Advertisement

 1. 1.
  aç bir köpek gibi salyalar saçarak her yeri işgal etmesi bu durumun en bariz göstergesidir. böyle bir aptallığın ne sonuçlar doğurduğunu görmüş, barbarca işgal ettiği bütün toprakları gerçek sahiplerine geri vermek zorunda kalmıştır.
  1 -27 ... sovyet piyadesi
 2. 2.
  (bkz: nick entry uyumu)
  11 -2 ... hepinizi sevmiyorum
 3. 3.
  amerikanın yaptığı ney peki ? kürdistan devletinin kurulması mı ?

  sizin gibi batı götü yalayanların en iyi yaptığı şey osmanlıya laf atmak mı ?

  pc başından anca osmanlıya bok atın.zaten yediğiniz en iyi bokta bu..
  6 ... kutsal zebani
 4. 4.
  1. osmanlı savaşlarla büyümüştür. evet bu doğru bir yargı ama dönemin koşulları düşünülecek olursa ya savaşıp kazancaktınız ya da bir ülke tarafından işgale uğrayıp esir düşeceksiniz. savaşmama gibi bir şansınız yoktu. yani o zaman ki dünya konjektürü düşündüğümüz zaman savaşmak ve ayakta durabilmek için toprak işgal etmek kaçınılmazdı. bu devir de bu olay ortadan kalkmış ve günümüz dünyadı yerini daha barışçıl bir ortama bırakmıştırır. fakat irailin fisitin topraklarını işgal etmesi abd nin ırağa demokrasi götürüyoruz deyip kapitalist petrol şirketlerinin petrolü hortumlaması ve ya abdni afganistana girip bölgedeki madenleri sömürmesi hiç konuşulmaz. neden acaba biraz da bunların üzerinde kafa yormak gerekir.
  3 ... rebel12
 5. 5.
  Barbarlık olarak bahsedilen her şey dünyanın yüksek kültürlü devletlerinde var; mesela roma gibi. Fakat roma'nın eski bakiyelerince hala sevilmesi ve avrupanın avrupa birliği adiyla hala roma geleneğini sürdürmesi osmanlıyı ise salak sallazort türkler dişinda kimsenin sevmeyip hatta nefret etmesi bazı şeyleri açıklıyor.
  1 -1 ... gaspirali
 6. 6.
  Bu osmanlıya bok atıcam diye kasan adamlara sadece "Gladyatörlük" nedir ne değildir diye sorun bakalım ne diyor.
  Dünyanın o zamanki dinamiklerine göre hareket edildiğini görmek bu kadar mı zor yoksa derdiniz görmek değil mi?
  Ikinci şık olduğu o kadar bariz ki!
  2 ... zenn lavian
 7. 7.
  osmanlı, iyisiyle kötüsüyle bizim ezeli tarihimizin bir parçası, belki de en büyük parçalarından birisi.

  tarihte bir olayı yahut olaylar silsilesini yorumlarken günümüz şartlarını değil, bu olayların yaşandığı dönemin şartlarını baz almak ve buna göre yorum yapmak gerekir.

  osmanlı tarihin görmüş olduğu en büyük devletlerden yalnızca biriydi, bu devletin de kendi çıkarları, menfaatleri için izlediği politikalar oldu.

  osmanlı devleti, dünya tarihinin diğer büyük devletleri gibi büyümek ve gelişmek için fetihler gerçekleştirdi ve bir süre sonra artık yeryüzünün en büyük imparatorluğu haline geldi. daha sonra o da diğer devletler gibi hasta düştü, yaşlandı ve öldü...
  1 ... junxer
 8. 8.
  barbar devlet olsa şuan avrupa'nın yarısı, kuzey afrika, kafkasya türkçe konuşuyo olurdu ve hepsi müslüman olmuş olurdu.
  1 ... karinsan
 9. 9.
  bir bizanslı ağlıyor gözleri yaşlı.
  1 ... entente cordiale
 10. 10.
  müslüman olmuş doğu roma imparatorluğunun devamı.
  1 -1 ... hastavilla