1. 1.
    kardeşim deli misiniz yoksa cahil misiniz anlamıyorum, osmanlıca türkçe okunur ancak arap alfabesi kullanır bunun neresi anlaşılmıyor? neresini savunuyorsunuz. sadece arap alfabesinde olmayan birkaç harf eklenmiş, bir de arapça dil bilgisi kurallarına göre bazı arapça farsi kelimeler okunmamıştır. o da yapamadıklarından yapabilseler dilleri dönse onu da yapacaklar araplara yaranmak için.

osmanlıca bilmek için biraz farsça biraz arapça bilmelisiniz bir defa eğer farsça arapça biraz bilmiyorsanız osmanlıca yazıp okuyamazsınız. örneğin osmanlıca okurken yanlış yapıyorsanız bunun tek sebebi arapça farsça bilmiyor oluşunuzdur.

temel dayanağı da nedir biliyor musunuz işte osmanlı devleti arapçılıktan islamdan etkilenmiştir. tek temel ve bana göre geçerli doktrin kuran okuyabilmektir arap harflerinin kullanılmasının o da klasik arapça bilmeden kuran da anlayamazsınız jeton sonradan düşmüş.
    -1 ... rootz
  2. 2.
    Türkçe olm türkçe. Alfabe farklı. O kadar.
    ... ustume sinmisligin var
  3. 3.
    ya ne diyeceğimi bilemiyorum, ben ne diyorum arkadaşlar ne anlatıyor. bakın osmanlıca arap alfabesi kullanmıştır ancak okunuşu türkçedir. bugün kalem, defter, kitap, saat gibi şeylerin hepsi arapça asıllı kelimedir.

aşağıda video bıraktım, bakın dinleyin türkiye cumhuriyeti devleti üç kelimedir ve üçü de arapça esaslı kelimedir.

alın bakın size bir osmanlıca dersi, videonun girişinden osmanlıca dersi mi yoksa islamiyete giriş 101 mi anlamak o kadar zor ki daha bismillah ile başlıyor ardından gerçeği de açıklıyor:

"atalarımız islamiyete girdiği daha ilk yıllardan itibaren kuran lisani olması nedeni ile arapçaya hususi bir kıymet vermişler, kişinin sevdiği şeye benzemeye çalışması fıtratının gereğidir. muhammed hadislerinde arapça için cennet lisanı demiş atalarımız da buna kanmıştır."

https://www.youtube.com/watch?v=-JJRRYAzwC4+
    ... rootz