bugün

öss'ye girecek bünyeyi gaza getirmek için kullanılan vaadlerdir. "sen kazan şunu şunu alacam vs." şeklindedir. bir nevi babanın öss'Den önce cem uzan moduna girmesi olayıdır.
örnek: istanbul'u kazan sana kombine alacağım.
(bkz: oss den sonraki baba)
össyi kazanamada yazın başla direk sanayide çalışmayadan iyi bir vaad olamaz kanımca. *
- üniversiteyi kazan psp + laptop alacağım
- üniversiteyi kazan sana son model araba alacağım *
- üniversiteyi kazan yurt dışında tatile göndereceğim

(bkz: adamakla mal tükenmez)
sen kazanmasanda olur oğlum ben sana bakarım ..
seneye inşallah..
(bkz: baba nın öss den önceki vaadleri)
sen yaparsın oglum yaparsın sen hadi bakalım bak sınavdan iyi bir puan al sana bir araba bir ev yanında da güzel bir bayan hadi bakalım. bu vaadlerden sonra aklı kalan ergen sınavdan iyi bir netice alamamaktadır.
- üniersiteyi kazanan öğrenciye genelevler bi tl olacak
- üniversiteyi kazanan öğrenciye kızlar teklif edecek
- üniversiteyi kazanan öğrenciye doğalgaz bedava olacak
- üniversiteyi kazanan öğrenciye 2000tl asgari harçlık bağlanacak

(bkz: cem uzan vaatleri)
senden bi halt olmaz, iş okumakla bitmiyo!!söz serisinin kalan kısmıdır.bi insan güvenmez mi oğluna?güvenmez, evet güvenmez.sınava gireceksin, senin için pek bi anlamı olmasa da herkesin hayatın uç noktası olarak gördüğü bir sınav bu.o güne dek süper derecesinde olan akademik kariyerin, elde ettiğin sınav başarıların hiç mi hiç önemli değil baba kişisinin nazarında.sen salaksındır ya, elini attığın her şey bozulmuştur ya, olsundur, bundan sonra sana vaadedilen tek şey, istediğin şeyi kazansan da yüzüne vurulacak olumsuz bi cümledir.edilen tehtidler, çekilen gözdağları da işin cila kısmıdır. (bkz: bırak beni gidiyorum)
- öss'yi kazan her ay 500 kağıt harçlık vercem.

öss başarıyla geçer, sınav kazanılır sonuç:
(bkz: manyak gibi burs aramak)
-üniversiteyi kazan herşey serbest.

kazandık da noldu aynı tas aynı hamam.lafım sana baba!