1. 1.
  Osmanlı devleti islam devleti olduğundan araplığa gıpta etmiş, peygamber soyuna özenmiştir. Türkmenler osmanlı tebaası tarafından "cahil, pis, köylü" olarak görülüp dışlanmıştır. Hicaz'daki araplardan asker talep etmeyerek onları imtiyazlı tutmak Osmanlı'nın arap düşkünü olduğunun bir diğer kanıtıdır. Türklüğe değer verilmemesi padişahların bile türk kadınlarını beğenmeyip çıtır çerkez, leh, bulgar kadınlarını seçmelerinden de bellidir.
  2 -7 ... graben
 2. 2.
  O kadar milleti türk kimliği ve kültürü altında birleştiremeyeceğini, birleştirse dahi hakimiyetinin uzun sürmeyeceğini bilmesinden kaynaklanır. Milliyetçilik derdine düşseydi çok daha erken ve kolay parçalanırdı. Bu yüzden haklı olarak Osmanlılık ve müslümanlık gibi birleştirici kimliklere yöneldiler. osmanlı gibi çok uluslu ve federatif bir imparatorluğu türkiye cumhuriyeti gibi üniter bir devletle karşılaştırmak ne tarihsel ne de sosyolojik olarak mantıklı değil.
  3 ... doktriner diktator
 3. 3.
  Evet O yüzden osmanlı hanedanı hiç erkek çocuk doğurmaz ise yerine yönetsin diye suud ailesini değil kırım ailesini yedek bırakmıştır

  (bkz: hem cahil hem orospu çocuğu olmak)
  2 ... kama tarkan dondu
 4. 4.
  Onlarda avrupa sevdalısı oldukları için eşlerini avrupadan getirmişler. Torunlar sarışın ve mavi gözlü.
  ... selia
 5. 5.
  kürt beyanıdır. evet.
  ... istari gandalf 2