1. 1.
  -bazı otobüslerin(yeşil iettler,şehirdışı otobüsleri) camlarındaki etiketlerde bildirilen yasaktır.
  -cep telefonunun otobüsün elektronik donanımını bozduğu gerekçesiyle ortaya çıkmış bir kısıtlamadır.
  -bu kurala uymayan insanlar otobüs yolcuları ve şoför tarafından uyarılırlar.
  -yapılan bir araştırma aslında cep telefonlarının otobüsün donanımını bozmadığını göstermiştir ama bu kural hala uygulanmaktadır.
  -otobüs yolcuları yolculuk süresince teknolojinin bir nimeti olan cep telefonundan mahrum kalırlar.
  ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  gayet yararlı bir yasaktır. her ne kadar adı yasak olsa da ve insanların iletişim ihtiyaçlarını kısıtlasa da insanlarımızın (örn:)bursa-istanbul arası durmadan bıdı bıdı konuşmalarına izin vermemekte ve diğer insanların rahatsız olmasını engellemektedir.
  2 ... anthrax
 3. 3.
  sehirlerarasi otobuslerde nasil yapmistir bilmiyorum ama kamilkoc fortuna modellerinde bu yasagi kaldirmistir. ha siz gule eglene telefonla konusurken etraftan surekli napiyosun sen? yasak degil mi? seklinde taciz ediliyorsunuz ama olsun o kadar. *
  1 ... dramtatatam
 4. 4.
  gerçekte telefonla konuşmanın otobüse bir zarar vermediği kanıtlanmasına rağmen iett otobüslerinde yaşlı insanlar tarafından inatla uygulanmaya çalışan yasak.
  2 ... darkwhisper
 5. 2.
  sacmaligin daniskasidir, teknik olarak cep telefonunun aracin aksamina etkisi yoktur, en azindan araci etkileyecek kadar etkisi yoktur. Öyle olsaydi otobüs duraginda/ otobüsün cevresinde falan da cep telefonuyla konusmak yasak olmaliydi. Yurtdisinda da sehirici otobüslerde böyle bir yasak yok, otobüs ayni ama. Uzun yolculuk yapanlarda olabiliyor, yolculari rahatsiz etmemek icin o da.

  Fakat cep telefonuyla konusma adabini edinememis, cep telefonun mikrofon kisminin sesi karsiya ilettigini ve bagirmaya gerek olmadigini kavrayamamis kisiler icin konulmustur bizde bu yasak, iyi de olmustur.
  2 ... aftermath
 6. 3.
  sorun zaten burda araca bir zararı olup olmadığı değildir.olsada kime nedir ayrıca.bütün yasakları çiğnemek gibi genel bir huyumuz olduğundan bizce bunun bir sakıncası yoktur.hastahanelerde cep telefonuyla konuşmak yasaktır.ama çatır çatır konuşuruz hatta bağıra bağıra içerde hastalar varmış rahatsız olurmuş umursamadan aloooğğğğğ lan recep şeklinde ayağa kaldırırız milleti...
  1 ... aquantass
 7. 4.
  (bkz: turkcell yanınızda)
  ... vezir tonyukuk
 8. 5.
  eğer izmirde yaşıyorsanız uymanız gereken kural . Dayak yeme ihtimaliniz olduğunu unutmayınız
  2 ... neomtxmca
 9. 6.
  yeri geldiginde ihtiyac duyulan yasaktır.
  -müzıklerin baydi bizi aç su telefonu
  ... syda
 10. 7.
  iett otobüslerinde, uyarının altındaki kardiyoloji merkezi bölümünü algılayabilecek herkesin karşı çıkacağı yasaktır.
  1 ... kelkeshoze