bugün

otobüsteki duracak düğmesine yanlışlıkla basan insanların yaşadığı dumur olaydır.ya ineceği yeri tam hesaplayamamıştır yada gerçekten yanlışlıkla basmıştır.şoför bu olay karşısında isyanını içinden küfürlerle ve çatık kaşlarla dile getirmektedir genelde.
Buz dağı var sandım diyilerek , iyice işin bokunu çıkarabilirsiniz.
(bkz: ali kaptan)
bir kaç kez tekrarladığınızda şoför tarafından güzelce fırçalanmanızı sağlayacak hadisedir.
hiç üstünüze alınmayıp etrafınıza 'kim bastı ulan alla alla' bakışları atmanız tavsiye edilir
Gemlik-Bursa arası sefer yapan 1G hattında sıkça yaşanan olaydır. Otobüslere balık istifi gibi bindirilen insanlar, 36 km uzunluğundaki güzergah boyunca tutunabilmek için bol efor sarfederler. Bazen o uzun yolda güç almak için otobüsün içindeki direklere falan dayanırlar. Bu esnada yanlışlıkla ikaz düğmesine elleri, kolları, sırtları falan dokunabilmektedir. Böyle bir durumda şöför de, yolcu da haklıdır. Yolcu zaten zar zor tutunabilmektedir, yaptığı kazadır. şöför ise otobüse devrini buldurmuşken dürdane rampasında boşu boşuna durup tekrar kalkmaktan hiç hoşnut olmamaktadır.
insanlık hali
Nasıl olsa bir başkası ineceğinden önemli olmayan durum.
bunun bir de otomatik versiyonu vardır.

düğmeye basılmıştır, durağa gelinir, şoför kapıyı açar inen yoktur.

bir sonraki durakta tekrar düğmeye basılmıştır, kapı açılır, tekrar inen yoktur.

cık cık cık sesleri arasından herkes birbirine bakar. o sırada tutunduğunuz direğin düğmeyle donatılmış olduğunu anlar ve çaktırmamaya çalışırsınız. birkaç durak sonra inecek olmanız durumu daha da gerginleştirir elbette.
genelde yanlışlıkla basıldığında şoför kapıyı açar ve birinin inmesini bekler..baktı kimse aşağı inmiyor çileden çıkmaya başlar.
-kim basıyorsa yanlışlıkla bastım kaptan diye söylesin ya biz ne bekliyoz burda gibisinden..
ve yine hiç bir kimse üstüne alınıyormuş gibisinden olmaz ve şoför mırıltılarla kapıyı kapatır yola devam eder .
saf ayağına yatıp "kim bastı ya buna" der gibi sağa-sola bakmakla durumdan kurtulmaya çalışırsınız. hayır, kendimden biliyorum, ondan.
otobüste ilginç diyaloglara yol açan durumdur.

- inmeyeceksen niye düğmeye basıyon kardeşim?
- ben basmadım ya. başkası bastı.
- gördüm sen bastın.
- basmadım allam ya.
- gördüm, burnunla bastın.
- ???
yakın zaman da karşılaştıgım durumdur. kız yanlışlıkla bastı. mimiklerinden ne kadar üzgün oldugu anlaşılıyordu. şöförlerin böle bilerek yapılmış gibi davranması insanları böyle şeylere sürüklüyor. biraz daha sakin ve sabırlı olmaları gerekiyor.
aşağıdaki diyalog duracak tuşunun yürürlüğe yeni girdiği zamanlarda yaşanmış bir diyalogtur.hikayedeki kişi ilkokula gitmektedir.
+:yolcu
-:şoför
+heh ben burda inicem galiba evet,evet kesin burası...(içinden heyecanlı bir hesaplama yaparak)
+tuşada basalımda inelim bari.
+lan bu kuruyemişciden bi sonraki durakda değil miydi bizim ev?
-evet kim inecekse insin haydi.
+abi ben yanlış basmışım çok pardon ya...
-olum basmaağn şunlara ya basmaağn oyuncak değil onlar hayret bişi ya.
Akabinde oradan hızlıca uzaklaşıp şöförle olası bir tartışmaya girmemek için arkanı dönmeyi gerektirir.
Eğer inecek varsa yüreğinize su serpilir , inecek yoksa tıpış tıpış inmek durumunda kalırsınız. Eğer çok yürekli bir insansanız, hani filmlerde olanlardan , yolcuların ve şöförün ok gibi bakışlarına ve kılıç gibi sözlerine maruz kalabilirsiniz.
- pardon düğmeye basar mısınız?
+ peki.
- ayyyy yanlış oldu. bir durak sonraydı.
+ bunu sözlüğe yazıcam.
- ne diyorsun be!
+ görcen sen.
- manyak mıdır nedir ya.
+ sus be pis troll!
(bkz: otobüsteki dumur olaylar)
Bilerek yaptığım iştir. iki defadan sonra şoför'ün "Kim basıyor göt ya" demesiyle kaybolmamın aynı saniyelere denk geldiği anlar.
'Mutlaka inen olur canım'
(bkz: avuntu)
inmeyeceğin durakta düğmeye basmaktır. o durakta inen başka biri yoksa bi gerilim ortamı oluşur otobüste.
Genellikle yabancısı olunan şehirlerde ve hatlarda meydana gelir.
durumu farkettiğinde kendi basmamış gibi salağı yatılan durumdur .eğer otobüs kalbalıksa durum zaten anlaşılmaz.
bari inen birileri olsa da üstüme kalmasa diye insanı strese sokan durum.
hemen aynı hızla düğmeden uzaklaşıp en uzak noktaya gidip bilmemezlikten gelme ile sonuçlanan olay.
düğmeye basanın pişkin bir velet olması durumudur.
(bkz: parasıyla değil mi kardeşim)
bir de kalabalıktan faydalanıp her durağa yaklaşınca 1 kez basmak vardır ki çok eğlencelidir.