bugün

oncelikle belirtmekte fayda var ki yazar kisinin her oyunun her isletim sisteminde calismadigi gercegini bilmesine ragmen kamuoyunun dikkatine sundugu terbiyesizliktir.

bu ne windows yalakaligidir arkadas. elinden gelse donumuza kadar alacak bu insana "a tribute to Bill Gates" tadinda oyun sonlarina "exit to windows" koymak da nedir? ( Velev ki oyun sadece windows da calisiyor olsun ).

- "exit to system" gibi teknolojik
- "exit" gibi yalinliginin farkinda fakat bir o kadar da asil
- "exit to operating system" gibi bilgisayarin windows suz da yapabilecegini belirten ve de okuyanlarin ufuklarini acan bilgilendirici, "tam aferinlik"
- "exit to unix" gibi dogruluk payi bir hayli az olsa da sirf bill gates e pustluguna

ifadeler kullanmak varken nedendir bu israr a dostlar? Sorarim.

not : yeni oyunlarda bu terbiyesizlik nispeten daha az. gelecekten umutluyum.
(bkz: return to real life) *
(bkz: exit to masaüstü) *
yalakalığın yurduma has bir şey olmadığını yüzümüze çarpan şey.
(bkz: bunu yapan insan olamaz)
linux'e yapılmış terbiyesizliktir.*
aslında olmayan terbiyesizliktir. Eğer oyun mac os ya da linux'a port edilmişse zaten onlar bu uyarıyı "exit to linux/mac os" şeklinde okumaktadırlar.
- halimize şükretmek lazım!

örneğin, şöyle de yazabilirlerdi;

" when windows were absent, this place have mulberries. "
"bu oyunu da kapatacaksan git de kendini pencereden at" ifadesi terbiyesizliğidir.

(bkz: players only love you when they are playing)
Hiç bir zaman kullanmadığım butondur kendisi. Delikanlı gibi Alt+F4 çekerim, onuda kabul etmezse Ctrl+Alt+Delete'den görevi sonlandır derim. Tepkimi ortaya koyarım.
microsoft'un yazılım dünyasındaki tekelciliğinin sonucudur. bu da etik değildir. milyon dolarl..pardon milyar dolarlardan bahsedilen bir sektörde etik olmaz, olamaz. paranın kimyasına aykırıdır bi kere. etik onlar için hikayedir, pabucuma analtsınlardır.

sağ olsun linux tekeli bozmaya çalışıyor. abi allah razı olsun sizlerden, siz olmasa... lan!

burada da geldik en cif cifli yere: bilim ne amaçla kullanılmalıdır? bilim ve teknoloji tekellerin 'insanlık adına' bilim yapıyoruz diyerek bilim insanlarını iyi maaşlarla ar ge binalarına kapatıp ürün ürettirmeleri ve ardından telif hakları, patentlerle bunları kendi ellerine alarak para kazanmaları için bir araç mıdır? yoksa bilim ve teknoloji özgür olmalıdır ve insan yaşamını kolaylaştıran en iyi silahlarımız mıdır?

ama tekel de olsalar bizim yaşamımızı kolaylaştırıyor derseniz önlenebilir hastalıkların önlenmemesini ve yoksulluk, açlık çekenleri düşünün derim. onların yaşamını kolaylaştıran bir bilim nedense bulunamadı. nedense! parayı veren düdüğü çalıyor.

paranız yoksa benzer işleyiş için bkz:
ilaç sektörü'nde exit to heaven terbiyesizliği.

eğitim sektörü'nde exit to kaportacı terbiyesizliği.
yalnızca windows işletim sistemi üzerinde çalışması için tasarlanmış oyunlarda , olması gayet doğal olan yazıdır. he unix te de çalışır o ayrı ama windows üzerinde çalışması için yapılmıştır. ben bir mac kullanıcısı olarak aynı şirketin oyunlarını oynamama rağmen henüz öyle bir yazıyla karşılaşmadım. yani özetle bu bir terbiyesizlik değildir.
Windows'a hitap eden bilgisayar programlarının windows'a dönmesini sağlayan kısımdır. (bkz: linux kullananların ezik olması)
Eskiden dostan açtığımız marioda exit to dos yazıyordu. Bu bill gates yalakalığı taaa commodore 64 bitten bu yana mevcut babacanlar.
"quit" 'e ayip ediyorlar.
"pencereye çık" olarak anlayan çocuklar için tehlike oluşturabilecek durum.
oyunu yapanların acemiliğidir. Ya da oyun windows dışında işletim sisteminde çalışmıyordur.
nerde bu devlet nerde bu millet. bunu yapanları şiddetle kınıyoruz.
eski oyunlarda daha sık görülen, şu anda da görülen linükse yapılmış bir terbiyesizliktir.
güncel Önemli Başlıklar