bugün

z kuşağının aklının alamayacağı dönemdir.
kimsenin birbirine saygısı olmadığı dönemdir. en küçük sorunlar bile dayakla çözülürdü.
Uçakta sigara içilen dönemden daha karanlıktır. Uçak bir tık daha elit insanların aracıydı o zaman. Ama otobüs öyle mi? Maltepe üflüyorlardı..
otobüsten inince küllük gibi koktuğunu farketmek.
he len ne zevkliydi o zamanlar. püfür püfür içerdik. şimdi bakıyorum da resmen mağara adamıymışız. ben büyük keyif duyardım otobüte sigara içmekten. sanki iki saatlik yolda içmesem ölecekmişim sanırdım. hey gidi be.
molalarda eşek gibi gezip otobüse binerkn sigara yakardık. ne kötüymüşüz biz !..
her otobüs yolculuğunda istifra etmeme sebep olurdu ve herkes bunun sebebini beni otobüs yolculuğunun tutması sanıyordu. iğrençti...

not: sigara kullanıyorum...
karanlık değil gayet aydınlık, özgürlükle dolu, unutulmaz bir dönemdi. eskiden dilediğimiz yerde dilediğimiz gibi sigaralarımızı içebiliyorduk. şimdiyse kabul edilemez bir sigara faşizmi var. yok efendim "ben senin dumanından rahatsız olmak zorunda mıyım" mış. eee? ben de ortamın dumansızlığından rahatsız oluyorum o zaman. seninki özgürlükse benimki de özgürlük.

umarım günün birinde tekrar o müreffeh günlere döner ve dilediğimiz gibi sigaralarımızı her yerde içebiliriz.
o içilen maltepe ve samsun sigaralarının dumanı ve otobüs camlarının kenar lastiklerinin bu dumanı absorbe ederek sonraki yolculara hazırlaması ve ardından gelen mide bulantıları...
şimdi sigara yasağı var ve otobüs camları silikonlu ve panaromik. artık koltuklarda küllük de yok, siyah poşet isteme durumu ortadan kalkmış durumda. kusma halleri de sıfırlanmış sayılır. şimdi nerede bir 0302 otobüsleri görsem burnuma uzun samsun kokusu gelir.