1. 1.
  akıl sır erdirilemeyen bir konu. 1. ve 2. gazze savaşları yapılmış, her türk askerine karşı 3 tane ingiliz öldürülmüş, ne bağdat'ı alabilmiş, ne amare'yi geçebilmişler ama adamlar taaa antep'e, urfa'ya kadar yıldırım hızıyla çekiliyor. mondros ateşkesinden sonra orduya ne olduğu da belli değil. resmen buhar olup uçmuşlar.
  -1 ... sherlock homeless
 2. 2.
  din kardeşi müslüman araplar ingiliz safında savaşınca sonuç bu olmuş.

  hatta her yıl ürdünde türk trenlerini nasıl havaya uçurduklarını canlandırarak kutluyorlar.
  ... zamparator
 3. 3.
  Osmanlı ordusu kelimenin tam manasıyla perişan edilmiştir bu cephelerde. Bu cephelerin açılma sebebi zaten ingilterenin Verdun-Somme-Ypres muharebelerine asker kaydırmasını önlemektir. Osmanlı ciddi bir savunmadan uzaktır. Hatta birinci dünya savaşında 750-800 km yarılabilen tek cephe olmuştur. ingilizlerin savaş doktrinlerine Amfibi harekat, deniz destekli süvari taarruzu, tank saldırısı gibi pek çok yeni şeyleri eklediği Osmanlı ordusunun tam manasıyla ser sefil perişan olduğu bir cephedir. Tannenberg kahramanı Falkhenhein bile cepheyi bırakıp kaçmıştır.
  1 ... eksisozlukyazari
 4. 4.
  1.dünya savaşında 7 cephede çatıştık. Minimum 500 bin civarı şehit verildi.sivil kayıplarla 1 milyon dolayında kayıp tahmin edilmektedir. 200 bin civarı asketimiz de esir düştü. Bunun 150 bin civarı ingilizlere esir düştü.

  Arap bölgelerinde ingilizlerle
  boğüşurken sadece çanakkalede 200 bine yakın asker ve büyük malzeme cephane kaybettik. Çanakkale savaşının bitmesinden 3 hafta sonra urdün kralının dedesi şerüf hüseyin 2. Vahhabi ayaklanmasını başlattıa Osmanlı devleti bu ayaklanmayı bastıramamıştır.
  -1 ... morat