bugün

Başbakanlık'ta yapılan terör toplantıları ve iç değerlendirmeler sonucunda terör örgütünün kâbusu olan özel harekât timlerinin yeniden aktive edilmesi kararlaştırıldı. Bu doğrultuda, ilk etapta diğer illerde görev yapan 180 özel harekât polisi bölgeye kaydırıldı. ilk etapta 500-1000 kişilik bir antiterör timi bölgeye sevk edilecek. Mevcut timlerin yanı sıra gerekirse yeni alımlar da yapılacak.

http://www.haberturk.com/...cat=110&dt=2007/06/20

yaklaşık olarak 5 yıl önce, kelle avcısı bu polis timleri AB! 'nin isteğiyle lagvedilmiş, ellerindeki araç, gereç ve silahlar genelkurmay 'a devredilmişti..bir süre sonra da genelkurmay 'ın özel harekat timleri pasifize edilmişlerdi..şimdi her iki kurumun da peşmerge dezenfektörleri seri bir şekilde terör bölgesine kaydırılıyorlar. hükümetin yaptığı yanlışı anlaması güzel fakat biraz geç kaldılar orası ayrı bir konu..allah yardımcıları olsun...
gec bile kalınmıştır, bir zaruretin giderilmesi için baskılarla alınmış, siyasi iktidarın en dogru işi.
baya leş çıkıcak akbabalara desene.
sevindiğim haber.

bence bu işi ya tsk bünyesinde, ya da polis teşkilatı bünyesinde tamamen profesyonel ekipler yapmalı. askere giden gençler doğru düzgün eğitim bile almadan dağlarda çatışmaya giriyorlar, bunun çok doğru olduğunu düşünmüyorum. o zaman askere gidenler ne yapacak derseniz, onlar dursun bi köşede, ilerde ciddi bir savaş çıkarsa çağırırsınız. zaten ordu ne için vardır: barışın temin edilmesi için..

edit: exfreak'in uyarısı ile şu anda çatışmalarda yetiştirlmiş profesyonel birliklerin(3 aylık bir eğitimden geçirilmiş olasalar bile, seçilerek) görev aldığını; verilen kayıpların pusularla ve mayınlarla gerçekleştiğini öğrenmiş bulunmaktayım. ama yine de polisin olaya el atmasının kötü olacağını düşünmüyorum.
bebek katillerini üzecek gelişmedir.
ulan ibnoşlar, suyu ısıtın kocalarınız geliyor!!!
pkk'yı tekrar siyasi arayışlar içine itecek gelişmedir.
3 aylık eğitim verilen gençleri dostlar alışverişte görsün mentalitesiyle ölüme gönderenlerin foyalarının meydana çıkmaya başlamasıyla akıllarına gelmiş, feci geç kalmış olaydır. bu iş çoktan profesyonellere bırakılmalıydı. ama rant bunu engelledi desenize...
(bkz: ekibi topluyoruz filmleri)
25 yıldır aynı terane. hepsini öldürerek ve bölge halkına baskı yaparak terörü çözeceğini sanmak düşüncesi yıllardır terörü daha da büyütüyor. olsun paşam, emekli olunca itiraf edip günah çıkarırsın fikret bila'ya.
ilk özel hareket timlerinde binbaşı olarak eğitim veren korkut eken in bir eğitimi şu şekildedir.

eğitim verdiği polislere günlük belli limit su verir. bu suyu büyük bir mataranın* içinde verir ama mataranın tamamı dolu değildir. suyu çok az vermiştir çünkü her durumda hayatta kalmaları gerekir özel harekatçıların. eğitim yapılan yerin hemen 50 metre ilerisinde ise buz gibi su akan bir çeşme vardır. eğitim alan birkaç uyanık polis, kimseye çaktırmadan çeşmeye gidip su doldurmaya çalışmış. suyu doldurmuşlar ama 50 metre sonra eğitim kampına dönünce mataranın bomboş olduğunu görmüşler. matarada iki tane aynı büyüklükte delik varmış. birkaç gün sonra öğrenmişlerki, meğer korkut eken, çeşmeyi gören bir tepeye saklanmış ve su doldurmaya gelenlerin mataralarına ateş etmiş m16 ile. bu olayı öğrenen polisler bir kez daha o çeşmeye gitememiş ve kendilerine verilen çok az su ile idare etmeyi öğrenmişler.

bu şekilde eğitim alan bir teşkilatın teröristle terörist gibi çarpışması çok anormal değildir. birçok kişi bordo berelileri gözü kapalı sever, ancak bordo berelilerden önce mavi bereliler* vardı.

tanım: eskisi gibi eğitim almışlarsa pkk nın çok korkması gereken durumdur.