bugün

ve osmanlı nın defteri dürülür.
o devirde elini sallasan osmanlı gibisine denk gelir. ne var abartacak trolü.
tarihi muhteşem yüzyıl dan, siyaseti kurtlar vadisi'n den öğrenen, tarihi uyduruk kıytırık romanlar ile ebesinin tarihini bile değiştiren yazarımsının serzenişi.
osmanlı'nın torunlarına yani bize hakarettir.
osmanlı torunu olduğunu iddia edenler acaba osmanoğlu hanedanına mı mensup? osmanlı bir hanedandır asla büyük bir imparatorluk olmamıştır. şöyle ki roma imparatorluğu seçilen kişiler tarafından yönetilmiştir. osmanlı ise aynı soydan gelen kişiler tarafından. eee güzel kardeşim o zaman sen nasıl osmanlı torunu oluyorsun?
Keske Amerikanın wietnamı abarttığı kadar bizde osmanlıyı abartabilsek. Emin olun o 600 yıllık tarih bir baskasında olsa dünyada yere göğe osmanlı yazarlardı.

Birde Türk tarihini 600 yıllık osmanlı tarihinden ibaret sanan embesillikler var tabi ki. Oraya değinmeye gerek yok. Birde ipucu vereyimde sadaka olsun. 10 bin yıllık çin tarihini oku. Orada görürsün.
(bkz: atalara saygısızlık yapmak)
sen hele bir osmanlı gibi ol aynı güce sahip ol sonra da ne var ki iste yaptım. abartmayın de. Bırak viyana kapılarına dayanmayı, Fransa kralına O gösteriyi iptal et yoksa gelir ulkeni basına yıkarım diyebilmeyi. Aselsanda ki muhendisine bile sahip çıkamıyorsun.
osmanlının ne kadar büyük bir süper güç olduğunu kanuninin fransuvaya yazdığı mektubu okuyarak anlayabilirsiniz. orta çağın en güçlü devleti osmanlıdır
ataları hep sarayda yaşamış, kendisi şuan paşa dedesinden kalan konakta yaşayanların yaptığı abartı. yoksa ben sanmıyorum dedesi, atası çiftçi olup da eşşek gibi vergi veren, sadece asker olmak için erkek evlatlarını veren adamın osmanlıyı seveceğini. hatta dizelerine dökülmüştür isyanı:

şalvarı şaltak osmanlı
eyeri kaltak osmanlı
ekende yok biçende yok
yiyende ortak osmanlı
tarih derslerinde sıkça yapılan olay. Kazandığımız bir zaferi sayfalarca anlatırken kaybettiğimiz bir savaşı kısaca geçiyoruz.
yanlış olan önermedir. tarihi birikim gerek bunu söylemek için tarih dersini lisede görmekle olmuyor bir şeyler. belli ki yarım kalan bir kültür var.
tarihi bilmeyen kafasız cahil insan zırvalaması. ya abartılıp abartılmamasını tartışmıyor benim burada kızdığım tarihten bir nebze anlamayanların burada karşılaştırma yapması bunu yaparkende kendince günümüz popüler boktan siyasi argümanlarını sağlamlaştırma hissiyle yapması.
koskoca cihan devleti Osmanlı'ya imparatorluk diyen asimile olmuş, iki satır okuyarak kendimi filozof sanan, tarihi beyaz ekrandan öğrenen "gülünç" insanların sloganıdır.
evet uzun ömürlüydü, coğrafyası kocamandı ve inanılmaz hoşgörülüydü. hatta camilere kuş evleri yapacak kadar hayvanseverdi. ama bilime sırtını dönmesi, türk halkı için resmi yazışmalarında bile "etrak-i bi'idrak" diye alay edecek kadar millet sevgisinden uzak olması, azınlıklara türklerden çok değer vermesi, son dönemde padişahın ingiliz mandasına girmeyi savunması unutuluyor. osmanlı iyiydi güzeldi ama bazen abartılıyor. herşey savaş kazanmak değil.
ülkemizin en büyük sorunudur. eleştirmeyi hiçbir türlü kabul etmezler ve osmanlı'yı ilahlaştırırlar, bizim eleştirilerimizi de görünce bizi ecdadına karşı gelen, yobaz tipler olarak görüyorlar. ama şunu bilmeleri lazım ki biz karşı gelmiyor, sadece bakmayı biliyoruz.
kendisi her gün atomu parçaladığı için 600 yıllık tarihi küçümseyen troll şeysi.

aynı şekilde hüküm sürebilmiş büyük imparatorluklara çamur atabiliyor musun, paşam? bizans boktandı, ingiltere imparatorluğu tırttı filan diyorsan tamam ama adamların ellerindeki toprakları bile kaybetmeleri kaç yüzyıl sürmüş dimi? demek ki ortada büyük bir şey var.

Avrupa kendi milletleri içinde boğuşurken adamlar 600 yıl boyunca kaç milleti, kaç dini birarada tutmuş, yönetmiş farkında mısın acaba?

Tarihte kimsenin yapamadığını yapıp Konstantiniye'yi istanbul yapmış o beğenmediğin Osmanlı. yok viyanaymış ta yok iran mış e bütün dünyaya hükmedecek halleri yoktu herhalde, onlar çizgi filmlerde olur. dünyayı ele geçirmek filan dimi?

hala Osmanlı da Osmanlı,tü kaka Cumhuriyet demek ne kadar gerzekçe ise senin o çok beğenip hayranı olduğun kıçı kırık krallıklara sahip Avrupa'nın ağzına etmiş Osmanlı'yı abartmamak ta o kadar gerzekçedir.
yorum yapmak için çok tarih kitabı okumak lazım. derslerde öğrendiğimden fazlasını bilmediğimden yorum yapmak benim için zor ancak ilber ortaylıyı okuduktan sonra görücem bakalım tarihimizin derinliklerini.
ahlaki ve tasavvufi olarak da eğitim, sanat, kültür ve lisan olarak da nirvanaya ulaşmış bir devlettir. lakin bu demek değildir hataları yok. elbette vardır. hükmetmek açısından başarılı olsalar da anadolu insanına hiç önem vermemeleri açısından gerçekten sıkıntılı bir devlettir. 3 kıtanın hakimi bir devlet kendi insanlarının toplumsal refahını sağlayamaması da ayrı bir durumdur.
fakat dinin devlet yönetme şeklinde ki hoşgörüyü gerçekten kabullenmeleri ve hiçbir gayrimüslim halkın yaşadığı şehirde zorbalık yada emperyalist tavır takınmaması benim açımdan gerçek büyüklüktür.
Sende yedi kıtaya hükmet senide abartsınlar.