1. .
  bir kısmı topkapı sarayı'nda sergilenmekte olan, canlı renkleri, dallı güllü desenleriyle dikkat çeken giysiler.

  ilk bakışta cemil ipekçi tasarımı gibi geliyor insana.
  -3 ... oyuna devam
 2. .
  Kaftan, üste giyilen, kumaştan yapılan, uzun, süslü ve astarsız elbise, hilat. Üzerine cübbe giyilirdi. Kaftanlar cins ve nevilerine göre murabba, keçe, çuha gibi isimler alır. Kaftanların kıymetleri, renk, şerit ve düğmelerinden anlaşılırdı.

  Ağır kıymetli kumaştan yapılanların önü ve kolları altın telli şeritler ve kordonlarla süslenirdi. Kadifeden yapılan vezir kaftanları ise kıymetli düğmeli, sırma şeritli olur ve kışın üzerine samur kürk geçirilirdi. Yeniçeriler, entariler üzerine kaftan giyer, yürürken zorluk vermemesi için eteklerini toplayıp bellerine sokarlardı. Bunlara dolama denilirdi.

  Osmanlılarda, önemli hizmetler görenleri mükafatlandırmak için, padişah tarafından kaftan hediye edilirdi. Kumandanlara bir imtiyaz verildiği zaman, buna işaret olarak kılıç ve kaftan verilirdi.

  Padişah tarafından Mekke Şerifi ile başkalarına ihsan olunan kaftanları giydirene kaftan ağası denirdi.

  Mükafat maksadıyla kaftanı, bazan padişahlar giydirdikleri gibi sadrazamlar ve vezirler de giydirirlerdi.
  (kaynak: vikipedi)
  ... porselen
 3. .
  kaftanlar heybetli giysilerdir gerçekten. uzun etekleri ve kolları ile insana vay be dedirtir. ama kaftanların bel ve omuz ölçülerine dikkat edildiğinde padişahların aslında gayet naif yapılı oldukları farkedilebilir.
  ... bonkor banker