1. 1.
  halk açlık sefalet içerisinde savaşa türkler götürülüyor ölüyor öldürülüyor !! ermenisi rumu rahat içerisinde yaşıyor ev alıyor zanaat öğreniyor saraylar kerhane olmuş 1.dünya savaşında cephede askere verilecek yemek dahi yok silaha mermi yok tersanende yapılmış donanma gemin yok hocalar savaştan kaçmak için yapmadıkları soysuzluk bırakmıyor askerde şehit olan gencecik delikanlıların yarim dediği gencecik kızlarla evleniyor malum köyde erkek kalmıyor bu piç kurularından paşka peki soruyorum neyini örnek alacağız bu osmanlının bilimini mi sanatını mı neyini !!!
  6 -7 ... stallion
 2. 2.
  Lonca sistemi ticarette gerçek anlamda küçük bir devrimdir. Padişahlar kafayı yiyene kadar Osmanlı gerçekten çok iyiydi.
  ... asuregibisurat
 3. 3.
  karıncayı incitmeden göt sikerdi.
  2 -2 ... munir bey
 4. 4.
  hayinleri asardı.
  ... freeyim
 5. 5.
  ve işin en kötüsü hala osmanlıyı ATATÜRK yıktı sanan andavallar var bunu söyleyen düşünüp ulan albay rütbesindeki bir asker nasıl 650 senelik imparatorluğu yıkabildi diye kendine sorsa aydınlanacak ama beyni pislikten tıkandığı için onuda soramıyor.
  3 -1 ... stallion
 6. 6.
  özelikle yükselme devrindeki iradesi yönetimin güçlülüğünü alabiliriz. yönetimde müslüman gayrimüslim demeden becerelikli sağduyulu ve işini bilen adamların olması osmanlı'nın ömrünü yükselten en önemli faktörlerdendir. her şeyden öte adaletin ne kadar önemli olduğunu o zamanlarda göstermişti bize osmanlı. daha sonra ne mi oldu? duraklama ve gerileme döneminde -şuan güzel bir biçimde görüldüğü gibi- adamcılık (adam kayırma) yapılmaya başlayınca yeteneksiz kişiler yönetimde çoğalmaya başladı ve bu da başlı başına osmanlı'nın sonunu oluşturdu.
  1 -1 ... hi im from trakya
 7. 7.
  Cok... Atesli silahlari yavuza kadar icat edip , etkin kullanmistir örneğin.
  1 ... kontrollu insan
 8. 8.
  Yükseliş döneminde medeniyetin temsilcisi olmaları

  Hatta kuruluş döneminde de bir hayli iyiydiler.
  4 ... tabgac turk
 9. 9.
  divan edebiyatı ve mimar sinanı.
  1 ... senrey26
 10. 10.
  Timur'un Cengiz Han'ın Büyük iskender'in dönemlerinde geniş topraklara sahip olunmuştur ancak bu insanlar ölünce devletleri yok olmuştur. Bu adamların devletleri kadar toprağa yüzlerce yıl onlarca padişahla sahip olması osmanlı imparatorluğunun bir başarısıdır. Bu denli büyük topraklara yüzlerce yıl hükmedebilmiş bir diğer devlet ingilteredir. Başka bir örnek daha yoktur.
  1 -1 ... alakasiz entry