1. ?.
  bu tip insanlar,ABS fren sistemi kullanılan büyük firma otobüslerine bindiklerinde,muavinin yaptığı uyarıya rağmen ya bilerek cep telefonlarını kapatmazlar(bir de utanmadan telefon çalınca hiç bir şey yokmuş gibi muhabbet ederler) ya da bilmeden açık bırakırlar(telefon açık mı bakmayı zahmet sayarlar)
  4 ... akrep
 2. ?.
  genelde hiçkimsenin kapatmasından dolayı yada şoförün: ''bari bir kaç tane kapatın yahu'' demesinden sonra tek tek herkesin kapatması ile oluşan durum...
  2 ... pink_floyd
 3. ?.
  bunların bir üst seviyesizi uçaklarda telefon kapatmaz. (bkz: allah göstermesin)
  2 ... jassemine
 4. 1.
  bu densizlerin bazıları da, cep telefonlarının abs sistemini etkilemiyeceğini bilen şuursuzlardır. bu konu otobüs şoförlerince kendi hatalarını kapatmak için kullanılmakta genelde. ingiltere ve birçok avrupa ülkesinde otobüste cep telefonu kapatma diye birşey yoktur.
  1 ... hec
 5. 2.
  kullandıkları telefon genellikle 3310'dur . kapatmaları için uyarıldıklarında ise 3310'daki c tuşuna basılı tutarlar , kapanmaz telefon tekrar çalar . bu sefer otobüsteki başka biri muhtemelen bir genç alır eline telefonu ve kapatır .
  -1 ... gerko
 6. 3.
  telefon abidik bir melodi ile çalmaya başlar cepten/çantadan çıkarılması zaman alır ortamda bulunan bir grup gencin koro halinde yükselen sesi duyulur "alooo buyrun babamın otobüsü"

  ukala olan tipleri de vardır
  _kapasana kardeşim telefonunu
  _neden ?
  _ne demek neden otobüs kazamı yapsın ?
  _*şu vites kolunu görüyomusun ?
  _nolmuş?
  _* bu arabanın piyasaya çıktığında cep telefonu da abs de yoktu...
  ... rakıbalık
 7. 4.
  küçük bir ihtimalde olsa hayatını tehlikeye atan kişidir. arkadaşımın sorusu üzerine bir yetkili açıklamıştır :

  OTOBÜSLERDE CEP TELEFON KULLANIMI

  Otobüs içerisinde cep telefon kullaniminin araçlarla birlikte verilen kullanim kilavuzlarinda da belirtildigi gibi araç elektronigine çok küçükte olsa zarar verme ihtimali mevcuttur. Bu ihtimal Mercedes-Benz tarafindan onaylanmis bir dis anten ve araç kiti kullanimi ile tamamen ortadan kaldirilabilir.

  Dis anten kullanilmadigi durumda cep telefonu ve telsiz üreticileri de cihazlarin araç içinde kullanilmalarinin sakincali olabilecegini belirtmektedir. Zira herhangi bir zamanda araçta çok sayida cep telefonunun ayni anda kullanilmasi sonucu nasil, hangi siddette ve hangi bölgelerde manyetik dalga yogunlasmasi olabilecegini kestirmek imkansizdir.

  Araç elektroniginin çesitli kaynaklarca üretilen manyetik dalgalardan etkilenmemesi için Mercedes-Benz Türk A.S. tarafindan tüm önlemler alinmaktadir. Firmamizca teslim edilen araçlarin tamami bagimsiz denetleme kurulusu TÜV tarafindan verilmis EMC (electromagnetic compatibility) sertifikasina sahiptir. Bu sertifika aracin 72/245/EWG yönetmeliginde belirlenen seviyede elektromagnetik dalgalardan etkilenmedigini tasdik etmektedir. Ancak teslimattan sonra araç elektrik, elektronik sistemi üzerinde yetkisiz kisilerce standart disi malzeme kullanilarak yapilan tamir, bakim ve manipülasyonlar sistemi hassas hale getirebilir. Bunun sonucu olarak araç içinde cep telefon kullanimi araç elektroniginde ciddi hasarlanmalara sebep olabilir. Sistemi hassas hale getirebilecek söz konusu islemlerin Mercedes-Benz Türk A.S. tarafindan kontrol edilebilmesi ise mümkün degildir.

  Otobüsler de pek çok motorlu araçlar gibi kapali bir çelik konstrüksiyon yapiya sahiptir. Bu kapali ortamda dis anteni olmayan bir cep telefonu kullanildiginda, çelik yapi, manyetik dalgalari hapseden bir kafes (Faraday kafesi) görevi görüp, bazi noktalarda manyetik dalgalarin kesiserek yogunlasmasina sebep olmaktadir. Yolcularin maruz kaldigi bu dalga yogunlasmasinin kalp pili, isitme cihazi gibi tibbi aletler üzerinde çok tehlikeli etkiler yaratma ihtimali vardir. DIN 57848 normuna göre, 10 KHz ile 3000 kHz frekanslari arasindaki elektromanyetik dalgalarin tibbi cihazlar açisindan tehlike yaratabilecegine isaret edilmektedir. Araç içinde pek çok yolcunun ayni anda cep telefonu kullanmasi sonucu ise DIN normunda belirtilen limitler asilabilmektedir. Bu nedenle dis anten olmadan araç içinde cep telefonu kullanimi insan sagligi üzerinde yaratabilecegi tehlikeden dolayi önerilmemektedir.

  Mevcut teknolojik kosullarda araç içinde dis anteni olmayan cep telefonu kullaniminin, alinan önlemlere ragmen araç elektronigine kesin olarak zarar vermedigi ispatlanmamistir. Uçaklarda motorlu kara tasitlarinda bulunan güvenlik önlemlerin çok daha fazlasi bulunmasina ragmen cep telefonu kullaniminin kesin olarak yasaklanmasi bunun en açik göstergesidir.

  Yukarida belirtilen etkilerin görülme ihtimali ne kadar düsük olursa olsun insan sagligi sözkonusu oldugunda Mercedes-Benz Türk A.S.'nin böyle bir riski göze almasi ürün sorumlulugu açisindan mümkün degildir.

  Saygilarimizla.

  Murat KIZILTAN
  Mercedes-Benz Turk A.S.
  Marketing Center / Domestic Bus Sales
  Istanbul / Turkiye
  2 ... eticicibebe
 8. 5.
  kazadan sonra bütün vebaLimizi ve günahLarımızı üstüne aLarak cehenneme gidecek kişidir...* * *
  ... tucimania
 9. 6.
  bu tarz insanların hepsinin bir araya toplanıp uçağa konulması ve 20000 fitte telefonlarını açmalarını istemekle sonucun ne olacağını bizzat şahsen uygulamalı olarak gösterilmesi halinde densizliklerinin akabinde nasıl oratadan kalkıp hayat boyu telefonlarının kapanmasıyla vuku bulması hadisesini düşündürten kişilerdir
  1 ... enterezan
 10. 7.
  bugün itibariyle bir polis memurunun da dahil olduğunu gördüğüm insan topluluğu. * * *
  ... fth