bugün

ziraat mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, endüstri mühendisliği, orman mühendisliği, bülbül ötüşlü kanarya sevenler mühendisliği gibi pek çok bölüme adını veren rahatsızlıktır.

arkadaşım; elin iktisatçı kırmasına, onlarsız milyonlarca yıl gayet rahat soyunu devam ettirmiş ormanların "efendisi"ne mühendis demeye ne gerek var? mühendis dediğinizin belli konularda eğitilmesi gerekir.

biri kimyager-biyolog arasıdır. diğeri elma-armut ağaçlarını karıştırır. beriki zaten sözelci. öteki de ormancı.
ana mühendislik dallarından ayrılıp bölüm bölüm çeşitlenmiş olan yükseköğretim programlarıdır. çoğu temel mühendislik alanlarında ders olarak verilir.
ana dallar :
inşaat mühendisliği
makina mühendisliği
elektrik mühendisliği
kimya mühendisliği
tekstil mühendisliği.
yağda yumurta mühendisliği.
(bkz: Uzay Roket mühendisliği) tam türkiyeye göre.
(bkz: geleceğin mesleği)
(bkz: hidrojeoloji mühendisliği)
jeoloji mühendisliği.
maden mühendisliği.
(bkz: #8894920)
(bkz: kaldırım mühendisliği)
(bkz: playstation mühendisliği)
(bkz: Kaldırım mühendisliği)
Belki de en bilinen mühendislik dalıdır efendim.Hem okumaya da gerek yok bunun için.
(bkz: cevher hazırlama mühendisliği)

evet var böyle bi şey.
sözlükte ki mühendisler rahatsız
(bkz: jeodezi ve fotogrametri mühendisliği)*
# sen ne iş yaparsın bakalım delüvanluu

& ota boka mühendisiyim

# haa..iyi bişeymi bağri

& ispanyolca kaldırım demek amca.

# benim kızıdamı böyle kaldırıcan

& kısmetsee..

# lan siz adamı seri katil edersiniz.
(bkz: matematik mühendisliği)

zaten matematik, mühendisliğin temelidir. matematik gibi teorik bir bilimden mühendislik mi olurmuş hiç.

** eksileyen kazma, gelde sana nasıl olduğunu izah edeyim.
jeoloji mühendisliği.

ımm.

küresel ısınma sonucunda su tükenecek, su alanları kim tarafından aranacak?
petrol bitecek, petrol kadar değerli madenlerin arama işleri ile kim uğraşacak?
sular yükselecek, bentler kurulacak, suyun geçirimliliğini ölçüp bentleri kim oluşturacak?
bolu tüneli var, tünel açılabilecek dağların oluşumunu inceleyen, tünellerin açılmasındaki büyük yük kimde?
ya her gün kullandığınız suların geldiği barajların yapımında önemli yeri olan kim?
babanınızı arabası ile eskittiğiniz yolların, oturduğunuz binaların zemin etütleri?

1999 yılındaki depremde yıkılan evlerin, apartmanların yapıldığı zeminler zamanında organize bir biçimde incelenseydi, yıkılacağını rahatlıkla söylerdik.

büyük istanbul depremi bekleniyormuş, konuşulunca yusuf yusuf edilir, temeline inen adamlara ot bok mühendisi denilir.

bu kafayla, sikimin ucuna kadar gidersiniz.

aynı şeyler diğer mühendislik bölümlerinin hepsi için geçerli ayrıca. hepsi birbirine bağımlıdır.

ama bu ülkede, deprem olursa jeoloji mühendisliğinin adı geçer hemen. puanlar yükselir üniversitelere tercih artar.

rehabilitasyon dediler zamanında.

çocuklar duymasın dizisini izleyen ergenler, psikolog olmak istedi.

gereksiz hiç bir bölüm yoktur ki bu dünyanın herhangi bir alanında lazım olmasın.

ama ben sizin gerizekalı beyninize bunları empoze etmeyeceğim, bokunuzda boğulun.