bugün

parası epey iyi olan bir meslek. ülkemizde de gayet güzel tutar zaten. girişmek lazım.
Cahiliye devrinden kalma bir gelenek. Madem beleşten para alıyorsun bari güvenlikte sağla.
Sıkın kafalarına akşama doğru bişey olmaz.Kaçak susturucu silahla yapılması tavsiye edilir.
eskiye nazaran sayıları biraz azalmıştır.
ama yine de kaldırım kenarlarında haraç kesmeye devam ederler. aracını park edersin, birisi gelir ''hg abi'' der öncelikle. hb dersin. otopark ücreti der.
ruhsat görebilir miyim? diye sorduğunda belindeki silahı gösterir. sende parayı verirsin.

varoş mahalleler de sık görülür.
Ankara'da can almıştır.

Bu adam gitmeli dediğimiz zaman mhp chp nasıl birleşir deyip gidip bu şerefsiz melihe oy verdiler. Tabi o zamanlar 8 Haziranda açıklayacağım deyip ağzı susan bir başka piçte yoktu. Parsel parsel nasıl satıyor Ankara'yı görün...

Can gitti be can... Yazık değil mi 21 yaşında gencecik adam öldü. Değer miydi ulan!
Vefat eden kardeşimize Allah rahmet eylesin. Haberleri izledigimde o amına soktugumun mafyasını gebertiyolardı biraz daha vursalardı keşke dedim.
Melih'in Ankara'sının en önemli özelliğidir. Yolu bile mayfaya peşkeş çekmişti. Bir insan ölünce geri adım attı. Şimdiye kadar kazıklanan Ankaralılara geçmiş olsun.
artık devletin her yeri parsellemesi ile ümükleri iyice sıkılmış olan, toplumun ve sistemin keneleridirler.
90'lı yılllarda hatırlarım otoparklardan oto yıkamalardan cesetler çıkıp dururdu, habababm çöreklenme kavgaları. devletin el atması iyi oldu.
beline silahı takan çakal kesiliyordu.
babamın da otoparkı vardı -ki halen daha vardır- zamanında cesedine tükürmeyeceğiniz, hatta insan yerine koyup gömmeyeceğiniz itler çökmeye kalkarlardı, bu yüzden abimin 6 yılı cezaevinde geçti.
şimdi ne çöken var ne de karışan. allah devlete zeval vermesin.
belediyeleşmiştir artık. istanbulda ispark, samsunda sampark... gerçi deynekçilere verirdin 5 lira adam gibi korurdu arabanı. bu ..sparkçılar da arabayı sikseler umurlarında değil.
ispark, en insaflısıdır. Konuşmayı bilmeyen bir insan müsvettesiyle uğraşmaktan daha iyidir. Birisi alacaksa, belediye alsın parayı bari. Hem para kayıtlı ekonomide kalacak, hem de insanlar bu iş için istihdam edilebilecek.
izmir-alsancak'ta ve daha nicelerinde, yüzlerce polisin gözü önünde, vatandaşlardan park ücreti maksatlı haraç kesen tiplerdir. tehditlerini kaldırabilmek, polisi aramak, şikayetçi olmak, bunlardan yedisiyle polis eşliğinde karakola gitmek, polis memurunun "mahkeme olacak, tekrar göreceksin bunları" demesi büyük korku uyandırır. insanı şikayet ettiğine pişman eder ve şikayeti geri aldırır.
en büyüğü ispark adıyla kurumsal bir şekilde istanbul'da dır. bildiğiniz 2-3 şeritli bir caddenin sağ şeridini kapatarak gelen geçenden 4-5 TL para alır, 3 saatten sonra 8-10 TL alır.
kapılan bedava mekandan park etmek için duran her araçtan zorla ücret almaktır.
pazar günü karaköy sahilde arabami park etmeye calisirken (ki ustunde kocaman P harfi olan diregin tam dibine) bana musallat olan mafyamsi sahsiyetin uyesi oldugunu dusundugum grup.
arada soyle bir diyalog gecmistir.

