Advertisement

 1. 1.
  not: asagidaki bilgi pc time'dan alintidir fakat kesinlikle dogru *

  Bilgisayar oyunu oynayanlar zamanlarının çoğunu evde geçiriyorlar. Fakat bir araştırmaya göre, bu kişiler dışarı çıktıklarında diğer pek çok insandan daha hızlı bir şekilde aradıklarını bulabiliyorlar.

  Araştırmacılara göre oyuncular normal insanlara göre daha keskin gözlere sahip. Yapılan araştırma, boş zamanlarının çoğunu oyun oynayarak geçiren kişilerin etraflarını daha hızlı bir şekilde araştırabildiğini ve aradıklarını daha kolay bir şekilde bulduklarını gösteriyor. Deneye katılan, yoğun olarak oyun oynayan üniversite öğrencileri üzerinde yapılan araştırma, bu kişilerin karmaşık bir ekran üzerinde verilen hedef nesneyi daha kolay bir şekilde tespit ettiklerini gösterdi.

  Acta Psychologia dergisinde yayımlanan araştırma, oyunların oyuncular üzerinde yarattığı keskin dikkat düzeyinin daha hızlı bir görsel işleme kapasitesi sağladığını savunuyor. Washington Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi veren Dr. Alan Castel’a göre oyuncuların beyni özel bir arama stratejine sahip olmasa da oldukça hızlı bir şekilde davrandığını söylüyor.

  Video oyunları özellikle içerdiği şiddet ve anti sosyal hayatı teşvik etmesi nedeniyle otoriteler tarafından sık sık eleştiriliyor. Castel, araştırmanın oyunları "iyi" ya da "kötü" olarak göstermek amacıyla yapılmadığını; sadece oyunların bazı konularda yetenek sağlayıp sağlamadığını keşfetmek üzere yürütüldüğünün altını çizdi.
  2 ... serji
 2. 2.
  (bkz: oyunlarin yan etkileri)
  ... posion
 3. 3.
  buda baska bir arastirma *

  NASA’da görevli bilim adamları bilgisayar oyunları ile çocuk, genç ve erişkinlerde dikkat ve konsantrasyonun artırdığını belirtiyorlar. Özellikle hiperaktif çocuklarda tedavi edici değere sahip.

  Bilgisayar oyunlarının en önemli riski şiddet kullanımını teşvik etmesi. Özellikle çocuklarda yanlış değer yargıları ve tutumlar oluşturmasına ve saldırganlığa neden olabilmektedir. Ancak bilgisayar oyunları da televizyon gibi bir araçtır. iyi yönde kullanılırsa teknolojinin olumlu bir kazanımı olur.

  Dikkat eksikliği çeken, hiperaktif çocuklar aceleci ve sabırsızdırlar, kıpır kıpırdırlar. Kafa yoran işlerden sıkılır ve kaçarlar. Kitap başında oturamadıkları için dersi izleyemedikleri için zekalarını kullanamazlar.

  Dikkatini toplamakta zorluk çeken küçük büyük herkes için bilgisayar oyunları tedavi amacıyla kullanılabilir.

  Beyin dalgalarının ölçümü ile ilgili yapılan tekniklerde çocuk joysttick’le oynarken beyin dalgaları ölçülüyor. Oyun esnasında dikkat arttığını gösteren yüksek frekanslı dalgalar beyi tarafından daha çok üretiliyor. Bunun da tedavi edici etkisi var.

  Çocuk dikkatini toparladığını hissettiğin de konsantrasyonu öğreniyor. Güzel bir kontrol ve üstünlük duygusuna sahip oluyor. Beyin yüksek frekanslı dalga üretmeyi yani dikkatli olmayı öğreniyor.

  Hiperaktif çocuklarda ve stresli erişkinlerde sakinlik kazandırıyor. En önemlisi de stresli oyun esnasında “gergin anlarda soğukkanlı kalma becerisi kazanılıyor.

  Bu beceriyi öğrenmek ve güçlendirmek aceleci, sabırsız olan hiperaktifler de tedavi edici değere sahiptir. Ayrıca bellek, sıralama, tasnif etme becerilerini problem çözme yeteneğini artırması da önemli kazanımları arasındadır.

  Anne ve babaların en çok dikkat edecekleri şey yasaklamak yerine yönlendirmek, kısıtlamak yerine seçenekler sunmaktır.

  Çocuğun tek ilgisinin bilgisayar olması sakıncalıdır. Ama bilgisayarı zihnini geliştirmekte kullanmakta çocuğun akademik başarısında önemlidir.

  Çocuk şiddeti öğrenmesin ama enerjisini keşfedicilik, yaratıcılık becerisine dönüştürmek büyüklerin sorumluluğundadır.

  Şu da unutulmamalı; aile içindeki şiddet bilgisayardaki şiddetten daha zararlıdır.
  3 ... serji
 4. 4.
  ingilizceye katkısıda baya vardır.
  ... god hates us all
 5. 5.
  su isteyen babayla gayet masumane diyaloglara girip, farkında olmadan hanemize artı puan yazdırmak;

  - bir bardak su getirir misin yavrum? soğuğundan şöyle!
  - sucu! yaparım!
  2 ... don kişot
 6. 6.
  ingilizce ogretir
  Loading, start game, load game, save game, resume game, vB..
  ... metafizik_cell
 7. 7.
  oyun aynı zamanda yararlı bir zayıflama yöntemidir. karın gurultusu, oyun heyecanı kadar şiddetli bir uyarıcı olmadığından, kişi açılık hissine 5 ile 8 saat kadar karşı koyabilir.
  (bkz: isviçreli bilim adamları)
  1 ... haziran