1. ?.
  son derece sacma sapan bir eylemdir. kardesim vatandaslik numarasi diye bir sey verdiniz madem neden hala damgali koyun gibi i$aret koyuyorsunuz? 3 ay cikmiyor bi de bu illet sey. ben kesinlikle boyatmamayi dusunuyorum. orda imza atiyorum vatandaslik numaram belli basimda adam da duruyor. e boyaya ne gerek var?

  ayrica (bkz: secim murekkebi)
  3 -2 ... splinter
 2. ?.
  alınan duyumlara göre sürülmeden önce parmağı jöleye batırmak suretiyle boyanın deriyle teması engellenip, oy verme işleminden sonra yıkandığında izi kalmayan boyanın tespit amacıyla parmaklara sürülmesi olayıdır.
  2 ... peyderpey
 3. 0.
  Hindistanda üretilmektedir. Kına malzemesinin kimyasal maddelerle karıştırılması ile hazırlanmaktadır. Oksijen ile teması sonucu kararır. Yani bir nevi kınadır. Hindistandan geçen seçimde aldıklarımız cumhuriyet tarihine milyonlarca kara leke olarak sürülmüştür. Darısı bir daha hiçbi seçimedir.
  3 ... semsettin bin arabaya
 4. 1.
  süren kişinin üzerime giydiğim mor tişört ile uyumlu olduğunu söylemesi komik olmuştur.. olay şudur ki, bu boya bir müddet sonra tabiiki siyah oluyor... yaaaa...
  1 ... yarteles
 5. 2.
  (bkz: yaralı parmağa işenmesi)*
  -1 ... fatality of fantasy
 6. 3.
  (bkz: oy kullanan secmenin parmagina kina yakmak)
  1 -1 ... hreisk
 7. 4.
  (bkz: ne sürem mahmut mu sürem)
  1 -1 ... scarface
 8. 5.
  tırnağın altına sürülen şeffaf oje ve bir parça vazelinle kolayca kurtulunabilen seçim zımbırtısı. fakat bedeviliğin sınırlarını zorluyorsanız sandık memuru tüm hazırlıklarınızın aksine boyayı etinize boca ediverir. kafanızı sandıklara vurmanız içten bile değildir.
  1 ... pinaa
 9. 6.
  güzel bir uygulama. Dünyanın çeşitli ülkelerinde görülen durum. etiyopya gibi modern ülkelerde uygulanıyor. rahatsız olmayalım lütfen! *
  ... fuzuli
 10. 7.
  her seçimde mutlaka "efenim seçimlere şaibe karıştı. bizim mahmut var o 5 kere atmış diyorlar" gibi muhalifler çıkacağı için yapılabilecek en ucuz ve mantıklı uygulamadır.
  boyasız bir seçimde olabilecekleri düşünemiyorum.
  ... mitheithel