bugün

türk belgesellerinin yeterli ilgili görmemesi* ve yabancı yapımcıların (history channel vb.) işlerine gelmemesinden kaynaklanan durum.

history channel'de ilk savaşlar simule edilmiş. çok güzel grafikler var. fakat türkler'in veya osmanlı devleti'nin esamesi okunmamıştır, okunamaz. yayın yaptığı batılı devletlerin eski zamanlardan kalma kuyruk acıları reytinglerini düşürür kaygısıyla yapmazlar. oysa ki osmanlı arşivleri türkler'in her olayı yazmalarından dolayı gayet açık ve nettir.

bazen türk lafının geçtiğini gördüm. genelde barbar olarak tanımlanıyoruz ve genelde* yenildiğimiz savaşlar veriliyor.

bazen türk hakanları moğol liderleri gibi gösteriliyor. ki onların adı yine barbar.

benim izlenimlerim bu yönde. pek fazla değişeceğini sanmıyorum.
kendi gerçeklerinin farkına varamayan, elin şeyiyle gerdeğe giren, yapımcı , yönetmen ve senarist arkadaşlara sormak lazım.
( onlara göre gereksiz bir durum dur eften-püften filimlerle 3-4 milyon seyirci toplayıp parayı götürüyorlar, neden uğraşsınlar böyle işlerle).
çok iyi yerlere gelmiş bir devletin tarihinin 1 saat,5 saat, 1 gün, 1 aylık süre zarflarında anlatılaması sonucudur.
(doğruysa bile) türk sinemasının son yıllarda yaşadığı gelişim sonucunda yakında aşılması gayet mümkün olan bir durumdur. hele projede halil inalcık , ilber ortaylı gibi üstatlar yer alırsa tadından yenmez.
olsa bile bazılarının montaj diyecekleri için olmamasının iyi olduğu belgeseldir.
(bkz: gördük montajı)
"allah allah allah!!!" nidalarıyla fetihten fetihe koşan osmanlı askerleriyle başlayarak, "Allah allah?" şaşkınlığıyla sonlarını izleyen yöneticilerden oluşan bir belgeselin türk-islam sentezi propagandasına uygun olmaması.
(bkz: olsa sizleyeceksiniz sanki)
Belgesel değil filme ihtiyaç var. istanbul'un işgalini kabul eden biri olarak diyorum ki istanbul'un fethiyle ilgili ve tarihimizde olan bir çok olayla ilgili çarpıcı filmler yapabilmemiz gerekir. Ama nerde! ya gelip ecnebi yapsın ya da kendi tarihlerini döndürüp döndürüp film yapsınlar biz izleyelim.
güncel Önemli Başlıklar