1. 1.
  bir milliyetçi partinin kazandığında nazi katliamı yapmayacağını bir islamcı partinin kazandığında islamı anayasa olarak kabul etmeyeceğini bir sosyalist partinin kazandığında sosyalizm getirmeyeceğini anlatmıştık. aslına bakarsanız bu bir sır değil. kimse de oy verdikleri partilerden bu performansları beklemiyor. fakat nasıl ikna ediliyorlar?

  manipüle edilerek.

  ırkçı parti göçmen düşmanlığı siyaseti güderek sizin aslında derinde içinizde olan yerlilik hissiyatınızı kaşımak için size, geçmişte sizin atalarınızın savaşarak kan vererek kazandığı bu altı nefer dolu toprakları şimdi böyle kolayca başkalarına terk edip gidecek misiniz diye soracaktır.

  islamcı parti geçmişte osmanlıdan sonra kurulan cumhuriyetin müslümanlara nasıl zulmettiğini hatırlatarak kendi getirdiği rahatlatma ve yakanızdan birkaç düğme çözdüğü icraatlerini size sunacak ve eski sistemi tekrar isteyip istemediğinizi soracaktır.

  sosyalist parti ise size islamcı partinin rahatlatma şeklinde tanımlanan değişikliklerini büyüterek ülkeyi gericiliğin alıp götüreceğini açılan binlerce imam hatipe rağmen kaptılan fen liselerini hatırlatacak, sömürülen işçilerin karınlarını zor doyurduğunu size işaret ederek bunun devam ederek daha da içinden çıkılmaz bir hal alıp almaması gerektiği konusunu size soracaktır

  dikkat ederseniz sonlarında hep bir soru işareti olacak. yani seçimi size bırakıyorlar. ama kendi istedikleri şekilde anlamanızı istedikten sonra. bu da sizin kararı kendiniz verdiğiniz hissiyatını oluşturacaktır

  (bu yazı eğitimimizde haber alma konusunda işlediğimiz bir konu içersindeki küçük bir başlıktır)

  dayı

  by twitter @diptenalanadam
  ... sozlugun krali
 2. 2.
  Oy verdiğinizde hangi partinin sizi kandırmasına izin verdiğinizi tescillemiş olursunuz. Biliyorsunuz aslında
  ... sozlugun krali
 3. 3.
  Super bir tespit. Demoktasi denen sistem zaten basli basina bir kandirmaca. Halk denen kitle olan bitende insiyatif sahibi oldugunu zannetsin diye ellerine bir oyuncak tutturulmus.
  Neymis bu oyuncak?
  Oylama, seçim.
  Halbuki yok oyle birsey. Istisnalar hariç, Bircok ulkenin basina kimin gelecegi, kabinesi falan yillar oncesinden belirleniyor zaten. Çok büyük bir surpriz olmadikca da o kisi belirlenen tarihte başa geliyor.
  Sende seçim yaptigini sanip secim sonrai# gereksiz yere triplere giriyorsun.
  2 ... cavaceylan
 4. 4.
  (bkz: oy vermek bir şeyleri değiştirseydi yasaklanırdı)
  2 ... ali candan
 5. 5.
  Şöyle düşünmek gerek bir de!

  Eğer demokrasi halkın egemenliği olsaydı batı ve özellikle abd tüm dünyaya demokrasiyi dayatmazdı. Demokrasi krallıklardan sonra dünyaya dayatılmıştır. Sebebi ise bir kralı satın alamazsınız. Ama yemeye gelmiş bir demokrat lideri para ile satın alabilirsiniz. Aldıklarınızın yanında para değersiz birşey olacağı için bolca da verirsiniz. ABD dünyaya ya demokrasi dayatır ya da krallığa devam edilecekse de kralları tehdit altında daha da zelil yaşatır. Bakınız Suudi Arabistan
  1 ... sozlugun krali