bugün

osmanlı türkçesi arap harfleri ile yazılıp türkçe okunurken türkiye türkçesi latin harfleri ile yazılıp türkçe onuyor. harf inkilabı ile bir milletin nasıl kaderi ile oynandığının geçmişi le bağlarını kopardığını çok net görebilirsiniz.
Ah kıyamam amk.
%3 okuma yazma oranıyla zaten fezaya gidiyorduk o zamanlar!
sana bu kafayla köprü bile satarlar. birazcık araştırma merakın olsun her önüne koyulanı kabul edersen senden bir halt olmaz. kaldı ki konunun okuma yazma oranı ile ne alakası var ?
Latin alfabesiyle yazılmış bir başlık ve entry içerir.
japonyaya ihrac ettiğimiz robotların markaları arap harfleriyle yazılıyordu.
bir gecede cahil kaldık.
Japonların ihrac ettiği şeylerin üzerinde japonca + ingilizce yazıyor ama buna ne diyeceksin.
--spoiler--
japonyaya ihrac ettiğimiz robotların markaları arap harfleriyle yazılıyordu.
bir gecede cahil kaldık.
--spoiler--

neyse ki latin harflerine geçtikten sonra japonya'ya her ay 10 milyar dolar değerinde robot ihrac ediyoruz artık (!)
biri bana şurada yazan herhangi bir kelimeyi ya da cümleyi söylese, ne diyorsun lan ben de senin "bî-semere-i isti'daddan yek-bar-ı" derim. bir de üstüne döverim.
--spoiler--
"amed-i medid ve ahd-i ba'iddir ki daniş-gâh-ı istifadede nihade-i zanu-yı taleb etmekle arzu-yı kesb-i edeb kılıp gerçi irre-i ahen-i berd-i gûşiş-i bî-müzd zerre-i fulad-ı fu'ad-ı infihamı hıred edemeyip şecere bî-semere-i isti'daddan yek-bar-ı imkân intişar-ı nüşare-i asar-ı hayr-ül me'ad as'ab-ı min-hart-ül katad olup ancak piş-nigâh-ı ihvan ve hullanda hem-ayar-ı nühas-ı hassas olan hey'et-i danişveriyi zaharif-i tafazzul ile temviye ve tezyin edip bezm-gâh-ı sühan-gûyanda iksar-ı sersere ile ser-halka-i ihvab-ı hava-ayin olmuş idim."
--spoiler--
Halen osmanli insanini okuma yazma bilmeyen cahiller olarak niteleyen hakiki cahiller var. Cok basit bir ornek vereyim. Islamda hutbeler arapca okunurdu. Turkce hutbe cumhuriyet ile gelmistir. Yani siradan bir osmanli vatandasi arapca hutmeleri anlayabilecek yabanci dil birikimine sahipti. Simdilerde 12 yillik ingilizce egitimine ragmen ingilizce ogrenemeyen ogrenciler, ingilizce ogretemen bir sistemimiz var.

Bu basit ornek yeterli. Nasil olsa anlamayacaksiniz.