bugün

Türkiye Cumhuriyeti'nin çökmesine sebep olacak sebeplerle aynıdır: Yobazlık ve cehalet.

(bkz: tarihin tekerrürden ibaret olması)
Birden fazla neden vardır.
-Batı gelişirken seyirci kalmak.
-Kafes sistemi ve ekber erşed sistemi.
-Yeteneksiz padişahların tahta geçmesi.
-Sultanların devlet yönetimine katılması.
-Uzun süre bastırılamayan isyanlar...
Uzar gider böyle..
sanayi devrimi, reform, rönesans gibi çag devrimlerini hiçe sayip kendi bildigini okumak ve fetihlere devam etmeye çalismak.
eee ne demisler öyle saça böyle tarak, öyle göte böyle ... sen eger diger toplumlarin gerisinde kalirsan, çok milletli olmaya ayak uyduramazsan böyle alirlar adamin aklini. bu arada çok milletli olmaya ayak uyduramayan, yakin zamandan örnek (bkz: türkiye).
600 yüzyıl boyunca sadece devleti yöneten aile türk idi. Gerisi devşirme idi.
Ne zaman ki bizim türkler enver paşa ve avaneleri yönetimi ele geçirdi. 600 yüzyıldan beri yaşayan cihan i şümul osmanlı yıkılmaya yüz tuttu. Ondan sonraki anadolu hareketi koca osmanlı imparatorlugunu yıktı.
Ve dünyada eşi benzeri hala olmayan. Kendi dilini kendi isteğiyle değiştiren ve de tarihi ile kopuk böyle bir millet ve devlet yoktur.
Hala osmanlı devletindeki kitaplar çevrilememiştir tamamiyle.
yobazlardır.
ahlaksızlık bence. görsel
tam olarak şu an olandır.
adam kayırmaca, iltimas ve kimsenin hak ettiği yerde olmaması.
kalp diyorlar.
Ekonomiyi canlandırmak adına yaptığı saçmalıklar, kendisini iş işten geçene kadar yeterli görmeye devam etmesi, asli unsur olması gereken türklerin amına koymak suretiyle çektiği nufus sıkıntısı mesela 1. dünya savaşı bittiğinde rus nufusu osmanlı nufusunun birkaç katıydı teknoloji yok asker yok yeniçerilik olayı tarih olmuş kim savaşacak?
Osman gazinin nasihatlarına uyulmamasıdır.
(bkz: osman gazinin oğluna nasihatları)
Fazla güçlenmesi. Güçlüler zirvede kalamaz. Zayıflar zirveye ulaşamaz.
ilk neden, istanbul'un fethi.
son nedenler ise fende teknolojide geri kalmak ve toprakların çok genişlemesi.
"gittiği yerlere" çok fazla adalet götürmek olabilir. kafirlere iyilik yaramaz. böylesi adil bir devlete isyan etti kefereler.
adam kayırmak.
yeniliklere ayak uyduramamak eğitim reformunda geç kalmak.
fransada başlayan milliyetçilik hareketiyle osmanlı bünyesinde barınan milletlerin ayaklanması ve bu milletlere verilen tavizler.
iyi diplomatların olmaması
halkın arsızlaşması
birde avrupa ülkelerinin osmanlı topraklarına göz dikmesi
not: aslında osmanlı 18 yy. da yıkılacaktı ancak ingiltere ve fransanın osmanlı topraklarını paylaşma konusunda rusyayla anlaşamaması osmanlının yıkılmasını geciktirmiştir.
Kök salma işlemini dil ve din özgürlüğüyle uygulamasından kaynaklanır,
Aldığın topraklara azınlık türk yerleştirmekle olmuyor, bizim elimizde 500-600 yıl kalan toprakların hangisinde türkçe konuşuluyor, hangisi müslüman(tamam belki din olmayabilir zaten ne geldiyse başımıza gerilik olarak yobazlardan geldi) ,
Birde ispanyolların, portekizlilerin yaptıklarına bakın, ve kıyaslayın, örn. Meksika ve brezilya. Öte yandan ingiliz, fransız sömürgeleride aynı şekildedir.
saray denilen seks yuvasında işlerin duygusal olarak karışık bir hal alması ve o dönemlerde ilk defa kullanılmaya başlanan ilkel prezervatiften osmanlı nın bihaber olması. ben çok araştırdım , ciltler tükettim , konferanslara katıldım , birçok röportaj yaptım kesin sonuç bu oldu.
osmanlı sarayını kendi kafasının içi gibi seks dünyası sanan ergenleri göstermiştir.
genel sebebi enerjisini ve gücünü gereksiz yerlerde vasıfsız insanlar için tüketmesidir. dikkat edilirse osmanlı bugünkü hırvatistan, sırbistan sınırlarına dayandığında arap ve kürt gibi topluluklar osmanlı halkı değildi. devletin en zengin, en ihtişamlı dönemi de bu yüzyıllardı. osmanlı'nın yapması gereken o bölgeye türk yerleştirip demografiyi dengelemek ve böylelikle rahatlıkla kazasız belasız yüzyıllar boyunca himaye etmekti.

