bugün

Kanuni zamaninda hukmetmis diyebiliriz ya kac kere Adam savasacak ordu bulamamis. O da 20 sene iste.
Haticeye değil neticeye bakarım.
Aynen 6 trilyon yillik dunya amparatorlugu...
Kanuni'nin savaşacak ordu bulamadığı yalanıyla desteklenen yalandır. Kuşattığı kalelerdekiler ordu değil miydi?

Keza viyana'yı kuşattıysa Avusturya hükümdarı illa tüm ordusuyla gelmek zorunda mı? Kalesi sağlamsa neden gelip meydan savaşına tutuşsun? Nasıl olsa Osmanlı askeri kale önünde kırılıyor, bırakır kendi haline. Nitekim öyle yaptı ve haklı çıktı.

Kanuni illa meydan savaşı arıyorduysa Almanya içlerine ilerlemesi yeterliydi. Tabi arkasında düşüremediği onca kale bırakıp, ikmal hatlarının kesileceği kesin olduğu halde böyle bir hata yapmazdı ve yapmadı da.

Gerçek şu: Osmanlı Avrupa kıtasını işgal etmedi, çünkü gücü yeterli değildi. Dolayısıyla Avrupa'ya hiçbir zaman hükmetmedi.

Keza asya'ya veya afrika'ya da hükmetmedi. Sadece üç kıtada da hükmettiği geniş toprakları vardı, o kadar...

Nereye istese güç yetiştirebilen iki imparatorluk var oldu: birisi britanya imparatorluğu, diğeri amerikan imparatorluğu.
Ya yalan demis sokuk. Adam avrupaya kadar kovalamis alman avusturya ordusunu mutlak imha parolasiyla yola cikmis, gaza getirmek icin kari gibi kacma erkek gibi dovus demis .. daha napsin amk. Ayni sekilde safe ilerde gotum gotun kacmis hala yalan diyo .. pes ..
Ek olarak ben osmanlici degilim kesinlikle ve sakinlikla hem de ama osmanli senin deden ulan adamlar tapinak sovalyesi bile olsa bi Nokta da seveceksin.
Sevdiği hakkında yalanlar söylemeyi sevginin kanıtı olarak görmek cahillere göredir. Savaşları kahvehane önünde kavga randevusu vermekle karıştırmak da öyle...
tarih yalan söylemediği için acı ama çok çarpıcı gerçektir. evet..
Arkadasim alman krali sarlkenin baris icin kanuniye soyledigi laflari biliyo musun ac oku malim kendi malin gibi ferdinand senin evladindir vs.. daha ne olmasini bekliyodun.. dunyanin her kosesini is gal etmesini mi.. ultimatom verebiliyosan, ordulari kovalayqbiliyorsan amparatorsun iste.. simdiki amparator America her yeri isgal mi ediyo yo... trump napti muhtemelen sicarken attigi bi tweet le bizim dolari ziplatti vs.

Neyse kanka zaten osmanli yok savaslar yalan...
Ferdinand öyle diyor ama kanuni döner dönmez kuzey Macaristan'ı tekrar ele geçiriyordu cahil evladım.

Sizler şahsım dönemi veletleri olduğunuz için olayı "şu şuna şunu demiş. Demek ki çok büyük adam" sanıyorsunuz. Oysa abd'nin açıklamalarına bakarsanız neyin ne olduğunu görürsünüz. Gereksiz yüksek tondan konuşmazlar ama mesajları her zaman ciddiye alınır. Kahvehane kabadayılığı ile gerçek güç aynı şey değildir.

Fazla yüksekten konuşmak, yapılana değil, denilene itibar etmek kötü doğu adetlerindendir. "yelkenleri atlastan, urganları ibrişimden..." hesabı. Oysa Osmanlı dört kere hint seferi yaptığı halde her defasında ta ümit burnunu dolaşıp gelen Portekiz donanmasına yenildi.
Got korkusundan yapiyo o hareketi saf misin... portekiz de yenildi mi bilmiyorum senin gibi gotten sallayan birisi dediyse arastirmak lazim ama fransaya ultimatum verdigi izlanda seferi, moskovanin yakilip yikilmasi, lehlileri kisa da olsa boyunduruk altina almak gercek...

Olum gel osmanlinin diktatorlugunu tartisalim, kardes katlini tartisalim, teknolojide geri kalmasini tartisalim .. bi suru tartisilacak sey var, ama sen koru korune anlamsiz nefretine kilif ariyorsun... pes . Bu da son lafim yazmayacaktim dayanamadim.
Akpli degilim velet bu bir, ama benim kendi tarihimin ustun olmasindan gurur duyuyorum tipki buyuk taarruzda yunanlari siktir etmemizle guru duydugum gibi.. ama 20 yilda olsa ezici bir guctu , hoplasan da ziplasan da bu da size dert olsun.
"Portekiz de yenildi mi bilmiyorum, araştırmak lazım hebe hübe...". Niye araştırmadın o zaman?

