bugün

dünyanın en iyi insanı benim, herkes benimle gurur duymalı bakışıdır. yer vermeyen gençlere doğru bakış incelir ve çok kötü anlamlar içerir.
"o demin ayakta kalan güzel kız nereye gitti, hemen yanına sığışıp ayakta kalmanın acısını paylaşayım" bakışı olabilir.
astımı olup da açık pencere arayan bir genç olması ayrıca muhtemel olan kişidir.
megalomanlık içerir.
(bkz: vay be)
(bkz: bana da bak)
"hala heykelimi dikmediniz mi?" gibisinden bir bakıştır.
aslan yürekli gencimiz yine günü kurtarmış, otobüste yer vermiştir. saçlarını rüzgara karşı savurur ve ufka bakar. bugün için görev tamamdır ancak yeni görevler onu bekliyordur.
dünyayı kurtaran adamın oğlu kıvamında bir bakış atar ve arkasından otobüse sıkı bir nutuk çeker.
+yerde mi vermeyelim ulan ?
+bu arada buyur teyze
'ulan şimdi bir babayiğitte aferin genç al bende sana yerimi vereyim dese' diye umuteden genç bakışıdır.
acaba yer verdim diye dalga geçen var mı? diye bakılan bir bakış olasılığı da vardır.
hani alkış şeklinde olabilir
beni niye omuzlarınıza alıp, tezahürat yapmıyorsunuz bakışı da olabilir.*
"benden başka enayi var mı? yoksa tek enayi hakikaten de ben miymişim?" bakışı olması muhtemeldir.

küfrederek yer verenler vardır.

bu durumda; yer veren kişinin boşalttığı koltuğuna kazık dikip, münasip bir tarafına girecek şekilde, tekrar oturtmak vaciptir.

(bkz: sadizm)
bir de yer verdiğiniz kişinin oturduktan kısa bir süre sonra inmesi durumu vardır. tekrar oraya yönelmeye çalışırsınız ama nafile, çünkü otobüse yeni binen biri çoktan o yeri kapmıştır. *
görevini başarıyla tamamlamış bir sat komandosu edasıyla bakınır etrafına. yeni görevler onu beklemektedir. *
şaka bir yana normal bir bakıştır; ki normal olması gerekmektedir. dünyayı kurtarmıyor ya bu genç. *
iş ve okul dönüşlerinde, o yeri vermeye mecbur bırakılanlar için "tamam lan! verdik işte" bakışıdır.

(bkz: genç bakış)
gururun zirve yaptığı bakıştır. herkese nasip olmaz.
(bkz: nası kodum) * *
sizi pislikler bakısı atar.
çoğu gencin utanmadan yaptığı eylemdir. halbuki yer verdikten hemen sonra kafasını götüne sokması lazımdı ki havadan nem kapan sözlük yazarları onu görüp tespit sıçmasın.
sanırsın kansere çare bulmuş, yeni gezegen keşfetmiş...genç adamsın verecen tabi... bi de yer vermekten bıktığı için ayakta yaşlı gördüğünde kafasını çeviren "görmedim ki" ayağına yatan modeli vardır, vicdan azabından dayanamaz kuzu kuzu yer verir sonra.
yaşlı bir teyzeye yer verdi diye büyük bir jest yaptım diye etrafa mal mal bakmamalı zaten o teyzeye yer vermek yapılması gerekeni yapmaktır,jest yapmak değildir gerizekalı onun için ey başını devam et.
o bakış şunu der:

''götümü yaslayacağım demir neyim var mı ya. öfff alemin tavşanı ben miyim ulan! baba neden beni böle yetiştirdiniz bildiğin kırmızıya çaldım ulan! tuncay * yanaklı oldum off offf''
yaşlı bir teyzemize yer veriyorsa gururlu bir bakıştır.

fakat ;

gidipte alımlı ve güzel bir bayana yer veriyorsa,etrafımda benden başka enayi var mı? bakışıdır.