1. 1.
  1918'de gerçekleşen hadise. kahpe osmanlı'nın verdiğini cumhuriyet ordusu aldı. neo osmanlıcılar gidip ingiliz büyükelçiliğine ağıt yaksın.
  2 -1 ... david addison
 2. 2.
  (bkz: alçak ve soysuz vahdettin)
  2 ... selia
 3. 3.
  kahpe osmanlı, galata kulesine çekilen ingiliz bayrağına da selam duruyordu. osmanlının istanbul u ingilizlere vermesi

  ta ki ingiliz köpeği hanedanın verdiği idam fermanını yırtan atatürk istanbul'a gelene kadar.
  1 -2 ... david addison
 4. 4.
  1909: 31 mart olayı ile 2. abdulhamit'in ittihat ve terakki tarafından tahttan indirilmesi
  1914: ittihat ve terakki'cilerin (CHP'nin dedeleri) gizlice almanya ile anlaşarak osmanlı'yı birinci dünya savaşına sokmaları
  1918: ingilizlerin birinci dünya savaşını kazanması ve ingilizlerin istanbul'u işgali
  1918 kasım: musfata kemal'in filistin cephesinde kaybettinten sonra istanbul'a gelmesi

  14 Kasım 1918 günü, bir gün önce istanbul’a gelip Pera Palas’ta ikamete başlamış olan Mustafa Kemal Paşa, ingilizlerin Daily Mail Gazetesi’nin muhabiri G. Ward Price’ı aracı yaparak General Harrington’la görüşmek ister. Price, Pera Palas’ta yaptığı görüşmeyi hatıralarında şöyle aktarıyor: “Mustafa Kemal, yapmak istediği bir teklif için Britanya resmi makamlarıyla nasıl temas edeceğini” bildirmemi rica etti. “Bu harpte yanlış cephede savaştık, dedi, eski dostumuz Britanyalılarla asla kavga etmek istemezdik… Biliyoruz, partiyi kaybettik… Anadolu’nun Müttefik Devletler tarafından işgal edileceğini tamamen biliyordum… Bu topraklar üzerindeki bir Britanya idaresinden o kadar hoşnutsuzluk gösterilmemesi gerektir.”

  Anadolu’da ingiliz idaresinden o kadar da rahatsızlık duyulmaması gerektiğini söyledikten sonra Mustafa Kemal, bu topraklar üzerindeki ingiliz idaresinde bir vali olarak çalışmaya hazır olduğunu gazeteci aracılığıyla işgalci yetkililere şöyle iletecektir: “Eğer ingilizler Anadolu için sorumluluk kabul edecek olurlarsa Britanya idaresinde bulunan tecrübeli Türk valileri ile işbirliği halinde çalışmak ihtiyacını duyacaklardır. Böyle bir selahiyet dâhilinde hizmetlerimi arzedebileceğim münasip bir yerin mevcut olup olmayacağını bilmek isterim…”(5) Türk Tarih Kurumu’nun çevirtip bastığı bir kitaptan alındı bu çarpıcı sözler. Şimdi söyleyin bakalım, ingilizlerle ilişki kurmak vatan hainliği sayılabilir miymiş?

  kaynak: Price’ın Extra-Special Correspondent (Çok Özel Yazışmalar) adlı kitabından (1957, sayfa 104) aktaran Gotthard Jaeschke, Kurtuluş Savaşı ile ilgili ingiliz Belgeleri, Çeviren: Cemal Köprülü, Ankara 1991, Türk Tarih Kurumu Yayınları, sayfa 98
  1 ... prof
 5. 5.
  1) ingilizler istanbul'u 1918'de ele geçirdiler. 5 yıl boyunca işgal altında tuttular.
  2) mustafa kemal ingilizlere onların valileri olabileceğini önerdi. (iddia) (#27885172)
  3) görünürde ingilizler bunu kabul etmediler. (iddia)
  4) ama mustafa kemal osmanlı'yı yıktı ve ülkenin lideri (valisi) oldu. adı atatürk oldu.
  5) ingilizler tek kurşun atmadan işgali bırakıp çekip gittiler. ingilizlerin istediklerini atadıkları biri yaptı. saltanat kaldırıldı, hindistan'da ve arap bölgesinde ingilizlerin başına bela olan halifelik kaldırıldı, bunları ingilizler yapmadı. valileri yaptı. alfabe ingiliz alfabesi oldu. (iddia)

  (bunların tamamı iddiadır, öyle olduğu söyleniyor)

  (bkz: oblivion)
  2 ... prof