bugün

bir tarafta saray kültürünü tüm dünyaya entegre etmiş, viyanayla komşuluk etmiş, mozart ın esinlendiği, dünyanın belkide en zeki, en entelektüel insanların yaşadığı dünyada bilgi ve birikimleriyle dünyaya liderlik etmiş padişahlar. yani bu padişahlar öyle bir bilgili ve kültürlü kişilerdi ki resmen yürüyen ansiklopedi tadında yaşarlardı. çünkü doğma amaçları liderlik vasıflarına sahip olmaktı. ve doğduğu günden itibaren bu şekilde büyümüşlerdir.

diğer tarafta, anadolu çomarı diye tabir ettiğimiz, hangi soyağaçtan belli olmayan, entelektüel bilgi birikimleri, müzik olsun,sanat olsun, bilim olsun sıfır kültüre sahip kişiler. referans aldıkları kültür arap kültürü. ulan bir de osmanlı padişahlarını referans alıyorlar ya, adamlar yaşasa belki ilk bunların kelleyi uçurur lan.
sanıyorlar ki ecof gibi "allah allah, saldır, tamam, yaparım usta" tabiatıyla tüm dünyaya hükmettiler, savaşları kazandılar. işin en acı kısmı da bu arkadaşlar.
bazı salaklara hanedan devamlılığından gelen kişilerle halk tarafından seçilmiş kişileri karşılaştırmanın geri zekalılık olduğunu anlatılmasını ispatlamış versus. hayır bir insan ıq seviyesini ve sığ bilgi dağarcığını ispatlamak için neden bu kadar uğraşır.
(bkz: 360 derece farklılar) *
(bkz: anadolu çomarlarının zoruna giden başlıklar)

o yanlış tanıttıkları osmanlı padişahlarını, gerçekçi anlatınca nasıl da basiretsiz arap kültürü olan saldırganlığa geçiyorlar di mi..
anadolu çomari kelimesini kullanan insanları ciddiye almiyorum. gidin kendi hayal dunyanizdaki aydın kişiliğinizle yaşayın. turkiyede zaten aydın olmayan herkes kendini aydın ilan ediyor. sözüm burada anadolu comari yazan için değil genelleme yapıyorum.
aynı zihniyetin ürünüdür versusun iki seçeneği de...
padişahlardan örneklendirmek gerekirse, fatih sultan mehmed, o dönem ilkel şartlara rağmen 8 dil bilmektedir, ayrıca kendi çizip tasarladığı şahi toplarını icat etmiştir. bu toplar sayesinde geçit vermeyen istanbul surlarını yakıp, yıkıp istanbulu fethetmiştir. binlerce ciltlik kütüphaneye sahip, eğitime önem veren aynı zamanda ilk Türk yükseköğrenim kurumu olan ve dünya eğitim tarihinde bilinen en eski eğitim kurumlarından Sahnı Semen Medreselerini kurmuştur.

diğer tarafta, arap kültürlülüğüyle başkasının yarattığı sistemle hiç bir devrim yapmayıp, padişah olmaya çalışan, bilgi birikimi sıfır, fakat çok iyi ezan okuyan, imam hatipliği savunan(müfredatında daha biyolojiyi günah sayan) kişiler.

eyvah!
görsel
güncel Önemli Başlıklar