bugün

ideolojik olarak uçlarda yer alan partilerin seçmenlerini bir kenara koyarsak, ülkemiz seçmen profilinin hatırı sayılır bir oranını oluşturan seçmen kesimidir. bu seçmenler, boş ya da geçersiz oy vermek istememelerine karşın, dünya görüşlerini, ideolojilerini yansıtan herhangi bir siyasi parti bulamadıklarından dolayı, ya oylarını mecburiyetten aslında istemedikleri, desteklemedikleri bir partiye vermekteler ya da karşı görüşte bir parti iktidar olmasın diye kullanmaktadırlar.
bu secmenler dünya görüşlerini ve ideolojilerini yansıtan bir parti olmadıgından degil de istedikleri ölçüde daha dogrusu güvendikleri bir lider olmadıgından oy vermek istememektedirler ama esas oy vermeyecek secmen bazı komunistlerdir böyle kişiler vardır görülmüştür ama izledikleri yol yanlıstır zira mevcut sistem yanlış diye oy vermemek ülke cıkarları için dogru degildir unutulmamalıdır ki herseyin bir zamanı vardır...
(bkz: oy verecek kalitede parti bulamamak)
"memlekette oy vericek partı yok ki" şeklinde konuşarak o önemli pazar gününü yataklarında geçiren sonrada akp ye saydıran akıl fukarası yurdum insanıdır.

memleketin başına gelen her musubetten 2. derecede sorumlulardır.
ideoloji bir yana, başkasının uşağı olmayan, arkasında yabancı güçlerin ve çıkar odaklarının olmadığı bir liderin olduğuna inanmayan, tek derdi kasasını doldurmak olan insanlara güvenmeyen bir kişinin yapacağı onurlu bir eylemdir. kötünün iyisini seçeyim bari, diye bir anlayışla yola çıktığımız için bu hale geldik. ne zaman ki seçime katılım oranı yüzde ellilere düşer, o zaman siyasetçi amcalarımız da kendilerine çeki düzen vereceklerdir.
öyle bir durum ki türk halkı kendine özgü bir gurura sahip; ne etken güçlerle dirsek temasında olmak istiyor, ne de bunun aksi durumda yaşayacağı bütün ekonomik zorluklara-uluslararası dışlanmışlığa tahammül edecek bir davranış sergiliyor. ekonomik göstergeler çok çok iyi gidiyor ancak bundaki yabancı yatırım etkisini görmezden geliyor, yabancılara peşkeş çekiliyor diye veryansın ediyoruz. garip bir milletiz vesselam, bunca parti bolluğunda oy verecek parti bulamamak ise her türk siyasetçi doğar-3 türk bir araya gelince beğenmez devlet kurar mantığının ne kadar doğru olduğunun göstergesi. sadece ülkemizi çok güçlü sanıyoruz, herşeyi kendimizin yapabileceğini sanıyoruz, o kadar.
seçime katılım oranlarını düşürerek seçimlerin iptal olmasını , hatta ve hatta siyasetçilerin bundan ders alıp adam olacaklarını düşünüyorlarsa kesin başka bir ülkede yaşıyor ve başka siyasetçilerden bahsediyor olmaları gereken insanlardır.

zira her zaman sizin gibi düşünmeyen ve ister kabul edin ister etmeyin daha cin olan insanlar paşa paşa gider , oyunu verir , partisini getirir , sizde onlarla aynı ülkede onların istediği adamların yönetiminde yaşarsınız.

size bir seçme şansı tanımışlardır ama tüh siz o sırada ideolojik bir şekilde uyumayı seçmişsinizdir.
parti kurması gereken kişi.
bir dsp ye bir akpye veren seçmen profili.nasıl olsa basın pompalar onlar oy verecek partiyi bulur.
akp'nin meclisin yüzde 65'ine kurulmasında büyük katkısı olan seçmendir.
(bkz: seçimlerde oy kullanmamak)
kafasında yanan ampülü kağıtta görememesi. ben gördüm ve oy kullanmadım 2003 seçimlerinde..
kötülerin arasında en az kötüsünü bile bulmanın mümkün olmadığı bir siyasi konjonkture sahip ülkemizde karasızların durumu
beynindeki ampül bir türlü yanmayan seçmendir.
son seçimlerde bütün seçmenlerde olan bir duygudur. o bakımdan akp tekbaşna iktidara gelmiştir. e bir daha böyle olmaması için
(bkz: araştırma yapmak)
geçtiğimiz seçimlerde yaptığının farkına vardığı umut edilen seçmendir.
evet evet rte cumhurbaskani oldugunda uzulecek olanlarım
aklı başındaki seçmendir.
bazılarıda hak geçmesin diye herkese basan (oy) seçmenlerdir. hatta doymayan (gözü) varsa bir kaç tane de pusulanın sağına soluna basan seçmendir.

(bkz: kolibandı)
çelişkiye düşmekte haklı olan kişi.
hak verilecek yurdum insanı hepsi ayını ne de olsa..
bu ülkede bir seçim olacaktır. öyle ya da böyle birisi ya da birileri iktidara gelecektir. hiçbir partiyi beğenmese de mutlaka birisine -kötünün iyisi de olsa- oy kullanmalıdır. "vatandaşlık görevi"nden ziyade; kendisinin, çocuğunun, torununun geleceği için yapmalıdır bunu... çünkü ben bu ülkede, "herhangi bir" kişinin oy kullanmamasını kaldıramıyorum...
oy verecek parti bulamayanlar partisi "ovpbp" adıyla kurulacak partinin tek başına iktidar olmasını sağlayacak seçmenin toplumsal yarası.
verilen oyun partiye değilde sisteme verildiğini idrak etmiş vatandaştır. bilirki, sistemin çarkı, dışardaki düğmelere basılarak dönmektedir ve yine bilirki oy vermek bu durumu beslemek olacaktır.
başlığı açan yazar olarak bir açıklama yapma gereği duymakta olduğum konudur, başlıktır, hededir hödüdür.

aylar önce açtığım bu başlıkta, benim anlatmak ve betimlemek istediğim, türkiye'nin köhneleşmiş, genç insanların apolitikleştirildiği, siyasetle ilişkilerinin kesilmek istendiği siyasal yaşamında; güvenilecek, kendi dünya görüşüne uygun icraatlar yapabileceğini düşündüğü bir parti/lider bulamayan ve ancak yine de demokratik hakkını ve görevini sonuna kadar kullanarak sadece iktidara geçmesini istemediği parti aleyhine oy kullanan seçmendir.

daha da somutlaştırmak adına, örnek olarak sırf akp iktidar gelmesin diye chp'ye oy veren seçmen verilebilir. deniz baykal'a zerre kadar güvenmeyen, chp'nin çizgisinin mustafa kemal'in bıraktığı noktanın çok çok gerisinde olduğunu ve statükocu yapısının farkında olan ve ancak rejimin devamının da öncelikli olduğunu bilen seçmenler bu gruba girebilir. sadece tek bir parti ile sınırlı tutmak yanlıştır elbet.

belki de başlık "oy verecek kalitede parti bulamayan seçmen" olarak * açılsaymış daha doğru olabilirmiş. demem o ki, bir seçmenin oy kullanmaması kabul edilir bir şey değildir. gelin görün ki, bizimki gibi sadece bir kör dövüşünün yaşandığı ve yapıcılıktan kilometrelerce uzak siyasal arenalarda, oylar biraz da her dönem değişim gösteren kutuplaşma modelleri sonucu olarak atılmaktadır.
(#1403069)
seçimden sonra gelecek hükümet hakkında yorum yapma hakkına sahip olmayacak seçmendir.