1. 1.
  daha evvelden bu konuyla ilişkili bir çok duruma değinilmiştir: "yolculara beni ellemeyin der gibi bakan götü kalkık kız", "otobüste kendini kral lear zanneden göt oğlanı" tarzında...
  Ancak hepsi bir başlık altında toplanacaksa, bu genel manada budur. çünkü tespiti ben yaptım!

  Bu trip genelde cam kenarında oturan yolcularda gözlenir. "erken geldim, hakettim. şimdi dışarıyı seyretmek istiyorum, meşgul de adamım. siktirin gidin şimdi başımdan" ciddiyeti elbetteki yadırganacak bir şey değil. bir kere onun tecrübe sahibi olduğunu gösterir ki benim gibi hayatı otobüslerde geçen bir çok insan evladının da içine düştüğü bir triptir bu. ancak bundan daha büyük tecrübe gerektiren bir konum varsa, o da koridor kısmı koltuğudur. bir kere mücadele etmen gereken sürüyle gazi, hamile, yaşlı, çocuklu insan var. otobüste senin koltuğuna doğru bir "ceset" edasıyla yürüyen yetmiş yaş üstüne karşı takınacağın tavır çok önemli. yıllardır hep "yorgunum, uyuyorum" ayağına yattın ama artık bu fişlenen bir poz oldu. yine mecbur bu "kimseyle ilgilenmiyorum tribi" devreye girecek. gözlerini hiçbir yolcunun görüş alanına girmediği bir noktaya dikip sinirli, kararlı, sorunlu bir ifade ile düşüncelere dalacaksın. isterse o yetmiş yaş üstü gelsin, tutunmak için ellerini tam senin koltuğunun üstüne koysun ve sana merhamet ister gözler ile baksın. sen farkında bile değilsin ki!
  33 -3 ... rasomon
 2. 2.
  birçok hollywood yapımında, genelde yalıtılmışlık gibi bir duyguyu yansıtmak için, oyuncu umursamaz bir yüz ifadesiyle otobüs camından dışarı bakarken dışarının rengarenk ışıkları oyuncunun yüzünden akar gider. ben iddia ediyorum bu otobüs insanı da öyle göründüğünü sanıyor! çünkü ayaklarını da koltuğa çekip hepten yalıtıldım, mutsuzum, yapayalnızım mesajı vermeye getiren birçok kişi gördüm ve hepsi aynı şekilde, inanılmaz yoğunlaşmış bir şekilde dışarı bakıyordu. belki etraftaki yaşlıları görmezden gelmek içindir ama hollywood insanı olduğumuz da kesin bence...
  4 ... eraserhead
 3. 3.
  bir yere yolculuk etmek için toplu taşımayı tercih ettiği gerçeğini unutmuştur.*
  4 ... metrodacocukemziren
 4. 4.
  bir de akbili basarken bile gözlerinden küstahlık akan, şişmanlığını baştan aşağı süslenerek kapatmaya çalışan kızların bir "ilgilenmezlik" tavırları vardır ki sormayın...
  Sanki o hattın seyir halindeki bütün erkek yolcuları onu bekliyordu anasını satayım.
  sen kafanı, boşuna erkeklerin bulunmadığı noktalara çevirerek "en gözde bekar" pozlarına yatma. zira kimsenin şeyinde bile değilsin...
  ilk entrymde "en genel tespit benimkidir tamam mı lan ibneler" diye belirttiğim için boşuna, "haımcığım bak tespit, gördün mü eühühüüüheüe" soytarılığına girmeyin.
  2 ... rasomon
 5. 5.
  kuzum dizlerim çok ağrıyor, yavrıımm gah bi yer ver tiyzene, sesi ile son bulacak tribtir.
  2 ... kramp
 6. 6.
  gerçekten iyi tespit. var bu tipler. onlardan biri de benim. ama bir şey atlanılmış. otobüsün diğer tarafındaki koltukta müzik dinleyen güzel kız kesilir arada. hiç kimseyle ilgilenilmiyor değildir yani.
  1 ... esek kafali
 7. 7.
  yer vermemek için yapılan uyuyor numarasının demode olduğu şu günlerde ters koltuğa oturmak eylemiyle birleşince dadından yenmeyen trip.
  1 ... dettpissiracalu
 8. 8.
  cam kenarı insanının genel tiribidir. koridordaki de evin küçük çocuğu gibidir. yanında oturan, ergen abla/abi ile ebeveynleri arasında bağlantı kurar.
  1 ... ruhobur
 9. 9.
  genellikle bu trip; cam kenarın yolcusunun kafasını otobüs camına dayamasıyla vuku bulur. koridor yolcusu ne yapsındır? yanındaki dirsek koyma aparatına mı yaslansındır? önünde kulaklık asılı fileyle mi uğraşsındır? n'apsındır bu adamdır?
  1 ... pangaea