bugün

cumhuriyet nedir? cumhur nedir? -iyet nedir?

cumhur, toplum demektir.

-iyet ise iyelik ekidir. yani sahiplik belirtir.

cumhuriyet ise toplumun kendi kendine sahip olmasıdır.

cumhuriyet yönetiminde toplum ne yapar?

1- kendi yöneticisini kendi belirler.
2- toplumu ilgilendiren önemli kararlarda söz sahibi olur.
3- yönetim biçimini kurgular.

kısacası seçme ve kurgulama hakkına sahiptir.

osmanlı döneminde ise bu yoktu. olabilir miydi? asla olamazdı. neden? çünkü kitle iletişim araçları yoktu. ülke genelinde çeşitli ve farklı düşünen topluluklar oluşur ve düzensizlik hüküm sürerdi. hızlı kararlar alınamazdı.

osmanlı bizim tarihimizdir. osmanlı'dan öncesi de bizim tarihimizdir. ve biz tarihimize saygı göstermek durumundayız. bol bol öğrenelim.
meali aliyesi : yahudi veya ermeni torunuyum nasıl kıvıracağımı kendimde bilmiyorum.
nedenlerini daha önceki entrylerimden (ki bilgileri aşağıda eklidir) detaylıca bulabileceğiniz üzere Osmanlı Hanedanı dışında kimse Osmanlı Torunu değildir (nokta!)

Mesela bu başlık altında yazanlara topluca diyebilirim ki; sen de değilsin, sen de sen de
sen de değilsin güzel kardeşim Osmanlı Torunu yorma kendini...
amaaaa Osmanlı'nın asimile ettiği Karaman, Germiyan, Karesi, vs vs vs torunlarından birisin belki de sen bunu bi düşün!...

(bkz: osmanlı torunu olmak/#26767020)

(bkz: biz osmanlı torunuyuz/#26766633)
saray erkanından değilsen sade ve yalnızca insan yerine bile konulmayan kulsun, hem de padişahın kulu. allah esirgesin.
bazıları harbiden çok cahil ve ben aysun kayacıya hak vermekten usandım.
osmanlı torunu değil osmanlıda yaşayan gelirinin yüzde ellisini padişaha veren ayanların torunusun sen.
osmanlu torunu olarak dogrudan cumhuriyet cocugu oluyosun ki cumhurtiyet gokten zembille inmedi osmanli yikildi, torunlara da yerine cumhuriyet dustu.

osmaliciyim ya da cumhuriyetciyim dememiz kafi kamyon arkasi gibi sey etmemize gerek yok bence.
bu başlığın bana çağrıştırdığı şey tam olarak;

kufursozluk. açıcam şöyle bir sözlük, burada ne kadar başlık varsa hepsini oraya taşıyacağım sonra içimizden geldiği gibi küfür edicez arkadaşlar. ne stres ne dert kalıcak. oh mis.

anan.
ebesi acaba hangi padişahla cima etti bunu diyenlerin, bak paşam sen o dönemde fakir, sefil, aç, parasını devlete vergi olarak veren, evladını, şehit olarak veren, hele 1856'dan sonra resmi olarak 2. sınıf bir insandın, osmanlı torunu olsan italyadaydın şu anda.
Sen kendini büyük Osmanlının torunu diye hayal etmekten keyif alabilirsin ama unutma ki bu ülkeyi kuran komutanlar da vatanı kurtarmak için rütbesini söküp atmakta tereddüt etmemiş Osmanlı Paşalarıdır.

Fatih en büyük ve tahrip kapasitesi en yüksek Gülleleri atabilen toplar tasarlamasa bugün istanbul bizim olmazdı.

Iste senin beğenmediğin Cumhuriyet o istanbulu düşman Donanmasının işgalinden kurtardı.
biri son osmanlı padişahının ingiliz zırhlısına binip kaçtığını hatirlatsın.
adam ne çocuğu olduğunu söylemiş işte.
görsel
sevabıyla günahıyla tarihini kabul edip ikisi de ol. çok mu zor ?
Lan Osmanlı torunuysan neden Emirgan korosunu yada Topkapı sarayını sana bırakmadılar. Ayranın Yok içmeye altın kase ister sıçmaya.
bu cümleyi söyleyen güruh genellikle kuruluş ve yükseliş dönemindeki padişahların torunlarındandır. son zamanlarda aralarına bir de 2. abdülhamid hanı eklemiştir. el kadar olan tarih bilgisinin yetersiz kaldığı yerde "zaten atatürk'ü anadoluya vahdettin gönderdi." deyip, doğada kendi yaşam alanında iken mütemadiyen cumhuriyete ve atatürk'e dil uzatmaktan geri kalmaz. böyle de kaypaktır. ciddiye alıp uzun uzadıya tartışmaya gerek yoktur. kısa bir şekilde ağzının payı verin ve yalnız bırakın.
görsel
Aslında sen daha cok seversin Cumhuriyeti,laikliği.
Kastedilen torun hissiyatı genetik bir tespit değil bence. Zaten oraya girersek çıkamayız. Hem anadolu insanının genetik kodları olarak hem de Slav kadınlarından doğan Osmanlı padisahları olarak.

Kastedilen Osmanlı düşüncesinde olmak sanırım. Yani diyor ki ben şeriat istiyorum.

Ben de diyorum ki tamam şeriat gelsin diyelim ama hangi dini anlayışın hakim olduğu bir devlet olacak bu.

Fethullah Gülen dün çok mübarek bir insandı bugün 1 numaralı devlet düşmanı.

Cumhurbaşkanı ne diyor beni hicret sırasında saklanılan mağarada olan örümcek kurtardı. Yani zımnen ben peygamber ya da Hz. Ebubekir düzeyinde bir insanım.

AKP Peygamberimizin nüfus kağıdını bastırıyor orada cumhurbaşkanı için oğludur diyor. Yani adı aynı ama kastedilen belli.

Erdoğan logosunda arapça Hz. Muhammed alintisi yapılıyor.

Peygamberin ahlakı ile birlikte düşünülebilen tek bir hareketi varsa bugünün ahlak anlayışının söyleyin biz de bilelim.

Kendisine ok atan kafirlere bile dua eden bir peygamber varken bugünün kini öfkesi kime.
osmanlı torunuyum dedikleri sadece yavuz sultan selim ve abdulhamit in musluman kimligi.

fatih i kanuni yi orhan ı ornek almazlar bu adamlar.
Osmanli hakkinda bir sunum yap bakalim genc fikrin nedir yorumun diye muhtemelen far gormus tavsan gibi kalacaktir bu kafadakiler.
Osmanli bir aile hanedanlik oldugundan osmanli torunuyim diyenlerin neneleri saray hareminde yasamis oldugu geliyor aklima . Baska aciklamasi olamaz .
Osmanlı hanedanının kullarının torunu olanların kendini yücelme çabası.
görsel
Ben banu çiçek soyundanım gel kapışalım, diye cevap vereceğim insan söylemi. Muhattabım kadınsa gidip evinde örgü örüp nakış dikiş işiyle uğraşacağından kapışamayız o ayrı mesele. Oysa ki güzel de at binerdim.