bugün

let's markasının kaliteli olduğu kırtasiye malzemesi.
6 yaşlarında bunu gerçek bir hamurdan ( un ve su ) yapıp renklendirerek yapmaya çalışırdık. Tabii ki fırına atmamak koşulu ile.
Çok güzel bir ekipman. Bazıları O kadar güzel kokuyor ki içime sokasım, yiyesim geliyor.
Küçükken ne kadar çok istesem de ailemin almadığı renk renk ve şekil vermesi güzel oyuncaklardır.

Zamanında ne kadar özendiğimi hatırlayınca hep gülesim gelir.
Mıncırılası ekipman. Bazılarının kokusu harika.

Hayaller : play-doh
Hayatlar : bime gelen sikimsonik hamurlar.
Benim aklım için bir metafordur kendisi. Şekil verilir, rengi değişir ve zamanla kurur. Ama onu iyi muhafaza edersen kurumaz. Benimki kurudu sayılır ama yeni hamurlar eklersem tekrar bir şeye benzer gibi. Her rengi ekleyeceğim. Evet siyahı da! Siyah olmazsa gerçeklikten koparsınız. Aklım kararacak diye korkmayın beyazı bulmak elimizde.
Hava alırsa şekerlenir, Tadını pek hatırlayamasam da kokusu, benim için iğrenç bir çocukluğun film makarasıdır.
Not: evet bakmıştım tadına.
"... varsa kafanızda bir soruuuu, karşınızda oyun hamuruuu" şarkısıyla izmirde hamurlarında doğaçlama olan grup ;)
geçmiş yıllara göre bakarsak etkinliğini azaltmış bir oyun aracı. Gününümüzde stres atma amaçlı çok işe yarayan bir meşgale aynı zamanda, özellikle fiyatının da eskiye göre düşmüş olması daha çok kişi için onu ulaşılabilir kılıyor. Geçen gün 6 kutu içeren ve her kutuda 25 g oyun hamuru olan bir paket aldım ve 1 liraydı.***
çocuk oyuncağı olarak kabul edilse de her yaşta insanın sanatını icra edebileceği hamur.

görsel
görsel
görsel
izmir'deyaklaşık 3 yıldır doğaçlama tiyatro ve tiyatro sporu yapan grup *
kokuları sinir bozucudur.
(bkz: oyun hamuru gibi kahpe)
kendin yap versiyonu da bulunan hamur çeşidi. dışarıda satılanlara göre daha dayanıklıdır. kapalı bir kapta aylarca kurumadan saklanabilir. daha sağlıklı ve daha ucuzdur.
evde yapmak için: bir bardak su, bir bardak un, bir bardak tuz, bir tatlı kaşığı sıvı yağ.
ekstra malzemeler(şart değil) : güzel kokması için parfüm yağı, kışın nefes açıcı etkisi için nane yağı, gıda boyası.
izmir'de tiyatro sporu yapan ve üyelerinin büyük bir çoğunluğunun yaratıcı drama ile ilişkisi olduğunu bildiğim son derece yaratıcı doğal ve güldüren grubun adı...
Ata demirer' in xena ya yaptığı benzetmede kullandığı çocuk oyuncağı.
(bkz: Oyun hamuru gibi kahpe bir o camda bir bu camda)
kokusu bir ilginç olan, oynaması keyif veren hamur.
play doh olanını oynarken ay canım diyerek öpüp sevesiniz gelir o derece..
çocukların el becerilerini geliştirip yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarına imkan tanıyan; tabanca ve benzeri oyuncaklardan daha faydalı olan renkli malzeme.
eşşek kadar olsanız da kafanızı dağıtmak için işe yarayacak müthiş bi mıncıklama malzemesidir. rengarenk olmaları iç açar, sevdiğiniz hediye ettiyse gönül..
pek oyuncaklı, şaşalı bi çocukluk geçirmeyen çocuğun, poğaça hamurunu soktuğu şekildir.
(bkz: play doh)
çocukluğumun çamurunun ya da bildiğimiz unla suyu karıştırma halinin modern zamanlarda geliştirilmiş versiyonu.

(bkz: biz büyüdük ve kirlendi dünya)