1. 1.
  osmanlının terk ettiği diyarlarda zulüm olmasın o denyo.
  10 -2 ... seruven44
 2. 2.
  arsız bela yeniçeri'nin atarlı semt aşkı hikayesinden osmanlı'nın işgal ettiği topraklardaki zulüm sonucunu çıkarabilmiş sıçmığımsı tespit.
  3 -3 ... merzifon prensi
 3. 3.
  osmanlılar sıklıkla hristiyan köylerini basıp ganimet toplayıp kadınları falan satarlardı. Kendi uydurdukları osmanlı- islam kimliğine uymayanları küçük görürlerdi. Anadolu halkını asırlar boyu karanlığa, cahilliğe mahkum ettiler.
  2 -4 ... cenkiss
 4. 3.
  Batının yaptıkları karşısında Osmanlı'nın yaptığı devede kulak kalır.
  3 ... otisabim
 5. 4.
  ulan denyo osmanlı isteseydi o zaman ne yahudi ne hıristiyan bırakırdı hatta çoğu yahudi ve hıristiyanı zulümden kurtarmıştır. bunu çoğu hıristiyan ve yahudi tarihçi de açıkça itiraf ediyor. atasını tanımayan it peşinde gezer. iftira atma.
  1 -1 ... seruven44
 6. 5.
  herkes o zamanları yaşıyormuş gibi konuşuyor. ben yaşamadım da bilmiyorum da. ders kitaplarında gösterilenlere de inanmıyorum.
  1 ... coherence
 7. 6.
  insanın öz be öztürk olması bir imparatorluğun zulüm, acı çektirmeden ayakta tutulabileceğine inanacak kadar saf olmasına sebep olmamalı..
  -1 ... dinsiz kitapsiz kafir
 8. 7.
  osmanlının torunları ipe ipe geliyor çatlayın oğlum.
  ... seruven44
 9. 8.
  götlerindeki dona kadar vergi almaktır. ayrıca:

  (bkz: devşirme)
  -1 ... r3tr0
 10. 9.
  Osmanlı ilay-i Kelimetullah için hayatını seve seve verir. Yani bağlandığı dava uğrunda hayatını istihkar eder. Avrupalı ancak yakın ve elle tutulur çıkarlar uğruna fedakârlık yapabilir.
  Osmanlı, ülkesinin kapısını bütün insanlara açmıştır. Başka türlü düşüneni korur. Sadece hatasında ısrar ettiği için merhamet duyar ona.
  Osmanlı istismar için ülke fethetmez, imar için fetheder.
  Osmanlı’da adalet bütün müesseselerin belkemiğidir. Kısaca Osmanlının asırlarca gerçekleştirdiği içtimaî nizam bütün sosyalist ütopyaları aşan bir cennettir. Sosyalizmin istikbalde gerçekleştireceğini umduğu cemiyeti Osmanlı mazide gerçekleştirmiş bulunuyordu.

  (Cemil Meriç, Jurnal II)
  ... kazangap