1. 1.
  1961 anayasası referandumu öncesi, anayasanın kabulünü kolaylaştırmak için düşünülen bir öneriydi. reddedilmesine rağmen, anayasa genel seçmen kitlesince kabul edildi. belki kabul edilmemesinin o gün için bir etkisi olmadı, ama daha sonra yapılan önemli bir referandumda demirel, ecevit, erbakan, türkeş vs.nin siyasete dönmesinin önüne geçemedi; ve türkiye'nin bu isimlerin bayraktarlarının uyguladığı politikalardan hala kurtulamamasına ciddi bir etken oldu.
  3 -1 ... indoor rain
 2. 2.
  birilerine dokunduğu için asla gerçekleşmeyecek hadise. 30 milyon kişi açlıktan sürünür, bir milyon ise kral hayatı yaşar. ama iş sandığa gelince dış sermaye'nin galip gelmesi için ister akp isterse chp, dp, mhp, gp vs. iktidar olsun farketmez; halk eşit koşullardayken seçim yapılmalıdır. bunun için de geri bırakılmış, gelir uçurumlarının yaşandığı güzel ülkenin birinde profesörle çobanın oyu bir sayılır ki sömürü devam etsin; petkim, tüpraş, telekom vs. ona buna rahatça peşkeş çekilsin.

  edit: işbu entry sadece ekonomi baz alınarak yazılmıştır. imf, ab, abd vs.ce oluşturulan dayatmalar karşısında sayılan beş parti arasında bir fark görülmemiştir. %10luk barajda geriye ciddi bir çözüm bırakmamıştır. laiklik-gericilik, şehir güvenliği, terörle mücadelede başarı vs. gibi seçenekler üzerinden ortalama olarak cahil bırakılmış halka kötünün iyisini seçmek kalmıştır sadece. onu da ne kadar yapabildiğini en son 2002'de gördük.
  2 ... indoor rain
 3. 3.
  Eğitim sistemi bu şekilde olduğu sürece üniversiteden mezuniyet şartı koyulsa bile fazla birşey düzeltmeyecek önerme.
  2 ... celebi
 4. 4.
  gerçekleşse bile, meslek liselilerin oylarının katsayı problemi yüzünden yarım oy sayılması muhtemel uygulamadır.
  6 -1 ... art ist
 5. 5.
  akp'nin açık liseyi bedava yapmasına sebebiyet verecektir.
  3 ... avedis
 6. 6.
  bu ülkeyi müreffeh hale getirmesi gerekipte getiremeyenlerin tümü zaten yüksekokul mezunu değilmi diye sormazlarmı adama?
  1 ... dragonhead
 7. 7.
  (bkz: oy vermek için en az 140 iq sahibi olma şartı)
  ... aksak tirtil
 8. 8.
  fransa, isviçre, belçika, isveç, finlandiye gibi ülkelerde hala anayasa'da bulunan kuraldır. birilerinin aktardığı gibi bu kural anayasa'dan kalkmamış fakat önemini yitirmiştir. çünkü düzenli eğitim programı ile bu ülkelerin hepsinde de lise mezunu olmayan insan kalmamıştır.

  ülkemizde uygulanmasının gerektiğini düşündüğüm bir kanundur aynı zamanda. çünkü herkes çok iyi bilecektir ki hala bir çok yerde atlıya ver, okluya ver, ampüllüye ver şeklinde insanlara oy verecekleri parti tarif edilmektedir. bu ise asla tam anlamda demokrasi olmayıp bir kişinin oyunun bir çok kişinin oyu olması anlamına gelmektedir. çünkü bu, kişinin özgür iradesi ile değil başkalarının yönlendirmesi ile verdiği oydur. yine herkes çok iyi bilecektir ki son yerel seçimlerde bir parti ip boyu ölçüp okur yazar olmayanlara dağıtmış ve ip nereye gelirse oraya verin şeklinde açıklama yapmıştır. bu yapılanların hepsi demokrasiye aykırı olup, başka bir ülkede yapılsaydı seçimin iptal sebebi olarak görülürdü. ağanın oyunun 50.000 oy olması gibi etmenlerden dolayı ise biz canım ülkemde bu tip şeylere alıştık bunların adını da demokrasi koyduk.
  5 ... revoltblue
 9. 9.
  insanların eğitimle ehilleştirildiğini ya da eğitimin bir fikri yaymada, kabul ettirmede önleyici bir faktör olduğunu düşünmek yeteri kadar aptallıkken lise mezunu olmanın bir seçmen olmak için ön şart olması aynı derece de aptallıktır. bir insanın kendi iredesiyle bir fikri olabileceğini kabul etmek bu kadar zor mu? illa ki bir fikrin peşinden gitmek için eğitim seviyesi belli bir düzeyde mi olmalı? belki de bu düşüncede olan insanlar aslında kendilerinde böyle bir farklılaşma olmasından mutevellit herkeste aynı değişim olası olduğunu düşünüyorlar. ama yok işte anlamak lazım belki de; eşek semer olayı.
  -1 ... atomkarinca
 10. 10.
  akp'nin silinme sebebidir.evet öyledir.daha adamlar seçim otobüsü üstünde yazan seçim propagandasında ki istikrar sözcüğünün ne anlama geldiğini bilmiyorlar,özgürlük diyen var.
  2 -1 ... kiok