı yaparsın def etmek için, ama oha yani, birisine bu şekilde vurmak için ya canının tehlikede olması lazım ya da ailenin söz konusu olması lazım. demek adamın yanında silah olsa çekip vurabilirdi de, insan döverken bile biraz insan olmak lazım, çelişse de. misal düşman başına gelmesin o benim çocuğum olsa (ki ben ona o şekil terbiye vermezdim) böyle bir saygısızlık yapsa idi yaşından büyük birisine, hastahane çıkışında bile olsa benden gereken cezayı görürdü o ayrı ama o çöpçünün hakaten canını yakardım.
edit; her zaman ki gibi imla, ulan bi kere de tuttur be adam!
gülünecek hiçbir şey olmadığından gülmeme eylemidir.

o videodaki olay devletin bir memuruna- aslen o memurun hangi görevde olduğu önemli değildir- üstüne giydiği "istanbul belediyesi" yazılı giysinin parasını, elinde süpürgeyle faraşın parasını ödedioği vergilerle vatandaş mı ödemiştir?...evet öyle olmuşsa, o ergen´in yaptığı şey devletin memurunu lafla taciz etmektir. devlet memuruna hakaretten yargılanması lazımdır.

kemerini çıkaracan sen üstündeki kılık kıyafetin parasını benim verdiğim adama?...e sen- o kemeri bana çıkartıyorsun o zaman. ben herhalde ki senin ağzını yüzünü dağıtırım, o allah´ın emri, tabiikine.

ergen mergen dememek lazım. gene nerden baksan bi 15 yaşında falan var. kadın çükse baba olur, öyle çocuk falan görmemek lazım.

bi de komikmiş bu. o zirzoplar, o çöpçüyü tanırlarmış o adam kekemeymiş. kekemelik bir rahatsızlıktır.. o adam için bir özürdür. özürlü adamın özrüyle dalga geçmişler.

insanlık suçu işlemişler.

ben bi körün karşısına geçip, onun görememesiyle dalga geçsem, o "komik" oluyo mu? sonra da kemer çıkartıp zavallı çöpçüye posta koymaya çalışıyorlar.

komikmiş. devletin memuruna hemide kemer falan çıkararaktan posta koymaya çalışmanın nesi komik. "kekeme adamla" dalga geçmenin nesi komik?...bana nedense hiç komik gelmiyo, hatta çok ciddi geliyo.

soru; o çöpçünün devlet mekanızmasındaki statüsü nedir?...el cevap : devlet memurudur. bu durumda o sahnede gördüğümüz olay, itin tekinin devletin memuruna kemer çıkarması olayıdır. bu hareket müsaadenle resmen bana kemer çıkarmak demektir, o adamın üstündeki kıyafeti benzin alarak, karıma aldığım ayakkabıya kdv ödeyerek ben veriyorum. ben de linki sözlükte gördüm, seyrettim, agzim acik kaldi resmen. üstünde "istanbul belediyesi" yazisi olan bir seyi üstünde tasiyan adami lafla taciz etmek kemerle adama vurmaya kalkmak, o hareketleri bilfiil gerceklestirmek suc sayilmiyor mu? suç un neresi komik olabilir?

o videoyu komik bulanların "vatandaşlık" konusu işlenirken uyuduklarını sanıyorum.
entellikle alakası yoktur. Çocuk daha önce yediği tokatın acısı ve hiddetiyle saçmalamaktadır. Asıl garip olan çocuğun değil küçücük çocuğun kafasına sopayla vuran çöpçünün davranışıdır.
KAFASI YARILAN BiR ÇOCUĞUN ÇIĞLIKLARINA ŞAHiT OLUNDUĞUNDANDIR.
Tam da içinde bulunduğum durumdur.
komik olmadığı içindir; zamanla baskın kültürün avamlığında yok olmaya yüz tutulmadığı içindir.
bu videoya gülmedim deme ihtiyacı hissedenlerle yaran facebook iletilerinin altına bu ne lan gülünür mü yazanların aynı kafada olduğu durumdur. Aga kasmayın bu kadar ya. Entel olma çabanız mıdır nedir hayat çok basit aslında. Herkesin güldüğüne ben gülmüyorum demek bi sike yaramıyor valla bak. Zamanında bazı arkadaşlar recep ivedik'e gülmüyorum ben diyordu sonra baktık adam altına işiyor. gülün geçin ya hayat böyle güzel kendini kasarak değil. Bunlara bile takılıyorsanız çabuk ölürsünüz mk.
aah ah, yıllar öncesine gittim be sözlükcüm. hani bir yılmaz ı silecesin meseneden olayı vardı. tıpkı bu mevzu gibi gündeme oturmuştu, gülmüştük, üzülmüştük, tartışmıştık. aynen o başlık altında da buna benzer tartışmalar yaşanmıştı. dünyaya aşırı duyarlı, hümanist, entel, ve adeta bir guru ruhuyla bakan güzel insanlar; bizim gibi ruhsuz pislikleri yermişlerdi. ''gülünecek ne var bunda gaddar ibneler?!'' deyi bizi azarlamışlardı, zopalamışlardı, hor görmüşlerdi, hunharca sikip inkar etmişlerdi. işte o günlere döndüm yeniden, içim sancıdı, kalbim sıkıştı...

