1. 1.
  Otobüste gazete, kitap, dergi... vs. okuyan insanın herhangi bir şey okumasından dolayı midenin bulanmasıdır. Bazı insanlarımız rahat bir şekilde gazete okurken bazı insanlarımız ise okuyamaz. Nedeni ise herhangi bir konu okurken nedense midesi bulanır. *
  2 ... jamish efendy
 2. 2.
  özellikle şehirlerarası yolculuklarda hevesle aldığınız derginizin elinizde patlaması durumudur. herkes hevesle kitabını dergisini okurken siz mide bulantısıyla yüzleşirsiniz, bir yandan kendinize sinri olur bir yandan bunu başarabilenleri kıskanırsınız, çaresiz kafayı vurur seyre dalarsınız.
  2 -1 ... pinaa
 3. 3.
  kan şekeri veya tansiyon düşük olduğunda bende de olan bir kötü durumdur. yolda okumam gereken bir şeyler varsa yanımda, muhakkak otobüse binmeden evvel sıkıca yerim. tansiyon gidici gibiyse bi tuzlu ayran atarım. ondan sonra rahat rahat okurum gaaari.
  ... nevai
 4. 4.
  yol tutması ya da hareket hastalığı ile açıklanan olaydır.
  denge merkezinin sapıtması ile meydana gelir. mide bulantısı, kusma, terleme, baş ağrısı gibi sorunlara yol açar.
  iç kulak hareketin olup olmadığını algılar, yolculuk yaparken beyin ve omuriliğe hareketin söz konusu olduğunu iletir. denge merkezi için diğer önemli bir organ ise gözlerdir. bir şey okuma durumunda gözler ise sabit bir yere baktığını belirtir, hareket olmadığını beyine iletir. bu durumda bu uyarılarla sistemli bir şekilde çalışan beyin çelişkili uyarılar nedeniyle sapıtır ve bazı rahatsızlıklar meydana gelir.
  4 ... shunketsu