bugün

bir mühendis olarak söylemem gereken acı gerçektir. beyaz yakalılar bu elindeki motor yağını üstüpüye silerek konuşan oto tamircilerine acır gözle bakıyorlar ama bu adamlar bu beyaz yakalıların 1 ayda kazandığı parayı 2 günde kazanıyorlar.

bakın bu adamların 1 araç için aldıkları işçilik parası arızanın tipine göre 500-1000 hatta 5000 lira diye gidiyor. üstüne yurtdışından aldıkları 20 dolarlık parçalara 500-1000 lira kadar da fiyat biçiyorlar. aldılar mı ordan da kar.

ne oluyor bu adamların kazancı aylık rahat 15-20 bin lira. bakın bu rakam onuruyla iş yapanlar için geçerli bir de araçlardan olmadık parça değiştiren, parça çalan sapıklar var onların kazancına girmeyelim. bir de bu arkadaşlar 2. el araç işinide ek olarak yapıyorlar. bu adamlar yanlarında 2-3 eleman çalıştıran, bunlara aylık belli bir ücret verebilecek parayı kazanan kişiler. az buz değil yani. saygılar.
Eskiden daha ahlaklı esnaflar vardı şu an alayı kolpa, su eksilten arabanızı direk komple motor diyerek 15-20 bin geçirme derdindeler.
nereden biliyorsun olm olmadığını kaydını mı tutuyorsun. bu gözler yatı olan oto tamircisi gördü.
çok kazanıyorlar da peki neden hala çoğu sürünüyor? bi evleri arabaları yok? parasının bereketi yokmuş demekki. çok kazanmak değil arkadaşlar paranın bereketli olması önemlidir.
Sadece Tamirciler degil ki; yaptiklari isin en Iyisi olduklarini idda eden her meslek grubu. Bknzdisciler
Kazansınlar. El emeği var ortada. Bir de kaç kişi çalıştırıyorlar. Internetten lastik alıp taktirma hakkınızı kimse elinizden almıyor ki?

Ben galerilere ve ustalara güvenen bir insanım. Bazıları fazla fiyat çekebilir ama daha uyguna yapan usta bulursunuz. Bu kadar basit. Yani besiktaş' ta içtiğiniz çay 8 liradır bağcılar ' da 2 liradır o misal.
sanayide çırak olarak biraz çile çektikten sonra gelinebilecek seviyedir. ama gel gör ki insanlar bu çileyi çok kötü bir şey zannedip saçma sapan bölümlerde üni. okumayı daha iyi zannediyorlar. Sonradan "lan ben bu zamanı bi zanaat öğrenerek harcasaydım şimdiye usta olmuştum" dense de, maalesef çok geç olmuş oluyor. Fakat bu türden bir pişmanlık, hayata daha çok para kazanma amacı çerçevesinde bakanların pişmanlığıdır.
bmw marka aracim icin bir suredir yag, yag filtresi ve hava filtresi degisimi yapacak yer ariyorum. Bakindigim yerler uc asagi bes yukari resmi servisle ayni fiyati cekiyor. Adam modeli gorunce kafadan arttiriyor. Halbuki filtreler standart... sonuc olarak resmi servis, musteriyi bir guzel siker tezini curutmus bulunuyorum. Sikileceksek de faturali ve kayitli olarak sikilmek daha cok zevk verecek sanirim.
ölmeyen mesleklerden olduğu için ve aynı zamanda günümüzde aracına herkes istediği şeyi yaptırabilmesi gibi bir alan açıldığı için normal olarak ustaların para kazanmasıdır.

allah bereketli kılsın. lakin usta diye gezinip hak yiyen, insanları kandıran şerefsizleri de atlamamak lazım. onları da bu vesileyle anıyoruz.
Tamirci kim aq çok kazansa ne olur.
Türkiye de olmayandır. Japonya, kore gibi gelişmiş ülkelerde makinaların yaptığı iş ucuz, insanların yaptığı iş pahalıdır. Nedeni ise iş gücüdür.

Fakat Türkiye gibi işin ve işçinin değerinin olmadığı 3. Dünya ülkelerinde insanların yaptığı işler çok ucuzdur. Sebebi ise işsizlik.

Para kazanıyorlardır, dükkan kira değilse pek bir giderleride olmuyordur. Fakat zengin oldukları? Sanmıyorum.
allah daha çok versin dediğimdir.
araba tamirciligi net bi sekilde hayvan gibi para kazandiriyor gercekten, bu cok acik. benim anlamadigimsa su, bir araba tamircisinin duble hayvan gibi para kazanmasi belki de dunyanin en kolay isi. tek yapmasi gereken durust ve isini iyi yapiyor olmasi. tamircisin olm sen, sen iki iyi is yapsan, baska sehirden bile sana gelirler tamire. reklamin hizmet alan adamin iki dudaginda. ama sen napiyorsun, hic indirmedigin bi arabaya bile su su arizalar var diyorsun. ulan sen ne orospu cocugusun be. durust olsan 2-3 kati para kazanacaksin, ama sen orospu cocugu olmayi seciyorsun. valla ileride soyle eskiyen her arabanin terkedildigi bir ulke olsak da bu isini buyuk oranda yarrak gibi yapan meslek erbaplari acliktan geberse.
Eli yüzü kara, cebi dolu para diye bir değim vardır ve tam da bu meslek erbabı için söylenmiştir.