bugün

Osmanlı devleti çok rezil bir şekilde yıkılmıştır, Türkiye cumhuruyeti ise asla yıkılmayacaktır.
(bkz: osmanlı cumhuriyeti) *
(bkz: türkiye imparatorluğu) * *
osmanlı günahıyla sevabıyla ecdadımızdır,başarılarıyla,dünyaya saldığı korkuyla ve afrikadan viyana kapılarına ulaşan yüzölçümüyle gurur duymamız gerekendir, yeniliğe kapalı oluşu ve özellikle son dönemlerinde attığı yanlış politik adımlar sebebiyle ise bu hatalardan ders çıkarmamız gerekendir. türkiye ise candır,çene yapmadan çok çalışarak el birliğiyle ileri götürmemiz gereken vatanımızdır.
osmanlı imparatorluktur. ecdadımızın mirasıdır. onurdur, gururdur. 3 kıtaya yayılmıştır. şereftir. 600 yılda zar zor yıkmışlardır.

türkiye ise cumhuriyettir. daha 85 yılda rejimi sorgulanmaktadır.
birisi ortalama 600 yıllık bir hüküm sürmüştür şimdiki devletimiz ise 85 yıldır ayakta ve bazı yiyiciler sonucunda 10 yılı bile zor görecegimiz kıyaslamadır.
toplamı 711 yıl olan ve devam eden bir sürekliliktir.
milletin devamı için osmanlı devleti dönüşmek zorundaydı ve cumhuriyete dönüştü, şimdi de aynı nedenlerle cumhuriyet daha özgür bir cumhuriyete dönüşmek zorunda ve hep birlikte bunu başaracağız.
(bkz: bizans imparatorluğu vs pkk)
(bkz: 3 kıta 7 deniz vs 1 yarımada)
mustafa kemal in türkiye sinin her anlamda üstün olduğu versustur. fakat rte türkiyesi ile Osmanlı nın pek farkı yoktur. zaten rte de bunu istemektedir.
osmanlı imparatorluğu geçmiştir, türkiye cumhuriyeti ise gelecek.
osmanlı'da halk padişahın kulu iken türkiye'de ise bireydir ve egemenliğin gerçek sahibidir.
osmanlı monarşi ile yönetilirken türkiye cumhuriyet ile yönetilmektedir.
ikisinde de monarsi vardir. akp monarsi degil diyenlere söylüyorum: adam tv ve radyoya istediginde sansur uyguluyor, istedigi kanunu geciriyor.
osmanlı monarşi ile yönetilirken türkiye cumhuriyet cumhuriyet ile yönetilmektedir.
ikisi yönetim olarak birbirinden tümüyle farklıdır. bugün osmanlı diyenler, osmanlınında bir nevi diktatörlük olduğunu unutmasınlar.
(bkz: düzülmekten mutlu olan türk halkı)
Osmanlı halkını vergilerle usandırmıştır. Türkiye ise demokratlaşma çabasında.
kıyaslanamaz. kıyaslayan ya geri zekalıdır ya da tarihi bilgisi yok denecek kadar azdır.
osmanlı'ya imparatorluk demek, kendini batı'nın kıstaslarına göre tanımlamaktır.
birinin yönetim biçimi monarşidir, diğerinin ki demokrasi.
Biri dünyanın en korkulan devleti, önünde titrenilen devlet.
Diğeri ondan korkanların kurduğu devlet.

Biri islam'ı ve eski türk geleneklerini esas alır.
Diğeri Batının kapısındakileri alır.

Biri ahlaklı, edepli, namusludur.
Diğeri bitiktir.

Biri 3 kıta 7 deniz +50 ülke yönetmiştir.
Diğeri hiç bir şey.

Biri atalarımız tarafından kurulmuştur.
Diğeri avrupalılar.

Biri yüz yıllardır haçlılarla savaşmıştır.
Diğeri onların kapısında dilencidir.

Osmanlı devleti ile türkiye kıyaslanamaz. Şu anda bu mümkün olamaz. Osmanlı bir dünya gücüydü korkulan bir devletti tarihi belli olan kim ve ne olduğu belliydi.
Türkiye ise batının köpekliğini yapan bir durumda ve aşağı görülmekte.

düşünün.
dün bir arkadaşımla yaptığımız kıyaslama. daha doğrusu onun başlattığı bir kıyastı.

bana Osmanlı'ya dönmeliyiz dedi durdu. hatta yönetimde çokluk olmamalı dedi, en sonunda.
ancak öyle kıtalara hükmedebilirmişiz, viyana'larda bayrağımız dalgalanırmış. sınırlarımız, olabildiğine genişlermiş.

ya ben anlamıyorum gerçekten.
kardeşim sen önce doğu Anadolu'daki bayrağını koru ve cumhuriyetin başında sana miras kalan misak-ı milli'den taviz verilen yerlere bak.

