bugün

ilk durakta inilmesine işarettir.
(bkz: ilk durakta boşalan otobüs)
vakti zamanında adana'yı bilenler için söyleyeyim balcalı otobüslerinde bir benzeri başıma gelmiş olaydır.

adana sıcaklarından en sıcağı, nazire yaparcasına yakıyor ortalığı "en sıcağı benim, en terleten benim, akıllı olun sikerim" gibisinden. mahşer kalabalığı var sanki otobüste. adana'da bir laf vardır, "biz burada yanıyoruz zaten yeteri kadar, cehenneme kesin gitmeyiz" diye, işte o cümlenin en çok kullanıldığı gün olarak tarihe geçmiştir belki bilmiyorum takibini yapmadım.

yanımda ekrem diye piçin biri var, ne bok yemeye bindik o otobüse bilmiyorum ama bir süre ayakta yolculuk ettikten sonra tam dibimizdeki çift indi biz de onların yerine oturduk.

otobüs gittikçe daha da kalabalıklaşıyor, kalabalıklaştıkça insanlar sinirlenmeye başlıyor. biz ise götümüzün rahatlığından dolayı gülme efektlerini arttırıyoruz.

- şoför abi aç şu klimaları allahına gurban olduğum yaa!
+ bozuk gardaşım bozuk, napak?

- şoför bey biraz yavaş sürer misiniz lütfen, beynimiz döndü ya.
+ 60'la gidiyom abla daha ne yapmamı beklersiniz acaba? (şoför burada bakış atıyor tabi)

- ya daha nereye adam alıyorsun, omzumuza mı alacağız, nereye sığacaklar?
+ abicim bu sıcakta beklemesinler yazık.
- otobüs daha sıcak kaptan farkında mısın?

15-20 dakika en az bunlar kadar saçma sapan muhabbetler döner göt kadar otobüste. artık biz bile sıkılmaya başlamışken:

- şoför bey kapı açık gitsek olmaz mı? çok sıcak.
+ düşerler bacım bu adamlar, kapı dibine kadar adam dolu.
- almasaydın.
+ ayakta durmaktan da canım çıktı, hamileyim.
- biriniz yer versenize, bayan hamileymiş.
ekrem: kalk sen ver amına koyim, oradan söylemesi kolay.

o anda otobüste müthiş bir sessizlik olur. sanki ultra slow motion kamerayla görebiliyoruz her şeyi. sıcaktan terlemiş kafasını döndüren şoför abi (şimdi abi oldu tabi yoksa sikecek belamızı) müthiş bir bakış atıyor ve iniyor otobüsten. koşa koşa uzaklaşıyor. biz ne olduğunu anlamıyoruz tabi. ekremle ben birbirimize bakıp olum kaçalım kesin adam toplayıp getirecek diyoruz ve kaçıyoruz otobüsten.

sonra ne oldu bilmiyorum ama ertesi gün haberlerde "kapalı otobüste şoförü bekleyen 80 yolcu sıcaktan öldü" diye duyduk.