bugün

Potansiyel seri katil. Biz de çok kavga ettik ama en yakın arkadaşımıza bıçak çekmedik. Adı 30 sene sonra başka bir olayla duyulacaktır.
onu boşverin de...

girdiği markette bir tampon yapan/baskı uygulayan ve ambulans çağıran olsa yaşardı belki çocuk. kimse dönüp bakmamış, içim sızladı bakarken, senin, benim çocuğum olabilirdi ve videoyu görünce kahroluyor insan.
Bu mavi balina oyunundan bile daha ciddi bir durum. Demek ki bu şeyleri yapanlara oyun bahaneymiş gerek yok. Yazık ya.
başlığı böyle girince suçlu oyunmuş gibi yansıyor. halbuki öyle değil.

ben de oyun oynuyorum kimseyi de bıçaklamıyorum.
Nasıl bir toplum olduk biz böyle? insanın aklı ermiyor... bir çocuğun öfkesi ne denli şiddetli olabilir de bir arkadaşını öldürebilir? Eğitim ailede başlıyor gerçekten. bir insanın gözünü kırpmadan özellikle bir çocuğun bir insanın canına kıyması kabul edilebilir değil. Ve normal bir durum da değil. bu çocuk anadan doğma psikopat doğmadı sonuçta. insan olmak nedir? bu çocuğa oturup anlatılmamış, bu çocuğun şiddete eğilimli yetiştirilmiş olma ihtimali yüksek. Dünya zevkine kapılıp çocuklarını boşlayan ailelere o kadar kızıyorum ki. bir anne baba ne olursa olsun ister kör cahil ister über eğitimli olsun dünyaya getirdiği çocuktan ömür boyu sorumludur böyle iş mi olur arkadaş? doğur, yap sal ortaya tecavüzcü olsun, katil olsun, sapık olsun. iyiliği güzelliği idoğruluğu insan olmanın gerekliliğini aşılayamayacaksanız çocuk yapmayın kardeşim yapmayın.

Görüntülerde de yaralanan çocuğa kimse müdahale etmiyor bön bön bakıyorlar. lan nasıl insanlarsınız ya? çocuk bir başına kan kaybından yere düşüp can vermiş resmen. insanlığınız batsın.
bu çocuğu yetiştirenler de, takıldığı ortamdakiler de "insan" evet.

nasıl bir ortamda büyüyorlar lan bunlar şaka maka.
suçun oyunda değil; eğitimsizlikte, ailede olduğu olay. nasıl bir duyarsızlık, nasıl bir ahmaklık varsa ortada hepsinin kaynağı bu cehalettir. o çocuklar ise bu saçmalık arasında büyümüş ve büyüklerini, televizyonda izledikleri saçmalıkları örnek alarak hareket etmişlerdir.

çözüm eğitimden geçer. eğitim ise aileden başlar.
ailelerin çocukla yeterince ilgilenmediğini gösteren acı bir tablo. veriyor parayı eline git ne yaparsan yap çocuk da mutluluğu hayatı böyle şeylerde arıyor bu tarz şeyleri önemsiyor. zamanla psikolojisi bozuluyor ve kimse farketmesede suç işlemeye ve şiddete meyilli hale geliyor.
Bir insanın hayatına son vermeyi de oyun sanıyorlar ne yazık ki. O kadar basit çünkü. Yaşanılan çevrenin ve sahip olunan ailenin yetiştirdiği bir çocuğun katil olması içler acısı..
akp döneminde olmuştur.
Suçlusu televizyon dizileridir. Buyrun "şiddete parmak basıyor ne güzel." diye diye kadını bağırta bağırta kemerle döven bir kocayı izleyen, dünyaya hükümdar olamayan eşkiyaları akıllarına hükümdar yapan ağzı açık ayran budalaları, söz sizde. Ailelerin sorumsuzluğuna zaten hiç girmiyorum.
Ölmüş, ölmeseydi, yaralansaydı birkaç şey diyecektim. Ya hu eskiden sokak oyunları vardı, hadi onu geçtim insanların ürettikleri oyunlar vardı. Basit ama hâlâ hayatınızda izleri olan oyunlar. En basiti isim şehir oyunu, haritada yer bulmak gibi. Hadi bu oyunları oynuyorsunuz da öldürmek nedir? Gençlik elden gidiyor derken karamsarlığa kapılmak istemiyorum ancak bu tarz olaylar üzüyor.
esenyurt... worst place in the world.
hemen sallamayın yok esenyurt şöyle yok bizim ergenler böyle falan. bunlar dünyanın heryerinde yaşanan şeyler. tek ortak noktası, varoşlarda yaşanıyor olması. devletlerin sikinde bile olmayan varoşlarda.
Böyle zorba orospu çocukları her insan evladının çocukluk dönemini zehir etmiştir. Videoyu da izledim izlemez olaydım. Belki de o yavrucağızı büyüklerinin umursamazlığı kopardı bu hayattan. Daha 16 yaşında. Etrafına korku dolu gözlerle bakarken ve etrafından çaresizce yardım dilenirken yığılıp kaldığı yerde ölmeyi haketmiş miydi¿
Ailelerin büyük bir sorumluluk alması gereken bir durum. Çocuğunuzu sokağa atıp oo büyür dersen böyle olur.
yeni moda da bu oldu. çocuklar birbirine bir bilgisayar oyununda yaşadığı tartışmadan dolayı zarar verir ve haberlerde, gazetelerde hemen "bu oyunlar çocuklara bilmem şöyle zarar veriyor bilmem böyle psikolojisini bozuyor" diye haber yapılır. bir pedagog haber bültenine "bu oyunlar şöyle çocuğun bilinç altını etkiliyor böyle beynine işliyor" falan diye demeç verir. tüm olayın tek nedeni bir oyunmuş gibi algı yaratılıp devam edilir. çünkü çocuğun velisinin duymak istediği şey budur.

bu çocuk bugün oyun için girdiği tartışmada bıçaklamasa yarın tamamen başka bir nedenden bıçaklayacak. bizde 16 yaşında olduk, bizde 16 yaşında bu tür oyunları oynadık. hatta deliler gibi oynadık ama hiç birbirimizi bıçaklamadık. ettiğimiz kavgalar oldu ama o kavgaların aynısını sokakta saklambaç oynarken, maç yaparken de ediyorduk. sokakta top oynarken nasıl kavga çıkıyorsa internet kafede de öyle kavga çıkıyordu. mahallede top oynarken kavga çıkıp bıçaklanan kim bilir kaç tane çocuk vardır. bunun onlardan hiçbir farkı yok. ikisi de eğitimsizliğin sonucu. yaşadığı yerden, çevresinden böyle görmüş. suçu yıkacak bir sebep bulamıyorlar nasıl ilgi çekeriz diye suçu başka şeylere yıkıyorlar.
Hayatın bir getirisi, daha doğru tabirle götürüsü olan çocuktur. Hayat bize ne öğretiyor; ne olursa olsun kazan. Kazanan daima haklı. Ya, ahlaki değerler? Kimin sikinde. Eroinman maradona, elle attığı golle takımını şampiyon yapar, efsane olur. Olur abi. Sonuçta kazandı çünkü. Galebe çalmanın hayatın temel başarı kriteri olmasını sağlayan lanet sistemin ürünüdür bu çocuk. Zurnanın en son deliğidir.
güncel Önemli Başlıklar