mafyacik : abi park ucretini alayim
hayvanadam : ne park ucreti yahu, belediyenin koca park tabelasi var burda. resmi bir calisan gelsin ona veririm ucreti ben.
mafyacik : arabani cizerler abi, tekerlerini patlatirlar abi.
hayvanadam : sen iki dakika ayrilma buradan, ben polisi bir arayayim.
mafyacik : ben ............. adamiyim, istersen emniyet mudurunu ara, bildigin herkesi ara ulan. sende zaten tam ispiyoncu tipi var
hayvanadam : haklisin kardes normal vatandas bu aralar hep ispiyonculuk yapiyor.
mafyacik : ulan ib.. peze... yavs... yaninda iki manita ile gezmesini biliyorsun 3 kurus park ucretini vermiyorsun.
hayvanadam : (telefonda polis ile gorusmektedir o anda) karakoy sahil kenari, degnekcinin esgali 40-45 yaslarinda, esmer tenli, gri renkli kumas pantalon giyiyor, boy 1.70 civarinda.
telefondaki polis: size en yakin ekibe haber verdik en kisa surede orda olacaklar.
mafyacik : sen hele bir arabani buraya birak, suraya kadar gittiginde kafana sikacagim senin.
hayvanadam : limon sıkıyorsun galiba.

arabada durumdan endiselenen 2 bayan olmasindan dolayi, park yerinden araba ile uzaklasilir, 200 metre ileride beklenmeye baslanilir. 10 dakika sonra polis ekibinin geldigi goruldugu anda yanlarina gidilir.

hayvanadam : 155 i arayarak degnekci konusunda sikayetci olan bendim.
polis : adam buralarda mi hala, tipi nasildi ne vardi ustunde.
hayvanadam : (ayni esgal tekrardan verilir) ben olay cikmasin diye arabamla biraz ileriye gittim, ayni kisi hala orda mi bilmiyorum. surdaki parkta takiliyordu. (polis ile birlikte parka dogru gidilir)
polis : surdaki kisi mi?
hayvanadam : evet o

polis degnekciyi yanina cagirir.

polis : vatandastan park ucretimi topluyorsun sen.
mafyacik : yok memur abi, arkadaslara park etmeleri icin yardimci oluyordum.
polis : sen bizimle gel bakayım
hayvanadam : benim kalmama gerek var mı?
polis : sikayetci isen kalman gerek.
hayvanadam : arabada 2 bayan var, iyice endiselendiler ben sadece vatandaslik gorevimi yaptim. ben gitmek istiyorum.

olaydan ogrenilen anafikir : hepsi havagazi, bu tip durumlarda tartisma yapmadan olay yerinden uzaklasip polisi aramak gerekiyor. polis gelene kadar musait bir yerde bekleyip, polis geldiginde de sahislari gostermek yeterli. tahminimce herkes boyle yaparsa bu mafyacik bozuntulari normal vatandastan korkmaya baslayacaklardir.
izmit' te * ve usak 'ta *karsılastıgım elleri tespihli, korkutucu adamlar bunlar.

- alayım ucreti
- ne ucreti ?
- park parası
- burası belediyenin yolu ne ucreti ?
- karısmam sonra
- ne diyorsunuz siz ?
- arabanın diyorum kaskosu var mı ?

sıkıysa odeme.
(bkz: Ozan Şer)
artık hepsi belediyeden maaş alan çalışanlardır. sektörlerini kendileri yarattılar ipneler..
değnekçiliğin yeni versiyonu.
uludağ üniversitesinde de oldugunu düşündüğüm mafya.okula girerken öğrencilerden 1 ytl alınması bunun göstergesidir.arkadaş o adamlar zaten okula yüzlerce ytl harç veriyor. bilmem kaç ytl ,yok bandrol parası, cart parası curt parası alıyorlar. bide üstüne kalkıp adamlardan okula giriş için para alıyorlar.işte bu otopark mafyasının tam olarak karsılıgıdır bence.
(bkz: oylama mafyası)
bir numaralı olayları para vermediğin zaman arabaya anahtar, herhangi bir metal vs. ile güzelinden bir çizik atmak, hem de uzun cinsinden.
(bkz: ayakkabı boyacısı mafyası)
genelde istanbulda yogunlaşan mafya türüdür...
komik bir savunma yöntemleri bulunur.

-abi gelirler mazallah patlatırlar ederler serseri dolu buralar, biz koruyoz abi.
-ulan ben senden başka bunu yapabilicek adam görmuyorum burda ya neyse. koru bakalım.
-eyvalalh abi bakarım ben gözüm gibi.
-gözüne s.....