fakat osmanlı sırf islam adına gereksiz yerleri ve toplumları himaye etmeye çalıştı. sırf bunun için 300 yıl boyunca iran'la çarpışıldı. güneydeki vasıfsız halkların ve verimsiz toprakların yaşadığı yerler ise osmanlı'ya hep kaybettirdi. osmanlı yüzyıllar boyunca buradaki isyanlarla uğraştığı gibi buradaki halklardan nitelik olarak bir şey kazanamadı.

osmanlı güneyde ve doğuda bu sorunu yaşarken batıyla çok ilgilenemedi, o bölgedeki türkler nüfusun yüzde 10'unu bile teşkil etmediğinden devletin en verimli yerleri çok kısa bir sürede elden çıktı.

o toprakların verimini bugünkü ege ovalarından yola çıkarak hesaplayabiliriz: bugün ege 60 milyon türk ve 50 milyonluk masraf çıkartan 15 milyonluk kürt nüfusu besleyen yegane yer. işte osmanlı gidip yemen'i falan savunacağına ege ovalarından bile verimli balkan ovalarını tutacaktı.

ek; şu an türkiyE'de özellikle son 35-40 yılda enerjisini vasıfsız bir halk ve verimsiz topraklar için harcıyor. benzerlik dikkat çekici.
imparatorluğu ayık kafayla yönetmeleridir.
tek sebebi cahilliktir efenim. geri kalmışlık ve teknolojik gelişmeleri takip edememe en büyük sebebidir.
"emrin, yaparım, usta" şeklinde emir telakki eden sadık kapı kullarının nüfusundaki azalmadır.
ondan sonrasını biliyorsunuz zaten, içten içe ihanet. hürrem falan.
oğlan kelimesinin bilemedin son 200 yılda "pasif eşcinsel" anlamı kazandığını bilmeyen iftiracıları göstermiştir. içoğlanı i.ne demek değil.
1 Sosyal,kültürel,ticari anlamda geri kalması
2 Haremden çıkamadıkları için ülkenin başıboş kalması
3 Kadınların yönetime el atması
4 Azınlıklara verilen sözlerin tutulmaması
1. Ankara Savaşı
2. Fatihin zamansız ölümü
3. Yavuz'un çıbanı
4. Hürrem vs. vs.
işin özü : MUKADDERAT
Aslında istanbul'un fethi. Çok salak ve saçma gelecek ama işin kökü ta oralara kadar uzanıyor. Vaktim olsa anlatırdım fikirlerimi -ki not düşeyim buraya anlatacağım çok fantastik olsa da- ama genel resme baktığınızda az cok fark edebilirsiniz olayı. ipek Yolu'nun tümüyle müslümanların eline geçmesi üzerine Avrupalıların onlardan bağımsız ticaret yolu arayışına yönelmeleri çıkış noktası olsun.
güncel Önemli Başlıklar