1. 1.
  Samimiyetinden kuşkulandığım vezir. Kendisi için yaptığım tanımda üç kelimeden daha fazla girersem mide bulantısına yol açacak kadar iğrenç hareketlerle şah çekip beni "samimiyetinden kuşkulandığım vezir" tanımını yapmaya ve hakkında bir önyargı oluşturmaya iten vezir. Tahta üzerinde zaten bir tane varken, diğeri bir işe yaramazken oyuna girip bir iki hamleyle şah çekerek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış, popüler olma sevdalısı utanmaz vezir.
  2 ... kobayashe
 2. 2.
  rakibin son kalesini devirip, rakip krala nah.. pardon sah ceken devlet eski piyonu, simdiki veziri.
  -1 ... revolter00
 3. 3.
  (bkz: barack obama)
  ... shreddinger
 4. 4.
  Nedendir bilinmez Bu şekilde yapılan matlar kişilerde hep bir burukluk, vicdan azabı oluşturduğuna dair benzer duygular uyandırıyor. Rakibi Kıskaca alamadığın onca zaman ileriye piyon çıkarmak, Piyonların hepsini vezir yapmak temalı bir oyun olmadığı için adil değil diye düşünülüyor. Sonuç olarak aforizma geliyor: piyonların vezir olduğu yerde satranç sıkıcıdır.
  -1 ... kobayashe
 5. 5.
  (bkz: vezir görünümlü piyon)
  1 ... dokuz
 6. 6.
  kopil piyonun kıyın kıyın ilerleyip karşı sahaya vararak, kendini vezir ilan etmesidir. e onca emek çekmiş kurallar dahilinde, "hadi len ordan" diyemezsin. vezir midir? vezirdir. şah da çeker, mat da eder mi? eder.
  1 ... masalcini
 7. 7.
  (bkz: piyon görünümlü vezir)
  ... sovenist sovalye
 8. 8.
  maçın son dakikalarına doğru oyuna giren orta sahanın beyni alex, amiral hagi, taçsız kral pele gibidir. maçın seyrini değiştirecek kudrete sahiptir.
  ... suursuz tosbaga
 9. 9.
  futbol maçında sonradan oyuna giren bir oyuncunun kaleye şut çekmesidir lakin önemli olan gol atmaktır, attırmaktır.
  ... durdurmak yok yolluya devam
 10. 10.
  oyunu eğlenceli hale getiren vezirdir. eğer rakip rok yapmamışsa, bundan sonra rok yapması imkansızdır.
  ... bay ilginc adam