bugün

ÜNLÜ TARiHÇi MARGARET MACMILLAN tarafından yapılan övgüdür. elin margaret'i anladı ama bazı düdükler halen anlamadı büyüklüğünü.

-------

"Paris 1919: Dünyayı Değiştiren Altı Ay" kitabıyla ses getiren ünlü tarihçi Margaret MacMillan Osmanlı imparatorluğu'ndan övgü ile bahsetti. ingiltere eski başbakanı David Llyod George'un torunu olan MacMillan, yeni kitabında en çok bahsettiği Osmanlı imparatorluğu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"HASTA ADAM ALGISI DEĞiŞiYOR"

Ülkesinde Osmanlı'ya dair uluslararası bir tabir olan "Hasta Adam" algısının değiştiğini vurgulayan MacMillan sözlerine şöyle devam etti;

Sadece Kanada'da değil, ingiltere ve Amerika'da da Avrupalıların Osmanlı imparatorluğu'nu "hasta adam" diye niteledikleri basit algı değişti. Osmanlılar hakkında pek bilgi sahibi olunmadığı ortaya çıktı ve şimdilerde gittikçe artan bir ilgi var.

"BARIŞ VE iSTiKRARA DAiR ÇÖZÜMLER OSMANLI'DA VAR"

Osmanlı algısı Türkiye'de de değişiyor. Aradan zaman geçtikten sonra tarihi daha objektif yargılamak mümkün oluyor. Ayrıca Ortadoğu'daki sorunlara barış ve istikrar getirecek çözüm alternatifleri arayanlar geçmişe bakıyorlar ve orada da Osmanlı imparatorluğu var.

"DÜNYA OSMANLI'DAKi PAYLAŞIMI FARK EDiYOR"

Mesela Osmanlı'da müthiş bir paylaşım vardı. Dünya bugün bunu fark ediyor. New York'ta Libya'yla ilgili bir konferansa katılmıştım. Libya Osmanlı kontrolü altındayken italyanlara nazaran çok daha üstün bir düzen olduğunu görmek beni derinden etkilemişti. Osmanlılar Libya'da okullar, üniversiteler açtılar. insanlar eğitim görüyordu. italyanların gelişi Libya'nın bir bakıma sonu oldu.