üstelik ne bu Osmanlı sevdası gerçekten?
yönetimine yön verdiğin senin kendine ait devletini bırakıp niye illa bir adama şartsız tabii olma duygusu var sizde?

Osmanlı'ya dönsek dahi sen kazanacaksın?
Osmanlı değil miydi; Ermenilere millet-i sadıka diyen ayrıcalıklar veren? araplara kavm-i necip diyerek onlardan ne vergi, ne asker alan? medreselerinde arapların, orduda balkan devşirmelerinin ağırlığı olan. kendisini türk diye belirtenlere ise kafir diyenler Osmanlı padişahları değil miydi? sen türk-türkmen olarak neydin o devletteki böylesine aşıksın?

sınırlar Viyana'ya kadar gidecekmiş. ulan hadi genişledi.
sen şimdiye kadar korgan'a gittin mi? ya Salihli, Beyşehir, gürün, Akseki'ye? bir taraflarını sokacak yer mi bulamadın? yetmedi mi bu ülkenin sınırları da kendince sırf bu sebeplerden kendinden vazgeçip başka bir adama tabi olmayı kabul ediyorsun.

şimdi yasa islamla zıt diyecekler çıkacaktır. madem samimisin. gereken çoğunluğu kazanır, kafana yatmayan yasayı değiştirirsin.
bu kadar basit. kısasa kısas mı? getirirsin önerini. oylamaya tabi tutulur. bu kadar basit.

tamam Osmanlı bu ülkenin öncülüdür. saygımız sonsuz yaptıkları işlere dönemine göre. kabul. ama mantık. şuan Osmanlı'ya dönmek isteyecek kadar varolan aşk yalnızca ''güce tapmaktan'' ötürü gelen aşktır.
ve ben Allah'tan başka kimseye gücünden ötürü tapmam. tapanlarda kendisine Müslüman demesin..

korkarım gidişat yine o yönde..
tek adama şartsız tabii olacakları hep birlikte görüyoruz. kendi ülkemizde biz Türk'üz deyince faşist damgası yerken hemen her yerde bir başkaları ben çerkes, arap, kürd'üm derken normal görülüyor..
amk osmanlı imparatorluğu dediğiniz devlet kanuniden sonra "eşkıyaların" hakim olduğu bir devlettir.

azıcık o harika harikulade kahramanlık hikayelerini, savaşlarını okuyacağınıza celali isyanlarını okuyun, eşkıyanın osmanlıdaki nüfuzuna bakın.

adamlar eşkıyaları vali yapmışlar, eşkıyalar çoluğu çocuğu olan hatunların evlerini basıp kocalarını ve çocuklarını gözlerinin önünde öldürüp kendisine tecavüz etmiş. halk eşkıyalar yüzünden yerinden yurdundan olmuş çoğu zaman...

okuyan bilir, burada öyle osmanlı muhteşemdi yazmakla olmuyor. osmanlıyı muhteşem yapan süleyman gibi padişahlardır. ki o sıçmış sıvamış bana göre.

şimdi türkiye cumhuriyeti devletine bakarsak, durum pekte farklı değil. pkk denen eşkıyalar var başımızda. sadece onlarda değil terörün her türlüsü içimizde istedikleri yerde can alıyorlar.

bize şuan tek gerekli şey, demir yumruklu bir lider.

yavuz sultan selim gibi kesinlikle taviz vermeyecek bir lider lazım.

o dönemi hatırlayın, doğudaki safevi hanedanlığı yeni kurulduğu sırada anadolunun doğu kısmını kendi nüfuzuna almak için izledikleri politikaları...

sultan selim'in tavizsizliği sayesinde osmanlı yıkılmaktan kurtulmuş, direkten dönmüştür.

ıv. murad, hakimiyeti yeniden sağlamadan önce, tebdil sokaklarda dolaşırken ahaliyle sohbetlerinde "bize yavuz sultan selim gibi bir padişah gerek" laflarını duymuş, hakimiyeti sağlayacağı gün yavuz'un kılıcını kuşanmıştır.

bizlere böyle koltuk sevdalısı, çıkarcı, rezil karakterli, mizaçlı, kişilikli piçler lazım değil.

bunlardan kurtulmak halkın elinde. fakat halk hala bu rezilleri başlarında tutacaklarsa, işte ben o zaman kendime ben bu halktanım demem.
asla karşılaştırılmaması gereken devletlerdir.

2 devletinde kurucusu türk kanı taşıyanlardır. yani 2 devlette atası oğuz olan yüce türk ırkının devletidir.
Karşılaştırılması kadar saçma bir şey yoktur.
Birisi imparatorluk diğeri ise cumhuriyettir.
Cumhuriyet tabi ki kazanır.
güncel Önemli Başlıklar