1. 1.
  istanbul'da yaşayanlar için bir sorun.
  akbil elektronik bilettir.
  yeni uygulamaya göre iett otobüslerinde artık sadece bilet ve akbilin geçmesinden dolayı,kişide eğer bilet-akbil yoksa ve illaki o otobüse binmesi gerekiyorsa,otobüse binip,kalabalık otobüse utana sıkıla "akbili olan var mı" diye sormasıdır ama insanların yüzünden genellikle "lan koca adam-kız olmuşsun,hala bir akbilin bile yok" cümlesi okunmaktadır.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  yanında bir bilet tasımakla asla sormak zorunda kalmamanın en iyisi oldugu eylem
  1 ... dopdop
 3. 3.
  kavgaigürültü ve kalabalık nedeniyle kafanız sisti ise kalabalıgı sakinlesirmek için iyi bir taktik olacaktır:

  -arkadaslar akbili olan varmıııııııııııı!!
  kalabalık:?. . .
  +(sırıtır)yok muuu?
  kısa süreligine de olsa kafanızı dinlersiniz.
  ... birhosseda
 4. 4.
  akbil namus meselesidir. adamın evladını kes akbilini isteme. ben bir kere sordum da bir amca öyle bir bakmıştı ki sanki orkidi olan var mı dedim?
  4 ... laz pacino
 5. 5.
  (bkz: kentkartı olan var mı)
  2 -1 ... chazsmyr dhuunyl
 6. 6.
  (bkz: bukartı olan var mı)
  ... rurouni kenshin
 7. 7.
  bazı iett şöförlerinin duymak için sabırsızlandığı ve duyduğunda da ellerini ovuşturmalarına nedne olan soru. bir dönem yasaklanmış olmasına rağmen şimdilerde yine şöförlerin perakdence biletçilik yapmasına imkan tanınmış durumda ve onlar da her bu soruyu soran yolcudan 15-25 kuruş civari bir gelir elde ediyorlar. günde o otobüste bu soruyu kaç kişinin sorduğuna bağlı olarak da bu ciddi bir ek gelir haline dönüşüyor haliyle.
  ... schenardi
 8. 8.
  (bkz: iett de bilet ya da akbil dilenmek)
  ... cooldiver
 9. 9.
  aslanı kedi yapar.

  genellikle soruyu soran kişiyi utangac tavırlar içine sokar. normal bir yerde olsa esip gürleyen bir kişi akbil cihazının önünde öyle bir cılız akbili olan varmı diye sorar ki, sadece ön sıralardan bir iki kişi duyar. arkadakiler ne dediğini duymasalar da kişinin mahcubiyetinden olayı anlarlar. eğer bu soruyu sorduktan sonra bir de bozuk paranız yoksa ikinci mahcubiyet başlar. * bu yüzden eğer otobüste akbil isteyenler olursa fazla sıkılmalarını ezilip bükülemelerini beklemeden onlara akbil vermeye çalışırım. bazen bozukları da olmaz. önemli değil derim ama diretirler. bu durumda en iyisi başka sefere siz de başkasına ücretsiz akbil verirsiniz demek. en sonunda da akbil verdiğin yada aldığın kişiyle göz teması olmayacak bir koltuk bulmaya çalışmak en akıllıcası.
  1 ... kursc
 10. 10.
  'cezalı akbil'adı altında iett nin ortaya attığı sistemle sevgili saygılı şoförün akbilinden bipletmek.30 kuruş fazladan bilet parası verip,'e şey akbili olan var mı'diye ezilmek yok.30 kuruşla bu ezikliğe son. (bkz: akbili biten ezik yolcu)
  1 ... karakuzusu