Len Osmanlı tarihini bile hiç değilse ana hatlarıyla öğrenmeyen bir bebesin, kalkmış burada neyin ne olduğunu anlatmaya çalışıyorsun.

Bilgisi olmadan fikir sahibi olmak da cahillere özgü bir küstahlık türüdür. insanın eşek olanı ne kadar cahilse o kadar yüksek sesle anırır.

(bkz: Dunning Kruger etkisi)
Defol git velet yallah igiliz vatandasligina , laftan anlamaz olusum..

Asil sen zir cahilsin got olunca salamis hakaretleri ahlaksiz it herif.

Git otede havla.
osmanlı 600 yıl boyunca hiçbir sikime hükmetmedi arkadaşlar.

3 kıtaya hükmetmiş rerörö...

nereye hükmettin?

suriye? mısır? tunus? hangisine?

fethettiğin her yerde oranın yerel beylerini, aşiret liderlerini sana vergi vermesi karşılığında vali yaptın, sonra da o valiler buldukları her fırsatta isyan edip başkaldırdılar.

sana hiçbir dönem sadık da olmadılar teba da...

hükmettik dediğiniz yerlerde türkçe konuşan var mı?

örneğin mısır'da herkes arapça konuşuyor, ikinci dil olarak bugün ingilizce konuşuluyor.
suriye'de, lübnan'da, cezayir'de, tunus'ta ise ikinci dil olarak fransızca konuşuyor halk.

söyler misin bana, sen buralara nasıl hükmettin 600 sene?

osmanlı'nın en ideal sınırları şuydu;
görsel

fatih sultan mehmet dönemi sınırları...

sonra gelen padişahlar ve devlet adamları gerekirse götlerini siktirecekti ama bu sınırları koruyup türkleştirme politikası güdeceklerdi.

işte o zaman biz dünyada sözü geçen, itibarlı bir devlet olabilirdik...
Sinirlendi cahil velet...

Kendisiyle ilgili acı gerçekler cahilin yüzüne vurulunca öyle olur, normaldir. Şahsım devri veledinin cehaletinden utanacak hali yoktu ya...

Galiz galiz söverek üste çıkmaya çalışmak da bir cahil huyudur. Çok yazık...
esek diyen kim.. sen esek dersen ben de sana it derim bu kadar basit.. sen laftan anlamaz bi olusumsun kabul et. Hastaligi kabul etmek tedavinin ilk asamasidir..
Bir bilgiye dayanmayan laf salatasına itibar edilmesini beklemek eşeklik değilse, eşeklik nedir?

Aslında eşeğe laf anlatmaya çalışmak da bir nevi eşeklik sayılır ama bu akşam canım sıkkın, oltaya sen geldin, kusura bakma. Normalde bu kadar uğraşmazdım. Senin gibilerle başa çıkılmaz, sayınız çok fazla maalesef.

Bir zahmet azıcık Osmanlı tarihi oku, öyle "araştırılmalı" gibi laflara ihtiyacın kalmasın, sonra yine görüşürüz.
Host kudurmus azgin kopek sana kemik yok kimin itiysen ondan kemik dilen.

Ruh hastasi teshisi konulmamis şizo ergen velet enik.
Ülkece en büyük sorunumuz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak.

Osmanlı'nın eleştirilecek noktaları olduğu kadar övülecek noktaları da çoktur. En büyük iki hatası da; fethettiği yerlerde yeteri kadar türkleştirme çalışmaları yapmaması ve bilimin gerisinde kalıp, insan gücüyle devletin varlığını sürdürme politikasıdır ve bu da anca 1918'e kadar sürebilmiş ve sevr anlaşmasını kucağımızda bulmamızla sonuçlanmıştır.

Ne olursa olsun iyisiyle, kötüsüyle tarih bizim tarihimiz, atalarımız bizim atalarımızdır.

Lütfen okuyun, araştırın ve bilgi sahibi olun. Kahvehane bilgilerinizle alay konusu olup, söyleyecek bir şeyiniz kalmadığınızda küfre sarılırsınız.
Kuzey Afrika (boş Zaten kimse yok), Balkanlar (Yunan ve Bulgar) ve Anadolu. 3 kıta deyince sanki tüm Avrupa, Afrika ve Asya ya komple hükmetmiş gibi abartılıyor. Bunu ancak ingilizler söyleyebilir adamlar dünyayı komple elegecirmis
görsel
Avrupayı her fırsatta sömürgecilikle itham edenlerin gurur duyduğu palavra. Anlatsana kanki ecdadının viyana önlerinde ne işi varmış? mesela afrika bugun hala fransadan kalma altyapıyı kullanıyor, batılılar sayesinde afrikalıların ömrü 30 yıl uzadı, sen naptın hükmettiğin yerlerde? Bugün bosna dışında hangi sömürgende seviliyorsun. Ki bosna olayı tamamen boşnakların faydacılığından kaynaklı.
Hayır böyle birşey yok. Nasıl Roma kurulduğu günden itibaren en büyük güç değilse bu argümanda o kadar yanlıştır.
görsel