neyse, göndermelerimizi yaptık. şimdi şöyle devam edelim;

ben bu videoya anıra anıra güldüm arkadaş. hatta nasıl güldüysem, sandalyeden düştüm, nutellam boğazıma durdu, browni intense'm avucumda vıcık vıcık oldu. sonra üzerine espriler yaptım. bir oyuncu olarak, hem çöpçü emmiyi, hem de ergen kardeşimizi rol model alarak sahnede canlandırdım, arkadaşlarla kendi aramızda eğlendik. bi sıkıntı mı vardı? şimdi ben ruhsuz mu oldum? orospu çocuğu mu ilan edildim? bir ihtimal daha var, o da şerefsizsin mi dersin? söyle canım ne dersin? yoksa ben zurna mıyım he?

he amk, bir tek siz duyarlı, insancıl insanlarsınız. biz geri kalanımız komple orospu çocuğuyuz, ailecek yavşağın önde gideniyiz.
neden? şu videoya güldük diye...
gülerim ulan, neden gülmeyeyim? komik.. öyle böyle değil hem de, inanılmaz derecede komik. eğer herkes gibi 'normal' tepki vermeyi bırakıp, sırf farklı olmak adına, veya 'duyarlıyım ben, sizin gibi değilim, hayatı ve içindekileri irdelerim, sorgularım. siz bakarsınız ama ben görürüm!' mesajı verme kaygısıyla bakıp, sosyolojik tespitlerde bulunacaksak;

o videonun içinde sadece bir 'zopalama' olayı yok ki. durum komedisi var, dram var, melodram var, komedram var. ergen hormonlarının, sosyal ilişkilere ve sosyal dengeye etkisi, işçi sınıfının zalım hayat şartlarına ve kapitalizme karşı mağrur duruşu, plastik çöp kutularının metal olanlardan daha şık oluşu, çevremizi temiz tutmanın anlam ve ehemmiyeti, taksicilerin ne zor şartlarda çalıştığı (elemanların önünden kaputu kara kaplama bir taksi geçiyor, sanayiden çıkmış, ya da sanayiye gidiyor. boyasıydı, cilasıydı.. kim bilir ne kadar masrafı var onun.) sonracığıma, deri kemerlerin yılan nüfusu üzerindeki olumsuz etkisi, yılanların da fare nüfusu üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, çiftçilerin zarar ettiğini ve bizim de her gün ekmek yediğimizi düşünürsek...

eşşeğin siki amına koyayım!

neyin peşindesin arkadaşım? sen gülmüyorsan gülme. o senin somurtkanlığın. gülenleri ne diye eleştiriyorsun? olaydaki dram ögelerine dikkat eçekerek, bizi inceden zan altında bırakıyorsun? senin gayen ne ya, amacın ne amk?

ben, videoyu ilk izlediğimde, gereken tüm çıkarımlarımı ve tespitlerimi yaptım zaten. hatta yaptığım çıkarımların doğru olduğundan emin olmak için hemen araştırdım. tabii ki kalkıp gölcük'e gitmedim. fakat internette daha detaylı şeylere ulaştım. aşağı yukarı da yanılmadım.

