bugün

gaz veren ve gazı alan yolcular tarafından tepkiyle karşılanan eylem.gaz veren kesim şimdiki gençler de bizden yorgun deyip kenara çekilir ki kendisi de ayaktadır.gazı alan kesimse tip tip bakar,söylenmeye başlar.
böyle bir sey durumunda yaşlı teyzelerimizin amcalarımızın imalı bakıslarına homurdanmalarına ve en sonunda sözlü eylemlerine maruz kalacağımızı bilmemiz ve kabullenmemiz gerekir.bu bakışlar altında oturmak ya da onları susturup ayakta kalmak ya da hiçbiri..sadece yaslı bırıne ya da zor durumda olan birine yardım etmenin rahatlıgı ve hafifliğiyle yolculuga devam etmek..ama ayakta(!)
her fırsatta erkeklerle eşit olduklarını iddia edip otobüste ayakta kalınca gözleriyle erkekleri süzmeye başlayan bayanlara yapılması gereken muamele.
oturduğu yerden kişinin ayağını ileriye uzatması suretiyle bacağından sakat numarası yapmak şekline de bürünebilen hadisedir. arada dudakların arasından süzülecek bir ahh ifadesi ile durum daha da duygusallaşabilir, eğer beraberinde bir tanıdık var ise, bir hafta evvel geçirdiği motorsiklet kazasından bahsetmesi ile olay daha da şenlenir. fakat dikkat edilmesi gereken husus otobüsten inerken "hoppaaa haydi yallah" şeklinde koşar ve zıplar adım bir şekil yapmamaktır. *
münasip bir yere baston girme ihtimalide vardır bu durumda
otobüste yer vermek gibi kişinin isteğine kalmış durum. bence garip olan yer vermemenin de bir gereklilik olarak algılanmasıdır.
kabul gününden , salı pazarından, arkadaşlarıyla konken partisinden dönen ve nasılsa yaşlıyım biri yer verir mantığıyla mesai saatlerinde yollara dökülen teyzelere yapılan eylemdir. Bu teyzelere bu tarz keyifsel işlerini mesai çıkışı saatlerinden ve okul çıkış saatlerinden önce bitirmeleri önemle rica olunur.Onlar gezecekler diye bütün güniş ve okulda anası ağlayan gençlerin eziyet çekmesi doğru bulunmamaktadır. Tabi ki diğer durumlarda yaşlılarımıza yer verilir
bana vermeyene bende vermem düşüncesine sahip kişilerin yaptığı eylem*
en arkalara oturmanız tavsiye edilir, yok olmadı, illa yer verecekseniz de ayağa kalkarken sakat numarası yapınız, ah uh yapınız..tecrübe ile sabittir..
uyuma numarasıyla veya bişey okuya numarasıyla geçiştirilecek durum.
otobüste,minibuste 80 yaşlarında amcalarımızdan,teyzelerimizden ziyade süslü püslü 40 larına yeni basmış hanımların başımıza dikilip yerimize göz dikerek oflayıp poflamasının * sinir bozuculuğu karşısında yerimizde öylece oturma eylemidir.. gencelerin ısrarla oturma hakkının olmadığını düşünen zihniyetin tepki gösterdiği şeydir..

(bkz: isigi goren geliyor)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.