bugün

Bulunduğumuz dönemdeki ahlak , ve osmanlıdaki ahlaka bakıldığında bile kendini belli edecek özlem duygusudur.
Daha bir çok nedeni vardır bilenler biliyor.

Osmanlı dönemindeki salih amel anlayışı ; durumu iyi olanlar cami yada meydanda bulunan bir keseye para atarlarmış ki durumu olmayanlar yararlansın diye. Durumu olmayanlarda ihtiyaçları kadar alırlarmış. Ne hırsızlık ne açgözlülük çok nadir.
Şimdi bakıyorum da nerdee efendim nerde. Marketlerdeki yardım kutularını bile çalacak hale geldi insanımız...böyle bir olguda osmanlıyı özlemekte haksızmıyım efendim.
Daha bunun gibi nice örnekler var..
Şimdilerde hırsızı , yankesicisi , tecavüzcüsü , sarhoşu... Türedikce türüyorlar..

edit : verilen eksilerden ve tepkilerden de belli oluyor ahlak derecesi (!)
osmanlıyı değil. atatürkün zamanındaki türkiyeyi mumla arıyoruz.
atam geri dön.
cumhuriyet ışığında fark edilemeyen mum ile dolaşmaktır.
Cumhuriyet ışığında saçtıkları karanlığın içinde kaybolanların yaptığı eylem.
şu an günümüzde yapmanın da savunmanın da saçma olduğu eylem. 21 yy'da padişahlığı ve benzeri emareleri savunmak gerçekten saçma iken bir de bunlara özlem duymak. aman allah korusun!
Güneşin içine girip, mum yakmaya benzer.
beyinsiz kişi eylemidir.
cevap vermenin mantıkla alakasının olmadığını düşündüğümdür. devletlerin insiyatifinde ve ya tasarrafunda erimiş potadan insan yaratmak söz konusu olamaz. osmanlı devleti gibi özellikle istanbul un fethinden sonra örf i sistemle derlenip toparlanan zamandan bahsediliyorsa mesafeli yaklaşıp, dördüncü murad ın, birinci ibrahim in halk arasına karışıp yankesici, tecavüzcü, hırsız kovaladıkları gözden kaçırılmamalıdır. toplumlar ahlakını kendilerinden alırlar.
atalarını tanımayan yezitlerin at koşturduğu başlık. bize bişey düşmez ne demişler atasını tanımayan it peşinde gezermiş !
--spoiler--

Osmanlıyı Özlüyorum

O zamanda olmak vardı,
Ordusunda akıncıların,
Kılıç kalkan tek silahtı,
Adı yeterdi Osmanlının.

Hak adalet dağıtırdı,
Dokunmazdı mazlumlara,
Barboroslar yelken açtı,
Hırçın akan mavi sulara.

Allah için cihad yaptı,
Kazandılar haklarıyla,
Alt üst etti tarihleri,
Adı büyük şanlarıyla.

Yedi asır hüküm sürdü,
Şanlı padişahlarıyla,
islamı hep o götürdü,
Elde kur'an ve imanıyla.

Çırpınıyor şu kalemim,
Osmanlıyı anlatmaya,
Sığmamış ki tarihlere,

--spoiler--

adnan ünal adlı şairimizin güzide şiiri.