adamcağız kekeme, bu piçler de dalga geçmişler. (adamı her gördüklerinde yaptıkları gibi!) e o da yeterin gayrı hımını yolu siktiklerim diyerekten denk getirdiğine vurmuş bir tane. ergen gahramanımız da arkadaşlarının yanında küçük düştüğünden! bir intikam çabasına girmiş. (intik am peşinde) zaten veletin kafasındaki kraterlere bakarsan, ne kadar 'yavuz itin yarası eksik olmaz' şeklinde hoyrat bir hayat sürdüğünü, ve destursuzun önde gideni, kemer sallayanı olduğunu anlarsın. (uyuz itin yarası eksik olmaz diye bilinir, ama aslında yavuz'dur o!) her şeyi geçtim, aynı benim çocukluğum amk. görür görmez teşhisi koydum ben. (kenar mahalle bebesiyik gardaş, bizden gaçmaz!) onun yaşındayken benim yediğim zopalar burdan köye yol olur.
bu arkadaşın benim çocukluğumdan tek farkı; ekstradan biraz gerzek oluşu, hepsi bu.

şimdi burda bu videoya gülenleri yerdiğin kadar, o çocukları adamcağızla dalga geçerken görsen, eminim 'analarından' girersin olaya. neymiş de, ortada gülünecek bir şey yokmuş, birbirlerinin canını yakan iki insanın nesi komikmiş... yahu bırak git allah aşkına. e o zaman yarra yedik biz hacı. şu hayatta geriye gülünecek bir tek cem yılmaz kalıyor, ama, aha bak, o da sıkıntılı; (bkz: cem yılmaz a gülememek)

e biz ne yapak panpa, ölek mi?

sikindirikten, sıradan bir olayı, ve normal insanların bu olaya verdikleri normal tepkileri bile, alakasız yerlerinden tutup, taaa anasının amına bağlayacaksak eğer; afrika'da bebeler açlıktan ölürken, sen ben, oturmuş burda 'oğlum bak git videosu' hakkında tartışıyoruz. allah da bizim belamızı versin o zaman!

hadi şimdi o samimiyetsiz ve mantıksız 'farklı olma çabanı' da al da git burdan! hatta şöyle söyleyeyim;

(bkz: oğlum bak git)
ilk izlediğimde şaka zannettiğim sonra tekrar izlediğimde ise velede kızdığım sonunda da ilahi adalet dediğim videodur. çocuğun başına dikiş atılması hoş olmamış ancak bacak kadar veledin babası yaşındaki adama karşı bu tutumu üzmüş, sonucu ise kopartmıştır.
http://www.eksisozluk.com...osundaki+Cocukla+rOportaj
Hiç anlam veremediğim video. Gülenlerin de espri anlayışına şaşayım.
temizlikçi dayının işinde olma ihtimali yüzündendir..

ancak gülmek isteyenlere o kafasına dikiş atılan agresif ergenin, hayatının geri kalanında "oğlum bak git" kalıbıyla taşşak oğlanına çevirileceğini hatırlatmak yeterli olur sanıyorum.

+ hocam yapmayın, bir puan ile teşekkürü kaçırıyorum.
- oğlum bak git.

+ benimle evlenir misin verengül?
- oğlum bak git.

+ ehem, şey.. iş başvurusu için...
- dur bakayım, hmmsfffphehehe.. oğlum bak git..
http://www.facebook.com/photo.php?v=3655106770320 yeni versiyonu çok daha güzel olmuştur.
videoda kaşınan bir ergenle sabırlı bir çöpçü görmekten dolayıdır. alnının akıyla kazandı o dikişleri, aferin.
gülersin gülmezsin de, "bakın böyle böyle ben gülmüyom siz niye gülüyosunuz, mal mısınız olm" demekte neyin nesi?
gülmeyenlere bir şey denilmiyor zira.

ulan tartıştığımız konuya bak ya.

sonracığıma: meğersem gülmeyenlere "gülsene lan" deniliyormuş. varmış o cins insanlar, böylelikle benim yazdıklarımın hepsi boşa gitti iyi mi.
doğru olandır, zira o videoda gülünecek değil, sinirlenecek şeyler var. küçük bir yerden bitmenin işçi kardeşi küçük düşürme çabası var. kafaya 12 dikiş atılmış, üzülmedim desem yalan olmaz. bir musibet bin nasihatten yeğdir.
ilk defa ofiste kulaklıkta dinlendiğinde başınıza gelebilecek olay, özellikle bölüm başkanınız o anda o kata teşrif etmiş birim müdürünüz ile hede hödö yapıyorsa. (oğlum bak giiittt vidyo izliyor olacağım)
güncel Önemli Başlıklar